کد مطلب : ‌10106

500 مقاله برای ارائه در همایش آماده خواهد شد

دبیر چهارمین کنفرانس بین‌المللی مهندسی مواد و متالورژی با اشاره به داوری مقاله‌های ارسال شده به همایش گفت: هنوز موفق به اتمام داوری همه مقاله‌های همایش نشده‌ایم. برخی از مقاله‌ها مورد داوری قرار گرفته‌اند و برخی دیگر، هنوز در دست داوری هستند.

مهدی سقطچی

دبیر چهارمین کنفرانس بین‌المللی مهندسی مواد و متالورژی با اشاره به داوری مقاله‌های ارسال شده به همایش گفت: هنوز موفق به اتمام داوری همه مقاله‌های همایش نشده‌ایم. برخی از مقاله‌ها مورد داوری قرار گرفته‌اند و برخی دیگر، هنوز در دست داوری هستند. به همین دلیل ما در هفته آینده یک روز را برای داوری نهایی مقالات دریافت شده مشخص کرده‌ایم. پس از اتمام داوری، به نویسندگان اعلام خواهد شد که وضعیت مقاله‌های آن‌ها چگونه است و در صورت پذیرش، مقاله‌های آن‌ها چگونه ارائه خواهد شد.
دکتر منصور سلطانیه در مورد روند بررسی مقاله‌های ارسال شده به این همایش ادامه داد: در ابتدا 850 خلاصه مقاله به دبیرخانه همایش رسید. در بررسی اولیه که در مورد این مقاله‌ها صورت گرفت، نزدیک به 300 مقاله مردود شدند. پس از آن از نویسندگان مقالات خواسته شد تا متن کامل مقالات خود را برای بررسی نهایی ارسال کنند. پیش‌بینی می‌شود از میان مقالات تمام‌‌متن دریافت شده، تنها 10درصد رد شده و بقیه مقالات برای ارائه آماده شوند.
سلطانیه همیچنین به دامنه کشورهای شرکت کننده‌ در همایش هم اشاره کرد و گفت: از این میان، نزدیک به 60 مقاله لاتین هستند و مابقی مقالات به زبان فارسی نوشته شده‌اند. مقاله‌های لاتین از آمریکا، انگلستان، فرانسه، اسپانیا و ترکیه به دبیرخانه ارسال شده‌اند. عضو هیئت‌علمی دانشگاه علم و صنعت در مورد روند کلی مقالات ارسال شده گفت: با توجه به همراهی شرکت ملی مس ایران، در این همایش نگاه ویژه‌ای به استخراج فلزات داشته‌ایم. حتی یکی از کارگاه‌های آموزشی‌ همایش به طور اختصاصی به لیچینگ تحت فشار می‌پردازد. اما روند کلی مقالات، بستگی مستقیمی به رویکرد اساتید رشته‌های مختلف متالورژی و گاه معدن دارد.
سلطانیه در مورد تاثیر فضای مثبت به وجود آمده در سیاست خارجی کشورمان بر تحقیق و پژوهش گفت: با توجه به تغییر فضای موجود در سیاست خارجی کشورمان و لغو تحریم‌ها، پژوهش‌گران بیشتری نسبت به سال‌های گذشته آماده حضور در همایش هستند. چه به صورت مستقل و چه در قالب شرکت‌های مختلف تولیدی و یا پژوهشی که در زمینه متالورژی و معدن فعالیت می‌کنند. شرکت‌های پژوهشی مختلف و همین‌طور پژوهشگرانی که در همایش حضور پیدا می‌کنند، حوزه معدن و متالورژی کشورمان را به چشم یک فرصت مناسب برای فعالیت در این زمینه‌ها می‌بینند.
دبیر همایش در مورد همکاری دانشگاه و بخش صنعت نیز گفت: ما در حال ورود به دوره جدیدی هستیم که در آن قرار است شرکت‌های خارجی در بخش‌های مختلف به کشور ما وارد شوند. شرکت‌هایی که قرار است تکنولوژی را نیز به کشورمان انتقال دهند. این انتقال تکنولوژی، نیازمند ارتباط خوب دانشگاه با صنعت است. به گونه‌ای که اگر قرار است پژوهشی در یک دانشگاه انجام شود، این پژوهش با هدف ارائه به بخش صنعت انجام شود. یعنی پژوهش با هدف پژوهش انجام نشود. پژوهش با هدف کمک به صنعت صورت بگیرد. سلطانیه تصریح می‌کند: وقتی شرکت‌های خارجی در کشورمان سرمایه‌گذاری می‌کنند، در روند اجرا و پیاده‌سازی پروژه‌ موردنظرشان با مواردی مواجه می‌شوند که حل و فصل آن‌ها و برخورد مناسب با آن‌ها نیازمند پژوهش است. امیدواری ما این است که شرکت‌ها برای برآوردن این نیازشان به دانشگاه‌ها رجوع کنند. برگزاری همایش‌هایی از این دست، می‌تواند به رخ دادن این اتفاقات کمک کند.
دبیر چهارمین کنفرانس متالورژی در بخش پایانی سخنان خود، به برگزاری کارگاه‌ها در بخش جنبی همایش اشاره کرد و گفت: در بخش جنبی همایش نیز قرار است چهار کارگاه آموزشی توسط متخصصین بلامنازع دنیا در متالورژی برگزار شود. کارگاه لیچینگ تحت فشار، توسط پروفسور فتحی حبشی برگزار خواهد شد. ایشان استاد تمام دانشگاه لاوال کانادا است که 20 کتاب در زمینه‌های مختلف از او منتشر شده است. اعتبار ایشان به حدی است که هرکسی در  زمینه استخراج فلزات مشغول به کار است ایشان را می‌شناسد. کارگاه دوم، توسط دکتر اندره اندرو برگزار خواهد شد. ایشان در یک مرکز تحقیقاتی در آمریکا فعالیت می‌کنند. اعتبار علمی دکتر اندرو  به حدی است که تا به‌حال یازده هزار نفر به مقالات او ارجاع داده‌اند. این مقدار ارجاع بسیار قابل توجه است. نفر سومی که قرار است یکی دیگر از کارگاه‌های ما را برگزار کند، پروفسور رپرک  استاد دانشگاه مونیخ است. ایشان نیز یکی از پژوهشگران برجسته‌ است و تابحال 300 مقاله نوشته است. نفر چهارم که برای برگزاری کارگاه به ایران می‌آید نیز پروفسور لاروشه، رئیس دانشکده مهندسی مواد دانشگاه لاوال کانادا است.
سلطانیه به تاثیر حضور این افراد در کشورمان و برگزاری این کارگاه‌‌ها در بخش جنبی اشاره می‌کند و می‌گوید:  این کارگاه‌ها به پژوهشگران این امکان را می‌دهد که بتوانند با این افراد ارتباط برقرار کرده و از تجربیات و همین‌طور دانش آن‌ها استفاده کرده و یک همکاری علمی در سطح بالا را تجربه کنند.
چهارمین کنفرانس بین‌المللی مهندسی مواد و متالورژی روزهای 19 و 20 آبان در دانشگاه علم و صنعت برگزار خواهد شد. شرکت ملی صنایع مس ایران، حامی اصلی برگزاری این کنفرانس بین‌المللی است.

نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :
مس پرس
به نظر شما سایت عصر‌مس‌آنلاین بهتر است بیشتر به چه مطالبی بپردازد؟