کد مطلب : ‌10138
روایت یک دانشجوی متالورژی از نهمین همایش متالورژی

مقاله‌ها روی دیوارها

آقای دانشجو در مورد اهمیت پروژه‌اش می‌گوید: گاهی لجن شناور می‌تواند سبب کاهش کیفیت الکترود پالایشگاه مس شود. اگر بخواهم دقیق‌تر بگویم، این لجن‌ها می‌تواند باعث خوردگی و اتصال شوند. وجود آنتیموان هم سبب افزایش شانس تشکیل لجن شناور می‌شود.

مبینا کلهریان

از در شماره نه که به داخل دانشگاه وارد می‌شوم، روبرویم سالنی طولانی قرار دارد. سالنی که با سازه‌های نمایشگاه ساخته شده است. وارد سالن می‌شوم. تنها یک ردیف غرفه در سالن هست. آن هم در سمت چپ سالن. غرفه‌ها متعلق‌اند به فعالان حوزه متالورژی. سمت چپ اما خبری از غرفه نیست. دیوار موقت سالن، برای نمایش پوسترهای نمایشگاه اختصاص داده شده است. همین هم هست که نگاهم به دیوار خیره می‌شود. ردیف پوسترهایی که در ساز A1 کنار هم به دیوار چسبیده‌اند. پوسترها، خلاصه‌ای هستند از مقالاتی که به همایش ارسال شده و در آن پذیرفته شده‌اند. اما از آن‌جایی که فرصت ارائه مقالات در همایش محدود است، در قالب پوستر به دیوار آویخته می‌شود. بر روی یکی از پوسترها کلمه الماس به من چشمک می‌زند. نزدیک‌تر که می‌روم، می‌توانم عنوان آن را بخوانم. اما قبل از آن، دختر جوانی را می‌بینم که در کنار پوستر ایستاده و لبخندی بر لب دارد. سلامی میانمان رد و بدل می‌شود و گفتگوی‌مان هم آغاز. نامش شیوا صریحی است. دانشجوی کارشناسی دانشگاه امیرکبیر است. عنوان مقاله‌اش هم این است: "تشکیل و بررسی خواص لایه نازک کربن شبهه الماس (DLC) بر سطح فولاد ST37 بر اساس روش پلاسمای الکترولیتی" . شیوا که مقاله‌اش را به همراه یکی از دوستانش در همایش ارائه داده، در مورد آن این‌طور می‌گوید: اصلی‌ترین خاصیت کربن شبهه الماس، ضد سایش بودن آن است. این مورد به خصوص در مهندسی سطح مواد خیلی مورد توجه است. از طرفی دیگر این ماده در صنعت برای بهبود خواص ضد سایش هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. او در مورد روش تحقیق مقاله‌اش می‌گوید: روش پلاسمای الکترولیتی در صنایع چندان مورد استفاده نیست. دلیل آن هم مشخص است. این روش باعث ایجاد تخلخل در ماده می‌شود. به همین دلیل است که ما این روش را مورد توجه قرار دادیم.
از شیوا جدا می‌شوم. تصویر او توی ذهنم حک می‌شود. او هم مانند من دانشجوی متالورژی است. از تلاش و جدیت‌ و البته اعتماد به نفس‌اش لذت می‌برم. نگاهم هنوز به دیواری است که پوسترهای همایش بر روی آن چسبیده‌اند. هنوز چند قدم برنداشته‌ام که نام مس سرچشمه بر روی یکی از مقالات به من چشمک می‌زند. نزدیک‌تر که می‌روم، جوانی را می‌بینم که در کنار مقاله‌اش ایستاده و آن را برای کسانی که به سراغش می‌روند تشریح می‌کند. نزدیک‌تر می‌شوم. خودش را معرفی می‌کند و می‌گوید: مهدی اوجی فارغ‌التحصیل کارشناسی‌ارشد رشته شیمی تجزیه از دانشگاه ولیعصر رفسنجان هستم. در حال حاضر هم در واحد متالورژی مجتمع مس سرچشمه مشغول به کارم. از آقای اوجی می‌‌خواهم در مورد مقاله‌اش توضیح دهد. ابتدا نفسش را صاف می‌کند و می‌گوید: عنوان پروژه من " انداره‌گیری و گونه‌شناسی آنتیموان در الکترود پالایشگاه مس سرچشمه به کمک استخراج مغناطیسی " است. استخراج مغناطیسی پیش از این هم به گوشم خورده بود. از اوجی در مورد این روش می‌پرسم. در جوابم می‌گوید: استخراج مغناطیسی از روش‌های نوین و سبز در متالورژی به حساب می‌آید. به همین‌ دلیل من برای اجرای پروژه خود به سراغ آن رفتم. اوجی سپس در مورد نوآوری طرحش این‌طور می‌گوید: می توانم این اطمینان را بدهم که تا امروز روش استخراج مغناطیسی بر پایه رنگ‌سنجی در هیچ پروژه‌ای مورد استفاده قرار نگرفته است. آن هم با لیگاندی که من طی این آزمایش مورد استفاده قرار دادم. اوجی در توضیح دلایل اهمیت پروژه‌اش می‌گوید: گاهی لجن شناور می‌تواند سبب کاهش کیفیت الکترود پالایشگاه مس شود. اگر بخواهم دقیق‌تر بگویم، این لجن‌ها می‌تواند باعث خوردگی و اتصال شوند. وجود آنتیموان هم سبب افزایش شانس تشکیل لجن شناور می‌شود. به همین‌دلیل جداسازی و استخراج آن می‌تواند منجر به افزایش کیفیت الکترود شود. در نهایت نیز مس بهتر استخراج خواهد شد. در پایان صحبت‌هایش هم به مزیت‌های استخراج مغناطیسی اشاره می‌کند و در باره آن می‌گوید: روش مغناطیسی در سال‌های آتی می‌تواند جهت استخراج آنتیموان در اشل صنعتی مورد استفاده قرار بگیرد.
 

یک‌وب‌سایت آهنی!
سالن ارائه مقالات را که به طور کامل می‌بینم، به سالن اصلی همایش وارد می‌شوم. سالن پر از همهمه مراجعان است. در هر گوشه چند نفر را می‌بینی که با هم صحبت می‌کنند. یکی دو نفر با بی‌سیم‌هایی در دست می‌دوند. دانشجویان به دنبال اساتیدشان هستند که یا قرار مقاله بعد را با آنها بگذارند و یا عکس یادگاری همایش را باهم بگیرند. در سمت راست سالن، استندی را می‌‌بینم که بر روی زمینه آبی آن با فونت بزرگی نوشته ایران‌مواد. ذیل آن هم این‌طور توضیح داده: پایگاه اینترنتی دانشجویان و مهندسین مواد. به سراغ یکی از دونفری می‌روم که پشت میز معرفی این پورتال نشسته‌اند. مرد جوان که از موسسان این وب‌سایت متالورژی هست، می‌گوید: وقتی  دانشجو بودیم مطالب و منابع فارسی خوبی در زمینه مواد و متالورژی در دسترس نبود. منابع لاتین را هم به درستی نمی‌شناختیم. از همان موقع بود که ما به فکر  ایجاد منبعی جامع برای دانشجویان رشته متالورژی ایجاد کنیم. بعد از مدتها تحقیق و بررسی نمونه‌های فراوان و نیازسنجی دانشجویان متالورژی به قالب کنونی رسیدیم. دانشجوی سابق رشته متالورژی در مورد سایت ایران‌مواد می‌گوید: این سایت به نوعی مرجع علمی دانشجویان مواد است. ما مجموعه متنوعی از کتاب‌های الکترونیکی، مقالات، جزوات و نرم افزارهای مورد نیاز این رشته را در وب‌سایت جمع‌آوری کرده‌ایم. برای مثال تنها در بخش کتاب‌های وب‌سایت2500 کتاب و هندبوک در موجود است که دانشجویان می‌توانند به صورت رایگان آن‌ها را دانلود کنند.
 

آقای مشاور، از اشتباهات گذشته و امیدهای آینده می‌گوید
در سمت چپ لابی ساختمان امام خمینی (ره) قسمتی دیگر از نمایشگاه این همایش قرار دارد. غرفه‌ها در کنار هم ردیف شده‌اند. غرفه‌هایی از صنایع مختلف که برخی از تولیدات خود را به این همایش آورده‌اند. به سراغ یکی از این غرفه‌ها می‌روم. فرشید سلطان زاده، مدیرعامل شرکت فلزات و مواد است. از بختیاری من، او به عنوان مشاور شرکت ملی مس ایران هم در کنار مجموعه شرکت مس فعالیت می‌کند. صحبت‌هایم با سلطان‌زاده به وضعیت مس در ایران می‌رسد. او در این‌مورد می‌گوید:در حال حاضر صنعت مس در مقایسه با سایر صنایع داخلی، وضع بهتری دارد. چند برنامه بلندپروازانه در گذشته به تصویب رسیده بودند. برنامه‌هایی که با وجود فصاله بعیدشان با توانایی و پتانسیل معدنی ما، می‌بایست تا پایان برنامه توسعه پنجم عملی می‌شدند. همین برنامه‌ها بودند که باعث متضرر شدن شرکت در نوبت‌های مختلف شدند. اما در حال حاضر و با مدیریت جدید این پروژه‌ها که عملا  ‌زیان‌ده بودند کنار گذاشته شدند. سلطان زاده حجم این پروژه‌ها را چیزی حدود 5 میلیارد یورو دانست و گفت:  2 میلیارد یورو از این پروژه‌ها که توجیه اقتصادی نداشتند حذف شدند.

نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :
مس پرس
به نظر شما سایت عصر‌مس‌آنلاین بهتر است بیشتر به چه مطالبی بپردازد؟