کد مطلب : ‌10249

وقتی دانش به عصای دست صنعت تبدیل می‌شود

مدیریت دانش یکی از شاخه‌های جدید مدیریت است که امروز در شرکت ملی صنایع مس ایران در حال اجراست. «محسن جهانشاهی»، رئیس برنامه‌ریزی آموزشی شرکت مس منطقه کرمان در گفتگو با «عصرمس آنلاین» از اجرای مدیریت دانش در این شرکت می‌گوید.

امیر کریمی

برنامه‌های اجرای مدیریت دانش در مس منطقه کرمان در طول مدت زمان کوتاهی از تصویب، پیشرفت اجرایی و عملیاتی زیادی داشته است به گونه‌ای که در ماه‌های اخیر توانسته شبکه‌ مدیریت دانش در میان کارکنان و انجمن‌های خبرگی را راه‌اندازی کند. برای شناخت بیشتر از روند اجرایی شدن مدیریت دانش از ابتدا تاکنون گفتگویی با «محسن جهانشاهی»، رئیس برنامه‌ریزی آموزشی مس منطقه کرمان ترتیب دادیم. او از 9 ماه گذشته تاکنون مدیر ارشد مدیریت دانش مس منطقه کرمان است. جهانشاهی که پروژه‌های تحقیقاتی فراوانی را به اجرا درآورده بیش از 30 مقاله در مجلات علمی، پژوهشی در داخل و خارج از کشور به چاپ رسانده که آخرین آنها در زمینه مدیریت دانش در مجله Pensee کشور فرانسه است.

  • ضرورت وجود مدیریت دانش در حوزه‌هایی مختلف شرکت مس چیست؟

حوزه‌های مختلف شرکت با توجه به نوع فعالیت و چگونگی تولید دانش، نیازشان به مدیریت دانش متفاوت است. صنعت مس از سازمان‌هایی است که ماهیت آن دانش و فن‌محور است. چرخ این صنعت بدون وجود فرآیندهای صحیح کاری و مهم‌تر از آن، افراد دانا، کاردان و دارای تجربه و دانش صنعت مس نمی‌چرخد، تقریبا عمر این صنعت به نیم قرن رسیده و معنای گذشت این زمان چشمگیر آن است که در ده‌های گذشته چند نسل تجربه و دانش در این صنعت آموخته، کشف و تجربه شده است. این دانش با عمر طولانی خود ارزشمندترین دارایی این سازمان است که بخشی از آن در مستندات گوناگون ضبط شده و بخش بزرگ‌تر آن در ذهن نسل‌های مختلف کارکنان شرکت مس نهفته است. بنابراین بدیهی است همان گونه که حفاظت و نگهداری از دارایی‌های مالی شرکت دارای اهمیت ویژه است حفظ دانش نهان و ضمنی افراد نیز از ضروری‌ترین اقدامات باشد.

  • چه طرح‌ها و برنامه‌هایی برای تحقق مدیریت دانش در شرکت مس اجرا شده و چه نتایجی از این طرح‌ها به دست آمده است؟

شرکت مس همزمان با رشد علم مدیریت در کشور از هر پدیده و تئوری مدیریتی رایج در کشور متاثر شده است. با اینکه نمی‌شود یک زمان مشخص را به عنوان شروع مدیریت دانش اعلام کرد اما می‌توان ادعا کرد به اندازه تاریخ این صنعت فعالیت‌هایی زیاد و برجسته‌ای بر پایه دانش انجام گرفته است. به صورت رسمی طرح جامع مدیریت دانش در شرکت ملی صنایع مس ایران منطقه کرمان در 5 فاز برنامه‌ریزی اجرا شد.
1. شناخت، ارزیابی و بسترسازی اجرای پروژه
2. تدوین ساختار و رویه‌های مدیریت
3. فرهنگ‌سازی وآموزش
4. طراحی و تشکیل شبکه‌های دانش
5. استقرار و پیاده‌سازی نرم‌افزار جامع مدیریت دانش
فاز اول با تدوین سند شناخت مدیریت دانش شرکت به اتمام رسید و در فاز تدوین ساختار و رویه‌های مدیریت دانش مواردی چون تدوین سند شرح وظایف و ملاک‌های انتخاب شورای راهبری مدیریت دانش، تدوین محتوا و برگزاری جلسه کمیته مدیریت دانش، جمع‌بندی ساختار و تدوین آیین‌نامه ساختار مدیریت دانش، تدوین سند شرح وظایف و ملاک‌های انتخاب کمیته مدیریت دانش و تدوین سند شرح وظایف و ملاک‌های انتخاب مهندسان دانش به انجام رسید. همچنین تدوین آیین‌نامه پاداش‌دهی دانش‌محور که این آیین‌نامه در مرحله اولیه تصویب است، انجام گرفت. در فاز فرهنگ‌سازی کارهای بسیاری از قبیل تدوین و انتشار جزوه آموزشی دانش‌نویسی، ارائه پوس‌تر ترویجی فرهنگ مدیریت دانش، برگزاری کارگاه آموزشی دانش‌نویسی و استخراج دانش شخصی انجام شد. همینطور در فاز طراحی و تشکیل شبکه‌های دانشی در شرکت ملی صنایع مس ایران، سه امور ذوب سرچشمه، تغلیظ می‌دوک و نظارت بر خدمات منطقه کرمان به عنوان پایلوت اجرای طرح انتخاب شدند. با برگزاری جلسات نیازسنجی انجمن‌های خبرگی با مدیران این سه امور، 10 حوزه دانشی شناسایی و انجمن‌های خبرگی مرتبط با آن‌ها تشکیل شد. این انجمن‌ها عبارت از ذوب سرچشمه: انجمن خبرگی عملیات، انجمن خبرگی متالورژی، انجمن خبرگی نگهداری و تعمیرات، انجمن خبرگی بالابر‌ها، تغلیظ می‌دوک: انجمن خبرگی فرآیند، انجمن خبرگی تامین و نگهداری و نظارت بر خدمات: انجمن خبرگی ساختمان، انجمن خبرگی سوخت، انجمن خبرگی نت، انجمن خبرگی مصرف بهینه بودند. در فاز آخر یعنی استقرار و پیاده‌سازی نرم‌افزار جامع مدیریت دانش با نصب این نرم‌افزار امکان استفاده آن برای همه پرسنل به وجود آمد و آموزش‌های مربوط به آن نیز ارائه شد.

  • چه برنامه‌هایی در آینده برای توسعه مدیریت دانش دارید و چه افقی برای آن در مس منطقه کرمان متصور هستید؟

امیدواریم در سال‌های آتی پروژه برای تمام امور شرکت ملی صنایع مس ایران منطقه کرمان اجرایی شود.

  • آیا روند پیشرفت و اجرایی شدن مدیریت دانش در مس منطقه کرمان را مناسب می‌دانید؟ چه مزیت‌ها و ضعف‌های وجود دارد که باید به آن توجه کرد؟

بله. پیشرفت در پایلوت‌های انتخاب شده به خوبی محقق شده است. از جمله مزیت‌های این پروژه حمایت مدیریت عامل، مدیر منطقه و معاونت منابع انسانی و همکاری بسیار خوب پرسنل امور پایلوت بوده است. براین اساس امیدواریم با تصویب آیین‌نامه پاداشی که در حال تهیه است، شاهد نتایج و اثرات خوبی از این پروژه باشیم.

نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :
مس پرس
به نظر شما سایت عصر‌مس‌آنلاین بهتر است بیشتر به چه مطالبی بپردازد؟