کد مطلب : ‌10268

معرفی کتاب مدیریت دانش راهکاری برای مقابله با فلات شغلی و حفظ دانشگران

مدیریت دانش در دنیای امروزی که سلسله مراتب شغلی در آن از بین رفته است و کسب و کارها معمولا افقی هستند، کمک شایانی می کند. در کتاب پیش رو بیشتر با مدیریت دانش در ساختارهای شغلی غیرعمودی آشنا می شوید.

مدیریت دانش راهکاری برای مقابله با فلات شغلی و حفظ دانشگران
تألیف، ترجمه و گردآوری:
محمدرضا امامی، فرهنگ مولوی و محمد کارگر‌شورکی  
ناشر: انسان برتر

با دقت به پیرامون خود و مقایسه آن با چند سال گذشته سرعت تغییر و تحولات اخیر را بهتر درک خواهیم کرد. همچنان که پیش می‌رویم تاثیر دانش و مدیریت بر آن، روز به روز بر همگان مشخص‌تر می‌گردد؛ به‌طوری‌که اقتصاد آینده را اقتصاد دانش‌محور می‌نامند. در دنیای امروز بسیاری از افراد، سازمان‌ها و کشورها بیشتر درآمد خود را به فروش دانش جدید مدیونند. بنابراین، نقش مدیریت، این نعمت خدادادی که در توانمندی بالقوه همه انسان هاست، هر روز اهمیت بیشتری می‌یابد.

موفقیت، پیشرفت و توسعه سازمان‌‌ها و کشورها بیش‌از‌پیش وابسته به دانشگران آن است؛ و اگر از آنان به خوبی حفاظت و نگهداری نشود می‌تواند صدمات غیرقابل جبرانی را به سازمان یا کشور خود وارد آورد. به‌همین دلیل سازمان‌ها و کشورهای پیشرفته و توسعه‌یافته همیشه و حتی در بدترین شرایط موجود جذب و شکار استعدادها را از یاد نمی‌برند و برخی از مواقع آن را جنگ استعدادها هم می‌نامند. بنابراین حفظ و نگهداشت دانشگران در سازمان‌ها دیگر یک پیشنهاد یا توصیه نیست بلکه یک ضرورت است.

از طرفی به واسطه تغییر و تحولات شگرف، سازمان‌ها به پوست‌اندازی در ساختار خود مجبور شده‌اند. با تشکیل شبکه‌ها، کسب‌وکارهای الکترونیکی، مجازی، بی‌مرزی و ساختارهای افقی، سازمان‌ها از حالت سلسله‌مراتب عمودی خارج شده و هر روز تخت‌تر (مسطح‌تر) می‌شوند.

در گذشته کارکنان بعد از ورود به سازمان مسیر شغلی مشخصی داشتند و می‌دانستند طی سال‌های آینده و در صورت کسب شایستگی‌های لازم به کدام پست سازمانی ارتقا می‌یابند. اما با شبکه‌ای و مسطح‌شدن ساختارهای سازمانی از یکسو و تعدد تحصیل‌کرده‌های دانشگاهی شاغل در سازمان‌ها از سوی دیگر تعدد پست‌های سازمانی به نسبت کارکنانی که آمادگی احراز و کسب پست سازمانی را دارند بسیار محدود شده است. به‌همین دلیل دانشگران رفته رفته انگیزه خود را از دست داده، رضایت و تعهد آنها کاهش یافته که منجر به ترک سازمان می‌شود. 

مدیریت دانش مزایای بسیار زیادی برای سازمان‌ها و کشورها به همراه داشته است. یکی از مزایایی که کمتر به آن پرداخته شده است، تاثیر آن بر حفظ و نگهداری مهمترین عامل تغییر و تحول در عصر دانش، یعنی انسان است که مورد بی‌مهری و فراموشی قرار گرفته است. ظاهرا مدیران و رهبران سازمان‌ها فراموش می‌کنند که اقتصاد دانش‌محور مبتنی بر دانش است و دانش توسط چه عاملی خلق‌شده، توسعه‌یافته، انتقال‌یافته، تسهیم‌‌شده و یا مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد؟

در این کتاب به این مهم ‌پرداخته که چگونه می‌توان به کمک مدیریت دانش و عوامل کلیدی آن نسبت به حفظ و نگهداری دانشگران اقدام کرد. یا به عبارتی دیگر چگونه مدیریت دانش برای حفظ و نگهداری دانشگران به کمک مدیریت منابع انسانی می‌شتابد. یکی از مهمترین موضوعاتی که به آن تاکید شده موضوع فلات شاغلی دانشگران است که مسئله‌ای طبیعی بوده و در دنیای امروز به نوعی همه دانشگران دچار آن می‌شوند.

کتاب شامل پنج فصل است.
فصل اول- مبانی مدیریت دانش
فصل دوم- تشریح کارکنان دانشی یا دانشگران
فصل سوم- مبانی فلات شغلی
فصل چهارم - نقش مدیریت دانش برای مقابله با فلات شغلی و حفظ دانشگران
فصل پنجم- تجربه‌ای از سازمان بنادر و دریانوردی

نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :
مس پرس
به نظر شما سایت عصر‌مس‌آنلاین بهتر است بیشتر به چه مطالبی بپردازد؟