کد مطلب : ‌10277
مجری پروژه بازسازی و نوسازی ذوب سرچشمه خبر داد

صرفه جویی 10 میلیون یورویی در توسعه کارخانه اسید سرچشمه

برآورد و پیش‌بینی بودجه اولیه برای پروژه اصلاح و توسعه کارخانه اسید سولفوریک مجتمع مس سرچشمه 22 میلیون یورو بود ولی با در پیش گرفتن استراتژی ها هزینه طرح را به 12 میلیون و 700 هزار یورو رساندیم که در مجموع موفق به صرفه‌جویی 10 میلیون یورویی شدیم.

به گزارش مس پرس، مجید عاشوری، مجری پروژه بازسازی و نوسازی ذوب و پالایش سرچشمه بابیان این مطلب در تشریح دلایل تحقق این صرفه‌جویی گفت: برآورد و پیش‌بینی بودجه اولیه برای پروژه اصلاح و توسعه کارخانه اسید سولفوریک مجتمع مس سرچشمه جهت افزایش ظرفیت کارخانه موجود با همکاری شرکت‌های خارجی 22 میلیون یورو بوده است؛ ولی با توجه به سیاست کلان مدیریت ارشد شرکت ملی صنایع مس ایران مبنی بر حمایت از شرکت‌ها و سازندگان داخلی، این پروژه با در پیش گرفتن استراتژی استفاده از امکانات و توانمندی‌های داخلی در زمینه طراحی و مهندسی، مدیریت طرح، تأمین کنندگان داخلی در ساخت و تأمین تجهیزات هزینه طرح را به 12 میلیون و هفتصد هزار یورو کاهش داد.
مجری پروژه بازسازی و نوسازی ذوب و پالایش سرچشمه با اشاره به اقدامات و پروژه‌های در حال اجرا که مربوط به بازسازی و نوسازی کارخانه ذوب است اظهار داشت: مهم‌ترین پروژه بازسازی و نوسازی در کارخانه ذوب سرچشمه اصلاح و توسعه کارخانه اسید موجود و افزایش ظرفیت از 100 هزار تن به 300 هزار تن بر اساس اجرای پروژه تغییر سیستم انتقال گاز کنورترهای امور ذوب است.
عاشوری با بیان اینکه سیستم فعلی تنها قابلیت جمع‌آوری گاز So2 به غلظت 2/2 درصد را دارد گفت: با اجرای طرح سیستم هودهای آبگرد کنورترها غلظت گاز خروجی حدوداً بین 6 تا 10 درصد می‌رسد که در همین راستا تصمیم گرفته شد اصلاحاتی در کارخانه اسید موجود به‌منظور بازیابی گاز خروجی صورت پذیرد. بنابراین پروژه اصلاح و توسعه کارخانه از Single Absorption (تک جذبی) به Double Absorption (دو جذبی) جهت ارتقای سیستم در دستور کار این امور قرار گرفت.
مجری پروژه نوسازی ذوب و پالایش سرچشمه در خصوص پیشرفت فعلی طرح و زمان بهره‌برداری آن گفت: این پروژه در سال 93 در حدود 40 درصد پیشرفت فیزیکی داشته و در سال 94 علیرغم کلیه مشکلات فنی، تأمین تجهیزات خارجی و خصوصاً کمبود نقدینگی که با آن مواجه بودیم، توانستیم با تلاش و همت کارشناسان این امور، تیم مدیریت پیمان و مهندس مشاور پروژه، مساعدت و همکاری معاونت محترم ذوب و پالایش مجتمع و معاونت محترم امور مالی مس منطقه کرمان پیشرفت طرح را به حدود 60 درصد برسانیم.
عاشوری با اشاره به گشایش‌هایی که در فروش محصولات شرکت مس ایجاد شده است تصریح کرد: امیدواریم با تأمین بودجه و نقدینگی مورد نیاز این پروژه، کاهش پیشرفت طرح نسبت به برنامه زمان‌بندی مصوب که در سال 94 با آن مواجه بودیم را در سال 1395 جبران کنیم و این پروژه را هر چه سریع‌تر به بهره‌برداری برسانیم.
وی درباره پیمانکاران این پروژه اظهار داشت: پروژه اسید به‌صورت مدیریت پیمان به شرکت توسعه طرح‌های صنعتی فن‌آوران پارسیان واگذار شد و در بخش تأمین، ساخت و نصب تجهیزات فلزی، مبدل‌های حرارتی و استراکچرها از شرکت صنایع آذرآب در تأمین بخشی از تجهیزات داخلی و خارجی از شرکت طلایه داران صنعت فرآیند و تأمین دیگر تجهیزات توسط برنده مناقصه 1005 / الف س استفاده کردیم.
عاشوری در خصوص مشاوران این طرح گفت: مشاور ما در این طرح مشارکت سازه صنعت پاهنگ و بینا بوده و در کنار ایشان از همکاری شرکت DKL ENGINEERING INC با مدیریت آقای داگلاس لوئی که جزو تیم طراحی و مهندسی کارخانه اسید در فاز اول بوده است، استفاده کرده‌ایم.
همچنین وی افزود: دلیل انتخاب داگلاس لوئی به‌عنوان مشاور خارجی پروژه شناخت کامل ایشان از کارخانه اسید موجود بوده است.
مجری پروژه نوسازی ذوب و پالایش سرچشمه تأکید کرد: در حقیقت ما از طریق تغییر استراتژی در انتخاب پیمانکاران داخلی و انتخاب مشاور خارجی که شناخت کاملی به کارخانه اسید دارد موفق شدیم کاهش هزینه بسیار خوبی در احداث کارخانه به وجود آوریم.
عاشوری درباره دیگر اقدامات صورت گرفته در کارخانه ذوب سرچشمه گفت: از مهم‌ترین این اقدامات اصلاح ریل‌های جرثقیل صد تن سالن تولید کارخانه ذوب، جوشکاری و تعمیرات سیستم تخلیه غبار الکترو فیلتر ریورب، تأمین و نصب درب‌های سالن تولید امور ذوب و نصب و راه‌اندازی آسانسورهای تعمیراتی و عملیاتی سالن امور ذوب، تعمیر و اصلاح اسید کولر E 405 کارخانه اسید که از تجهیزات مهم و کلیدی این کارخانه است، تعویض کاتالیست بستر اول کنورتر کارخانه اسید ازکاتالیست تولید داخل برای اولین بار و با هدف حمایت از تولید داخلی و همچنین پایش خوردگی مخازن اسید سولفوریک است.
وی افزود: علاوه بر این در سال 94 با همکاری امور بهره‌بردار، پس از بررسی‌های کارشناسی قسمت‌ها و بخش‌هایی که نیاز ‌به بازنگری، اصلاح و نوسازی دارند مشخص شد که با انتخاب پیمانکار اصلح برای انجام عملیات نوسازی وارد مرحله اجرایی می‌شود.
مجری پروژه بازسازی و نوسازی ذوب و پالایش سرچشمه در خصوص دیگر بخش‌هایی که نیاز به اصلاحات دارند گفت: تأمین و افزایش روشنایی سالن تولید کارخانه ذوب، تأمین و نصب ترمومترهای کوره‌های کنورتر و آند، تأمین و نصب و راه‌اندازی دستگاه‌های ویبره بر روی شوت‌های خط آهک، ساخت و نصب مخازن هوای فشرده خطوط اصلی و عیب‌یابی و راه‌اندازی سیستم حفاظت آندیک طرح سینگل کارخانه اسید از جمله مواردی است که در سال 95 نیاز به اصلاح و نوسازی خواهند داشت.
وی در پایان تأکید کرد: هدف از واحد بازسازی و نوسازی کارخانه ذوب سرچشمه بررسی و پایش دستگاه‌های ذوب و پالایشگاه برای جلوگیری از فرسودگی، ارتقاء تکنولوژی به‌منظور افزایش راندمان تجهیزات، بهره‌وری نیروی انسانی و کاهش مصرف حامل‌های انرژی است.

نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :
مس پرس
به نظر شما سایت عصر‌مس‌آنلاین بهتر است بیشتر به چه مطالبی بپردازد؟