کد مطلب : ‌10293
گفتگو با معاون معدن و فرآوری شهربابک مس منطقه کرمان

تازه‌ترین رکوردهای مجتمع مس شهربابک

«حسن مهدوی پوربابکی»، معاون معدن و فرآوری شهربابک مس منطقه کرمان در گفتگو با «عصر مس آنلاین» با تشریح اقدامات این معاونت در سال 94 به برنامه‌های آن در سال 95 اشاره کرد.

امیر کریمی

مجتمع مس شهربابک همیشه خبری تازه از رکوردزنی در حوزه‌های مختلف معدن و فرآوری دارد. این بار هم «حسن مهدوی پوربابکی»، معاون معدن و فرآوری شهربابک مس منطقه کرمان در گفتگو با «عصرمس آنلاین» از رکوردهای این مجتمع در سال گذشته و برنامه‌های شهربابک برای سال جدید گفت. مشروح این گفتگو را در ادامه می‌خوانید.

  • برنامه‌های بخش معدن و فرآوری میدوک در سال 94 تا چه حد پیشرفت و چه اهدافی در این سال محقق شد؟

در حوزه معدن و فرآوری میدوک به همت همکاران در امورهای معدن، تغلیظ، لیچینگ و اصلاحات، سال 1394، سال خوب و پرباری رقم خورد به نحوی که ضمن دستیابی به اهداف از پیش تعیین شده فراتر از برنامه سالیانه، در هر کدام از امورهای این مجموعه تولیدات به ثمر رسید. در امور معدن تقریبا 6.7 درصد سنگ سولفور استخراجی بیشتر از برنامه و 2.4درصد نیز کل استخراج از برنامه جلوتر بود. در امور تغلیظ 9.9 درصد مس محتوی تولیدی از برنامه بیشتر بود و در امور لیچینگ نیز 17.8 درصد تولید کاتد از برنامه سال 1394 فراتر بود. در سال 94 علاوه بر برنامه‌ریزی برای تولیدات مطابق برنامه از پیش تعیین شده، اهدافی نیز در راستای افزایش ظرفیت تولید، بهینه‌سازی هزینه‌ها و فرآیندهای تولید، ارتقاء استانداردها و کاهش سطح آلایندگی و بهبود شرایط محیطی پرسنل و ارتقاء بهره‌وری نیروی انسانی و تحول فرهنگی، اخلاقی و اجتماعی در هر 3 امور مجموعه تعیین شد که با برنامه‌ریزی مناسب و همت همکاران و همکاری واحد‌های پشتیبانی به تمام اهداف تعیین شده دست یافتیم. در سال 1394 در زمینه تولید رکوردهای خوبی داشتیم که عبارت بودند از:
1. تناژ سنگ سولفور استخراجی و ارسالی معدن به مقدار 7 میلیون و 468 هزار و 953 تن که نسبت به رکورد قبلی 2.34 درصد افزایش داشته است.
2. تناژ سنگ سولفور مصرفی کارخانه تغلیظ: 6 میلیون و 558 هزار و 862 تن، که نسبت به رکورد قبلی 2.61 درصد افزایش داشته است.
3. بازیابی کلی سالیانه کارخانه تغلیظ: 89.27 که نسبت به رکورد قبلی 0.47 درصد افزایش داشته است.
4. نرخ خاک فرآوری شده در کارخانه 794 تن بر ساعت که نسبت به رکورد قبلی 4.20 درصد افزایش داشته است.
5. تناژ کاتد تولیدی کارخانه لیچینگ برابر با 5 هزار و 376 تن که نسبت به رکورد قبلی 1.34 درصد افزایش داشته است.

یکی از اقدامات اساسی که از چند سال قبل در حوزه میدوک شروع شده بود و در سال 1394 نیز پیشرفت بسیار خوبی داشت بحث شناسایی و طبقه‌بندی انواع مختلف خاک‌های سولفوری موجود در معدن بود که بتوان با انتخاب ترکیب خوب خاک هم تمام خاک‌های سولفوری (حتی در حد عیار حد معدن) را در کارخانه پذیرش نمود و هم بهترین عملکرد را در هر 3 شاخص اصلی کارخانه تغلیظ، یعنی نرخ بار ورودی به کارخانه و بازیابی و عیار محصول، به دست آورد. امروزه این اقدامات در قالب عنوان بررسی ژئومتالورژی خاک در کارخانه‌های فرآوری دنیا دنبال می‌شود که تاثیرات بسیار شگرفی هم در افزایش کمی و کیفی تولیدات و هم کاهش هزینه‌های تولید کنسانتره دارد. در واقع یکی از مزایای خوب این حوزه اجرای همین طرح و به دنبال آن بهبود چشمگیر شاخص‌های ذکر شده و تعامل بسیار خوب بین امورهای معدن و تغلیظ بود که با تلاش کارشناسان و متخصصین در سال 1395 هم به صورت دقیق‌تر و برنامه‌ریزی شده‌ و با بهره‌گیری از اصول علمی و دستاوردهای روز دنیا این امر تا نهادینه‌شدن کامل پیش خواهد رفت.

  • چه اقداماتی در زمینه آموزش بهینه‌تر کارکنان در سال 94 انجام شد؟

در زمینه آموزش کارکنان با برنامه‌ریزی‌های قبلی و با همکاری امور آموزش دوره‌های مفیدی با استفاده از متخصصان و کارشناسان امور به صورت حین کار (OJT) برگزار شد که اثربخشی این دوره‌ها و سمینارها نیز به دلیل ماهیت برگزاری آن مناسب بود و سهم بسزایی را در ارتقاء دانش تخصصی پرسنل به همراه داشت. همچنین پیگیری اجرای اصولی نظام آراستگی 5S در همه امورهای این مجموعه در سال 94 از وضعیت خوبی برخوردار بود و گرچه هنوز به انتهای این نظام آراستگی راه زیادی مانده ولی جا افتادن روند اجرایی آن و نهادینه شدن فرهنگی آن از اهمیت به سزایی برخودار بوده است. از مهم‌ترین اقداماتی که در سال 94 انجام شد تشکیل تیمی با نام "تیم تحول" در عمل با همت و پیگیری مدیر عامل محترم بود و با برگزاری منظم کارگاه‌های مربوطه، یافته‌های کارگاه‌های قبل را در سطح کیفی و کمی وسیع‌تر دنبال نمود و با تلفیق مباحث دوره با تجارب همکاران و انجام تمرین‌های اثرگذار و مداوم حرکت خوبی را در راستای اجرای تحول و افزایش بهره‌وری سازمان در برداشته است.

  • برای خلق آینده در سال 95 چه برنامه‌هایی در این معاونت انجام گرفته است؟

برای سال 1395 همان روند بهبود و پیشرفت با آهنگی مناسب‌تر و با برقراری آرامش و نشاط و شادابی در همه ارکان تولید ادامه خواهد یافت و سعی خواهد شد با مدنظر قراردادن رعایت کامل اصول ایمنی و اخلاق حرفه‌ای، ارتقاء مداوم سطح دانش و نگرش پرسنل، افزایش بازیابی کلی کارخانه‌ها، افزایش ظرفیت ورودی کارخانه‌ها، بهبود کیفیت محصولات تولیدی، استقرار کامل نظام آراستگی نظم و ترتیب و استفاده موثر و کارآمد از ابزارهای مدیریتی سال 95 را نیز سالی پر بار خلق کنیم.

سه‌شنبه 2 خرداد ماه 1396 ساعت 11:41
با سلام. لطفا توضیحات بیشتری در مورد نحوه اجرای طرح کارخانه ژئومتالورژیکی و افزایش راندمان حاصله در سایت قرار دهید.
نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :
مس پرس
به نظر شما سایت عصر‌مس‌آنلاین بهتر است بیشتر به چه مطالبی بپردازد؟