کد مطلب : ‌10530
گفتگو با «محمدرضا بهرامن» رئیس خانه معدن ایران

سرمایه در خاک

«محمدرضا بهرامن» رئیس خانه معدن ایران در گفتگو با «عصرمس آنلاین» می‌گوید اغلب صنایع از مواد معدنی به عنوان ماده اولیه تولید بهره می‌برند که همین موضوع موجب می‌شود حتی در شرایط رکود اقتصادی و وجود مشکلات دیگر، باز هم معادن نقش داشته باشند.

مریم عبدلی

استفاده از ظرفیت‌های معدنی استان‌ها برای دولت اهمیت بسیار دارد و به قول معروف روی آن حساب کرده است به همین دلیل  تلاش‌های بسیاری برای کشاندن سرمایه‌گذاری‌های خارجی پسابرجام به حوزه معدن صورت گرفته است. «محمدرضا بهرامن» رئیس خانه معدن ایران هم چنین نظری دارد که استفاده از این ظرفیت‌ها و سرمایه‌گذاری در بخش معدن می‌تواند نتایج خوبی برای اقتصاد کشور به بار آورد. گفت‌و‌گوی ما را با وی می‌خوانید.

  • سرمایه گذاری در حوزه معدن مناسب است؟

کشور ما در زمینه مواد معدنی چون سرب، روی، مس، سنگ آهن، خاک صنعتی و بسیاری مواد دیگر مزیت‌های ویژه و بسیاری دارد که این شرایط می‌تواند موجب ترغیب و جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی شود، اما هنوز آن طور که باید سرمایه گذاری در این بخش انجام نشده است.

  • این ظرفیت‌ها بیشتر در چه استان‌هایی وجود دارد؟

کشور ما در مناطق مختلف ساختارهای زمین شناسی متفاوتی دارد و همین موضوع موجب بروز ظرفیت‌های معدنی خاص در هر منطقه شده است. برای مثال استان اصفهان ظرفیت‌های بسیار خوبی در زمینه آهن و مس، آذربایجان شرقی مس، یزد فولاد، سرب و روی، فارس و مرکزی سنگ‌های ساختمانی و کرمان سرب و روی دارند. همه این ظرفیت ها در جایگاه خود ویژه هستند و برای مثال یزد  چهارمین ذخیرگاه روی و سرب در دنیاست.

  • سهم این خاص و متنوع‌بودن در تجارت داخلی و خارجی چیست؟

چه در داخل و چه در خارج از کشور اغلب صنایع از مواد معدنی به عنوان ماده اولیه تولید خود بهره می برند که همین موضوع موجب می شود حتی در شرایط رکود اقتصادی و وجود مشکلات دیگر، باز هم این بخش نقش خود را ایفا کند. حتی در ابتدای امسال با وجود مشکلات بسیار ارزش افزوده این بخش نسبت به سال گذشته رشد داشت که نشان می‌دهد این صنعت یک صنعت پویا و تاثیرگذار است.

  • کدام استان در جذب سرمایه‌گذاری موفقیت بیشتری داشته است؟

البته هنوز سرمایه گذاری ها در بخش معدن کافی نیست و نمی توانیم بگوییم یک استان در این زمینه پیشروست. هر استان با توجه به ظرفیت های معدنی خود پیشرفت‌هایی داشته است، اما با این وجود کرمان، یزد، آذربایجان شرقی و زنجان شرایط بهتری در این زمینه دارند.

نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :
مس پرس
به نظر شما سایت عصر‌مس‌آنلاین بهتر است بیشتر به چه مطالبی بپردازد؟