کد مطلب : ‌10571

بزرگترین تولیدکننده مس اروپا چگونه با ذوب کنار آمده است؟

«آروبیس»، بزرگترین تولیدکننده مس در اروپا برای تولید کاتد از روش‌های هیدرومتالورژی استفاده می‌کند تا آلودگی زیست‌محیطی خود را به حداقل برساند.

شرکت 150ساله «آروبیس» (Aurubis AG) بزرگترین تولیدکننده مس در اروپا و دومین تولیدکننده بزرگ مس در دنیا نام گرفته است. تاریخچه این شرکت به سال 1866 برمی‌گردد. این شرکت در ابتدا با نام Norddeutsche Affinerie AG در هامبورگ آلمان آغاز به کار کرد. در طول این سال‌ها آروبیس تغییر و تحولات بسیار و حتی یک دوره تعطیلی در جریان جنگ جهانی دوم را از سر گذرانده است.

با این حال این شرکت با سیاست‌هایی که در راستای توسعه پایدار اتخاد کرده، توانسته در سال‌های اخیر به یکی از سبزترین شرکت‌های دنیا تبدیل شود. این موفقیت از آن رو اهمیت دارد که یکی از سایت‌های اصلی تولید مس آروبیس در منطقه صنعتی Peute واقع در جزیره «البه» در شمال آلمان، واقع شده است. رودخانه همنام این جزیره که دومین رودخانه بزرگ آلمان پس از راین است، به‌خاطر وجود کارخانجات مختلف نظیر آروبیس در حاشیه خود تا دهه 90 میلادی آلوده‌ترین رود دنیا بود. با این حال استانداردهای زیست‌محیطی الزام‌آوری در دو دهه اخیر در اتحادیه اروپا وضع شده‌اند که صنایع آن ازجلمه آروبیس برای ادامه فعالیت مجبور به پذیرش آنها هستند. برخی از این استانداردها نیز به‌صورت داوطلبانه ازسوی آروبیس پذیرفته شده‌اند.

آروبیس

آروبیس در حال حاضر سالانه یک میلیون تن کاتد تولید می‌کند که برای تولید آنها از روش‌های هیدرومتالورژی در کنار روش‌های پیرومتالورژی سود می‌جوید تا آلودگی زیست‌محیطی خود را به حداقل برساند. از دهه 90 میلادی تاکنون آروبیس توانسته است 82 درصد از آلاینده‌های هوای خود را کاهش دهد. برخلاف روش‌های پیرومتالورژی که شامل مراحل استخراج کانسنگ، پرعیارکردن، ذوب و ریخته‌گری آند و در نهایت پالایش الکترولیزی و دستیابی به  مس خالص است، روش‌های هیدرومتالورژی پس از استخراج سنگ شامل مراحل خردابش/آگلومراسیون، انحلال و پالایش است. امروزه جهت‌گیری و رویکرد صنعت تولید مس به سوی روش‌های هیدرومتالورژی است. این امر با توجه هزینه‌های سنگین مواد اولیه، سرمایه‌گذاری بالا، نیروی انسانی و وجود مشکلاتی نظیر آلودگی‫های زیست‌محیطی، مصرف بالای انرژی و عدم امکان استفاده مجدد از مواد مصرفی، روزبه‌روز از اهمیت بیشتری برخوردار می‌شود.

در کنار اینها آروبیس بزرگترین کارخانه بازیافت دنیا را دارد و بخش بزرگی از درآمدش را ازطریق بازیافت قراضه‌های مسی و ضایعات الکترونیکی کسب می‌کند.

آروبیس و محیط‌زیست

آروبیس تا دهه 80 میلادی بزرگترین آلوده‌کننده محیط‌زیست در شمال آلمان بود. در سال‌های ابتدایی دهه هشتاد آب و هوای هامبورگ آلوده به آرسنیک و کادمیومی بود که از کارخانجات آروبیس تولید می‌شد. در سال 1985 وجود مقدار زیادی آرسنیک در خاک که ناشی از فعالیت کارخانجات مس آروبیس بود، افشا و برای این شرکت تبدیل به یک رسوایی بزرگ شد. به‌ویژه اینکه آرسنیک خاک‌های کشاورزی منطقه را نیز آلوده کرده بود. با وجود تلاش‌های زیست‌محیطی آروبیس در دو دهه اخیر، گروه حفاظت محیط‌زیست Physik-Geowissenschaften نشان داده است که گل‌ولای ساحل رودخانه البه هنوز هم به آرسنیک، کادمیوم، مس، روی و سایر فلزات سنگین آلوده هستند و این آلودگی تا سال 2005 ادامه داشته است.

آروبیس

با این حال تمام سایت‌های فعال آروبیس در حال حاضر گواهینامه استاندارد ISO 14001 دارند و برخی دیگر از سایت‌های این شرکت ازجمله سایت خود هامبورگ تعهدات گواهینامه زیست‌محیطی و داوطلبانه EMAS را پذیرفته‌اند. در مجموع 359 میلیون یورو  برای حفاظت از محیط‌زیست در سایت هامبورگ در 30 سال گذشته سرمایه‌گذاری شده است. در سال 2011 آروبیس موافقت‌نامه‌ای با مدیریت شهری هامبورگ به امضا رساند که شامل سرمایه‌گذاری 20 میلیون یورویی در زمینه کاهش آلودگی‌های زیست‌محیطی تا سال 2016 بود. 

درنتیجه این اقدامات آلودگی‌های زیست‌محیطی آروبیس ازجمله میزان آلودگی هوا به میزان قابل‌توجهی کاهش پیدا کرده است. از دهه 90 میلادی تاکنون ذرات گردوغبار ناشی از تولید مس در هوا از 540 گرم در تن به 97 گرم در تن رسیده است. همچنین میزان فلزات سنگین ازجمله مس در خاک نیز از دهه 90 میلادی تاکنون 72 درصد کاهش پیدا کرده است.

برای خواندن گزارش کامل اقدامات زیست‌محیطی شرکت آروبیس روی لینک زیر کلیک کنید. 

نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :
مس پرس
به نظر شما سایت عصر‌مس‌آنلاین بهتر است بیشتر به چه مطالبی بپردازد؟