کد مطلب : ‌10596

دانش آلمانی در راه معادن ایران

عصرمس آنلاین: «شمس‌الدین سیاسی‌راد»، مدیر آموزش، پژوهش و فناوری ایمیدرو می‌گوید برای آموزش معدنکاران از ظرفیت‌های آموزشی کشور آلمان استفاده خواهد شد.

به گزارش «صمت» در تمامی بنگاه‌های فعال در حوزه صنعت و معدن، شعار «اول ایمنی، بعد کار» شنیده می‌شود. به همین دلیل برنامه‌ریزی‌های گسترده برای ارتقای سلامت نیروی انسانی فعال در معادن دیده می‌شود زیرا تنها از این طریق می‌توان علاوه بر کاهش خطرات در هنگام کار،میزان بهره‌وری معادن را افزایش داد. در این زمینه سازمان‌های بزرگ و توسعه‌ای فعال در بخش معدن و صنایع‌معدنی ایران همچون سازمان ایمیدرو، برای افزایش سطح ایمنی معادن، به برگزاری دوره‌های آموزشی با روش‌های مختلف اقدام کرده‌اند که ازجمله مهم‌ترین آنها می‌توان به دعوت از مدرسان خارجی به کشور برای برگزاری دوره‌های آموزشی و ایجاد ارتباط با دانشگاه‌های صنعتی اشاره کرد. همچنین یکی از راهکارهای جدیدی که این سازمان برای تسریع در امور آموزشی انجام داده، استفاده از فیلم‌های آموزشی است تا آنها در فضای معدن مورد آموزش قرار گیرند. به نظر می‌رسد توسعه معادن و افزایش بهره‌وری نیروی انسانی از طریق آموزش و آشنا کردن فعالان بخش معدن با دانش روز میسر خواهد شد.

ارتباط بین صنعت و دانشگاه
مدیر آموزش، پژوهش و فناوری سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) درباره برنامه‌های تدوین شده این سازمان در حوزه پژوهش گفت: «یکی از برنامه‌های مهم این سازمان در حوزه پژوهش، ارتباط بین صنعت و دانشگاه است تا از این راه برای استفاده از ظرفیت‌های علمی کشور به منظور کمک به توسعه صنعتی کشور بهره برد». «شمس‌الدین سیاسی‌راد» افزود: «همچنین می‌توانیم از ظرفیت‌های موجود در بخش معدن و صنایع معدنی برای کمک به آموزش‌های عالی و تکمیلی کشور استفاده کنیم».

به گفته او، سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، موسسه آموزشی و پژوهشی مشترکی با دانشگاه تهران تاسیس کرده است. همچنین تفاهمنامه همکاری با دانشگاه صنعتی شریف و تفاهمنامه همکاری با دانشگاه صنعتی مالک اشتر برای کمک به برطرف شدن مشکلات صنایع دفاعی کشور منعقد شده است. در کنار این موارد سازمان ایمیدرو در شرف انعقاد تفاهمنامه‌ای با دانشگاه آزاد اسلامی است.

دعوت از مدرسان خارجی
مدیر آموزش و پژوهش و فناوری ایمیدرو یکی دیگر از برنامه‌های این سازمان را دعوت از مدرسان خارجی رده بالا برای برگزاری دوره‌های آموزشی اعلام کرد. گفتنی است که برگزاری دوره‌های آموزشی برای فعالیت‌های مختلف بخش معدن می‌تواند منجر به انتقال دانش فنی به معادن ایران شده و در نهایت بهره‌وری نیروی انسانی را افزایش دهد. سازمان نظام مهندسی معدن، یکی از بخش‌هایی است که نقش مهمی در ایجاد فضای امن و بالابردن بهره‌وری معادن دارد. در این میان شاهد فعالیت‌های این سازمان در راستای آموزش نیروهای انسانی معادن بوده‌ایم که یکی از آنها همکاری با سازمان ایمیدرو است. در این‌باره، سیاسی‌راد به همکاری مشترک با سازمان نظام مهندسی معدن اشاره کرد و گفت: «آموزش مهندسان، کارشناسان و سطوح بالاتر در برنامه‌های ما قرار گرفته است».

در واقع سازمان نظام مهندسی، قرارداد آموزش‌های کارشناسی و سطوح بالاتر را در 31 استان در برنامه‌های خود قرار داده و سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای نیز آموزش‌های مربوط به کارگران و تکنسین‌های بخش خصوصی را برعهده گرفته است. به گفته او همیشه شعار «اول ایمنی، بعد کار» در تمام بنگاه‌های تولیدی جهان مطرح بوده و این درحالی است که عمده حوادثی که در معادن ایران رخ می‌دهد ناشی از فقدان آموزش‌های لازم به‌ویژه برای کارگران و تکنسین‌هاست.

آموزش رانندگان
مدیر آموزش، پژوهش و فناوری سازمان ایمیدرو در ادامه گفت: «در واحدهای تابعه سازمان ایمیدرو آموزش تخصصی رانندگان ماشین‌آلات سنگین و ماشین‌آلات سبک با موفقیت انجام شده و بیش از 600 تا 700 نفر از راننده‌های معادن و مجتمع‌های تابع تحت آموزش قرار گرفته‌اند و برای آنها گواهینامه‌های صلاحیت صادر شده که اتفاق بسیار خوبی بوده و مانع از تکرار حوادث ترافیکی ناشی از سوانح مرتبط با ماشین‌آلات حمل‌ونقل، بارگیری و باربری واحدهای تابعه این سازمان شده است». سیاسی‌راد در ادامه گفت: «در نظر داریم سال آینده برنامه آموزشی برای رانندگان و اپراتورهای ماشین‌آلات سنگین و سبک بخش خصوصی اجرا کنیم. در واقع دنبال کردن برنامه‌های آموزشی برای بخش خصوصی در دستور کار این سازمان قرار گرفته است. برای این مهم، بین نهادهای ذی‌ربط سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای، سازمان نظام مهندسی معدن کشور، انجمن مهندسی معدن خانه معدن ایران و سازمان ایمیدرو، یک شورای راهبری و سیاست‌گذاری براساس نظام‌نامه و دستورالعمل رییس هیات عامل ایمیدرو، تاسیس شده است».

او افزود: «در این شورا، نیازسنجی‌های لازم انجام می‌شود تا براساس آن برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری جدی از سوی سازمان در حوزه آموزش‌های بخش خصوصی کشور به موازات آموزش‌های مربوط به واحدهای تابعه ایمیدور انجام شود». گفتنی است سال گذشته و امسال، سازمان ایمیدرو زیرساخت‌های انجام این‌کار را فراهم کرده و در سال آینده با ابعاد وسیع‌تر و جدی‌تر آن را دنبال خواهیم کرد. مدیر آموزش، پژوهش و فناوری سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، درباره برنامه‌های تدوین شده برای کارگران معادن نیز گفت: «علاوه بر برنامه‌ریزی برای آموزش حضوری که به همراه سازمان نظام مهندسی معدن کشور در دستور کار است، قرار شده از وسایل کمک آموزشی یعنی ساخت و تولید فیلم‌های آموزشی درباره مسائل مختلف ایمنی در برنامه‌های خود استفاده کنیم».

وی افزود: «امسال مقدمات کار فراهم خواهد شد و امید است سال آینده محصولات آن به معادن و مجتمع‌های معدنی برای آموزش غیرحضوری معدنداران ارسال شود». همانگونه که می‌دانید یکی از مشکلات بهره‌برداران معادن کشور اعزام کارکنان به دوره‌های آموزشی است زیرا در تولید وقفه ایجاد می‌شود و هزینه‌هایی برای حمل‌ونقل آنها به وجود می‌آید. او معتقد است که اگر بتوانیم از ابزار کمک آموزشی مثل فیلم و تصویر استفاده کنیم، تا حد ممکن آموزش برای هر معدنی در همان مکان انجام می‌شود.

مدیر آموزش، پژوهش و فناوری سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران به یکی دیگر از برنامه‌های این سازمان اشاره کرد و گفت: «برنامه‌ریزی‌هایی برای برگزاری دوره‌های آموزشی بلندمدت در خارج از کشوردر دستور کار قرار گرفته است». او افزود: «در این زمینه قرار است از ظرفیت‌های آموزشی آلمان که اکنون روابط خوبی با آنها برقرار کردیم استفاده شود. همچنین برای کارکنان معادن و مهندسان خارجی نیز در معدن سرب و روی انگوران و همچنین مرکز تحقیقات و فرآوری مواد معدنی ایران دوره‌های در سال آینده توسعه خواهد یافت».

نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :
مس پرس
به نظر شما سایت عصر‌مس‌آنلاین بهتر است بیشتر به چه مطالبی بپردازد؟