کد مطلب : ‌10610

مس در سال 2017 به کدام سو می‌رود؟

عصرمس آنلاین: با نزدیک شدن به پایان سال میلادی، پیش‌بینی قیمت مس در سال 2017 آغاز شده است. پیش‌بینی‌هایی که غالبا خوش‌بینانه است و قیمت فلز سرخ را در سال پیش‌رو صعودی می‌داند.

مدیران کودلکو برای ترسیم سیاست‌های سال آینده میلادی دور هم جمع شده بودند. اما طولی نکشید که با سوالات خبرنگاران درباره قیمت مس روبه‌رو شدند؛ پیش‌بینی شما از قیمت مس در سال 2017 چیست؟

«نلسون پیزارو»، مدیرعامل شرکت شیلیایی کودلکو در پاسخ به این پرسش گفت که انتظار دارد در سال آینده میلادی قیمت مس 2.40 دلار آمریکا در هر پوند باشد. او البته تاکید کرده است که «همیشه خوش‌بین» است. پایگاه خبری bnamericas.com در گزارشی در این زمینه می‌نویسد که البته تحلیلگران بازار مس معتقدند باید منتظر قیمت 2.80 دلار آمریکا در هر پوند برای مس در سال آینده بود. قیمت مس در دو ماه گذشته به بیشترین میزان خود در سال‌های اخیر رسیده است. قیمت 2.60 دلار آمریکا برای هر پوند در دو ماه نوامبر و دسامبر ناشی از رشد تقاضای مس در چین از یک سو و وعده‌های «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور منتخب ایالات متحده امریکا درباره نوسازی و اصلاح زیرساخت‌ها در این کشور بوده است. 

پیزارو البته معتقد است، بازار مس در سال آینده بیش از هر چیز از تقاضای چین برای مس تاثیر خواهد پذیرفت. او در این زمینه گفت: «چین در حال حاضر بر برنامه‌های زیست‌محیطی خود تمرکز کرده است. این یعنی این کشور بیش از گذشته به شبکه برق گسترده‌تر، خودروهای هیبریدی و ایجاد یک شبکه قطار سریع‌السیر دارد و لازمه داشتن همه اینها مس است». او ادامه داد: «همه اینها باعث عدم تعادل بازار خواهد شد. با افزایش تقاضا، ذخایر موجود راضی‌کننده نخواهد بود. نشانه‌های این وضع از هم‌اکنون هم قابل‌مشاهده است». 

در گزارشی دیگر پایگاه mining.com به پیش‌بینی قیمت مس و بازار فلز سرخ در سال 2017 پرداخته است. این گزارش ابتدا به وضعیت بازار مس در ماه‌های اخیر می‌پردازد و می‌گوید افزایش قیمت مس در این دوران را نباید ناشی از روی کار آمدن ترامپ در امریکا دانست. براساس این گزارش قیمت مس که از سال 2011 روند نزولی را آغاز کرده بود، حتی پیش از پیشی گرفتن ترامپ بر رقیب انتخاباتی خود نیز تغییر مسیر داده بود و پله‌های صعود را طی می‌کرد. اما آنچه در نوامبر امسال اتفاق افتاد موجی است که با آغاز به کار رسمی رئیس‌جمهور جدید امریکا فرو خواهد نشست. با این حال پروژه‌های بزرگ مسی در کشورهای مختلف دنیا شروع شده‌اند. «شین نیکووست» (Shayne Nyquves)، از مدیران ارشد گروه مطالعاتی Mackie Research Capital Corp معتقد است الان وقت خوبی برای سرمایه‌گذاری در حوزه معادن مس است. به گفته او از سال 2011 تاکنون هیچ معدن مس جدیدی به بهره‌برداری نرسیده است و از آنجا که معمولا اکتشاف و بهره‌برداری از یک معدن یک دهه طول می‌کشد، سرمایه‌گذاری‌های جدید الزامی هستند. نیکووست تاکید کرد: «در طول سه سال آینده این نیاز به ذخایر جدید احساس خواهد شد و پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که در سال‌های 2020 و 2021 ما کاملا به ذخایر جدید احتیاج خواهیم داشت». 

علاوه بر این «گلدمن ساکس» در گزارش اخیر خود از بازار مس در سال 2016 تاکید کرده است که «تقاضای مس در حال افزایش و عرضه آن رو به کاهش است». این گزارش همچنین می‌افزاید: «مس یکی از معدود فلزاتی است که تحلیلگران بر اینکه کاهش قیمت خود را بازیابی کند، اجماع دارند». 

نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :
مس پرستلگرام
به نظر شما سایت عصر‌مس‌آنلاین بهتر است بیشتر به چه مطالبی بپردازد؟