کد مطلب : ‌10611

خانه شیشه‌ای (9)/چرا برداشت کامل ذخیره معدن سونگون امکان‌پذیر نیست؟

ستون «خانه شیشه‌ای» قرار است نقش مسیر و پل ارتباطی را بازی کند که ذینفعان شرکت مس بتوانند ازطریق آن سوال بپرسند و پاسخ بشنوند. پرسش و پاسخ نهم را در ادامه می‌خوانید.

  • ذخیره قابل برداشت معدن سونگون چقدر است؟
  • آیا برداشت کامل این میزان امکان‌پذیر است؟​

پاسخ‌دهنده: بابک بابایی، مدیر امور اکتشافات و مهندسی توسعه

براساس آخرین طراحی و برنامه‌ریزی تولید انجام‌شده توسط امور معدن سونگون میزان ذخیره قابل معدنکاری معدن سونگون در حال حاضر 400 میلیون تن ماده معدنی با عیار متوسط 0.57 مس است. لازم به ذکر است که طرح مذکور در سال 1395 توسط امور معدن سونگون و با همکاری پروفسور Millenco Savic و با در نظر گرفتن محدودیت‌های اجرایی در تولید معدن سونگون تهیه و ارائـه شده است. در راستای اجرای طرح توسعه معدن سونگون (افزایش ظرفیت از 7 میلیون تن به 14 میلیون تن) رفع محدودیت‌های اجرایی طرح الــزامی است و در صورت عدم چاره‌اندیشی به‌موقع باعث بـروز مشکلات اجرایی خواهد شد که قطعا منجر به کاهش تولید و عدم موفقیت در اجرای طرح توسعه خواهد بود. ازجمله محدودیت‌های اجرایی طرح‌های معدنی در معدن سونگون می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:
رفع محدودیت رودخانه سونگون: بـا اجرای طرح توسعه معدن، انحراف مسیر رودخانه از الزامات است که انجام این پـروژه بزرگ خود نیازمند مطالعات گسترده و کافی، اخـذ مجوزهای مورد نیاز و صرف هزینه‌های اجرایی بالا است.
جابجایی محل قبرستان سونگون و ساختمان اداری: که در محدوده‌های اجرای طرح معدن قرار دارد و در صورت عدم جابجایی به‌موقع (در سال سوم طرح) اجرای طرح را با مشکل روبـه‌رو خواهد کرد.
تعیین محل تخلیه باطلـه و سولفورهای کم‌عیـار: حجم بسیار زیاد باطلـه (با توجه به نسبت باطلـه‌برداری 109 در طرح) و همچنین سولفورهای کم‌عیار و محل مناسب جهت تخلیه آنها، از دیگر معضلات اجرای طرح معدن سونگون است که باید نسبت به انجام آن چاره‌اندیشی به‌موقع صورت گیرد.
و نکته آخر و مهم دیگر آنکه با توجه به همجواری معدن سونگون و اندیس معدنی هفت‌چشمه، اجرای طرح توسعه سونگون به نحوی در گرو تکمیل اکتشاف منطقه هفت‌چشمه و تعیین تکلیف ذخایر قابل معدنکاری آن است که متاسفانه علیرغم پیگیری‌های به عمل آمده به‌واسطه ممانعت سازمان حفاظت محیط‌زیست، انجام مطالعات اکتشافی منطقه هفت‌چشمه میسر نبوده و در حال حاضر متوقف است.

 

خانه شیشه‌ای (4)/ ذخیره قطعی معدن مس سونگون، یک‌چهارمِ ادعاهاست

خانه شیشه‌ای (5)/طرح جایگزینی ذوب مس سونگون با تصویب وزیر صنعت و معدن اجرا شد

خانه شیشه‌ای (6)/ تشکیل شرکت مس آذربایجان در چه مرحله‌ای است؟

خانه شیشه‌ای (7)/بیش از 1200 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در مس سونگون

خانه شیشه‌ای (8)/ تشکیل هلدینگ مس در ایستگاه بورس

نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :
مس پرس
به نظر شما سایت عصر‌مس‌آنلاین بهتر است بیشتر به چه مطالبی بپردازد؟