کد مطلب : ‌10612

این معدن مس همیشه زنده است

عصرمس آنلاین: «ویلیام کلارک اندروز»، معدنکاری که معادن طلا او را میلیونر کرد، در سال 1910 سراغ مس رفت. او مجتمعی مسی در ایالت آریزونای امریکا ساخت که به نام خودش «کلارکدیل» نامیده شد. این ناحیه اکنون به موزه تاریخ مس امریکا تبدیل شده است.

معدنکاری در  ایالات متحده امریکا عمری طولانی دارد. اگر در اواخر قرن نوزدهم، این تب نفت و طلا بود که معدنکاران را از سراسر دنیا به سمت قاره نوظهور جلب می‌کرد، در ابتدای قرن بیستم کم‌کم فلزات و دیگر عناصر ارزشمند خاک برای معدنکاران شناخته شدند و سرمایه‌گذاری در حوزه این فلزات جدید آغاز شد. 

پایگاه اطلاع‌رسانی copper.org در گزارشی در این زمینه می‌نویسد «ویلیام کلارک اندروز»، میلیونر و سناتور امریکایی ازجمله افرادی بود که خیلی زود متوجه ارزش مس و ضرورت سرمایه‌گذاری در این فلز پرکاربرد شد. او که در دهه ششم قرن نوزدهم ازطریق معادن طلای ایالت مونتانا ثروت هنگفتی برای خود ایجاد کرده بود، در سال 1910 ثروت خود را به سمت سرمایه‌گذاری در معادن مس ایالت آریزونا هدایت کرد. او 4000 جریب از منطقه جروم این ایالت را خرید و معدن و کارخانه ذوب مس را همان‌جا ایجاد کرد. علاوه بر معدن و کارخانه، در این منطقه خانه، مراکز تجاری، کلیسا، مدرسه و سایر امکانات تفریحی و فرهنگی ایجاد شد. اگرچه کلارک هرگز در این شهر مسی زندگی نکرد اما این شهر نام «کلارکدیل» را از خالق خود وام گرفت. 

کارخانه مس کلارک در دهه 20 میلادی، 800 هزار تن مس تولید می‌کرد و 7000 نیرو داشت. در 1925 کلارک درگذشت و خانواده او معدن و کارخانه را به شرکت Phelps Dodge فروختند. این شرکت نیز تا سال 1953 در معدن و کارخانه منطقه جروم فعال بود تا این‌که در این سال با اتمام ذخیره مس آن، معدن و کارخانه کلارکدیل برای همیشه به کار خود خاتمه داد.

اما به سر رسیدن عمر مس کلارکدیل، به معنی فراموش شدن آن نبود. در سال 1998 کلارکدیل به‌عنوان یکی از مناطق تاریخی و ملی امریکا در فهرست مناطق تاریخی این کشور ثبت شد. سپس این منطقه به موزه تاریخ مس در امریکا تبدیل شد و در حال حاضر، یکی از غنی‌ترین مجموعه‌های مسی را در دل خود جای داده است. 

«درک مینک» از دست‌اندرکاران موزه مس کلارکدیل درباره چگونگی راه‌اندازی آن می‌گوید: «ایده راه‌اندازی چنین موزه‌ای همیشه در خانواده ما وجود داشت. در سال 2002 بالاخره تصمیم گرفتیم کلارکدیل را برای این کار انتخاب کنیم که قدمت زیادی در استخراج و ذوب فلزات دارد». او اضافه می‌کند: «برای ساختمان موزه، ساختمان یک دبیرستان را انتخاب کردیم که قدمتی 40ساله دارد. بازسازی ساختمان مدرسه، تغییر کاربری آن به موزه و جمع‌آوری نمونه‌هایی که قرار بود در این موزه نمایش داده شوند، هشت سال زمان برد». مینک تاکید می‌کند: «تمام تلاش ما این بود که در این موزه نشان دهیم این 125 میلیارد پوند مس چگونه از این منطقه استخراج شده است».

این موزه از شش بخش مجزا تشکیل شده است. در هریک از بخش‌ها یکی از کاربردهای مس به نمایش گذاشته شده است. یکی از بخش‌های مهم این موزه، شرح تاریخ مفصل مس در امریکاست. در این بخش تاریخ 100ساله صنعت مس در ایالت آریزونا هم به تصویر کشیده شده است.

ازجمله آثار قابل توجهی که در این موزه به نمایش گذاشته شده است، تبری مسی است که از یک مومیایی ماقبل تاریخ کشف شده است. این مومیایی که درون یخ برای سال‌ها باقی مانده بود و به همین علت «مرد یخی» (The Iceman) نام گرفته است، در سال 1991 با تبری در دست از جنس مس کشف شد. این تبر، یکی از معدود نمونه‌هایی است که نشان می‌دهد مس در ماقبل تاریخ نیز کاربرد داشته است. 

این موزه منحصربه‌فرد، یکی از معدود کاربری‌های معادن پس از اتمام ذخیره آن‌ها را نشان می‌دهد. 

 

نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :
مس پرستلگرام
به نظر شما سایت عصر‌مس‌آنلاین بهتر است بیشتر به چه مطالبی بپردازد؟