کد مطلب : ‌10618

این باطله‌های خطرناک

عصرمس آنلاین: باطله‌های معدنی یکی از خطرناک‌ترین پسماندهای موجود بر سطح کره زمین هستند. «بهروز قهرمان‌نژاد»، مدیر نوآوری شرکت استرالیایی «اِی‌تی‌سی‌ویلیامز» به بررسی حوادث ناشی از دفع نادرست باطله‌های معدنی و راه‌های جلوگیری از آنها پرداخته است.

«ثمن رحیمی‌نژاد»، در روزنامه «صمت» نوشت: باطله باقی‌مانده‌های فرآیند فرآوری مواد معدنی، بیشتر به صورت ترکیبی از خاک و آب است. این تعریفی بود که «بهروز قهرمان‌نژاد»، مدیر نوآوری شرکت استرالیایی «اِی‌تی‌سی‌ویلیامز» در سخنرانی خود در 2 IMIS ارائه داد و در جریان سخنرانی خود مروری بر سیستم‌های مدیریت باطله‌های معدنی داشت.

قهرمان‌نژاد مدیریت باطله‌های معادن را یک مبحث بسیار مهم و توام با ریسک‌های بسیاری در معدن‌کاری عنوان کرد و توضیح داد: «از آنجایی که وجود سد باطله‌های معدنی در معدن‌کاری هیچ مزیت مستقیم مالی برای پروژه‌های معدنی ندارد، مالکان معادن توجه چندانی به آن ندارند، اما خطراتی که پسماندهای معدنی می‌تواند برای انسان و محیط‌زیست در پی داشته باشد، لزوم مدیریت درست آنها را نشان می‌دهد».
او افزود: «باطله‌های حاصل از معدن‌کاری می‌تواند آب‌های زیرزمینی را آلوده کرده و به سلامتی انسان و محیط‌زیست آسیب وارد کند، باعث ایجاد سرطان و بیماری‌های تنفسی شود و هر قدر هم مقامات محیط‌زیستی معادن را به‌دلیل این اتفاق جریمه کنند، آثار مخرب ناشی از باطله‌ها پابرجاست».

قهرمان‌نژاد در ادامه گفت: «مدیریت نادرست باطله‌ها باعث ایجاد خطرات مالی برای شرکت‌های معدنی می‌شود، همان‌گونه که ضعف‌های مدیریتی در این زمینه مسئول حوادث گوناگونی در سال‌های پیش بوده است. در سال 2002 میلادی (1381 خورشیدی) و حادثه دیگری در سال 2004 میلادی (1383 خورشیدی) حوادثی بود که سدهای باطله برای انسان و محیط‌زیست ایجاد کردند».

مدیر نوآوری شرکت اِی‌تی‌سی‌ویلیامزدر ادامه سدهای باطله را بزرگترین ساخته‌های دست بشر معرفی کرد و ادامه داد: «آسیب و شکست احتمالی سدهای باطله می‌تواند محیط پیرامون معدن را تا فاصله صدها کیلومتری تحت تاثیر قرار دهد. در همین راستا، اتفاقی که در  4 اکتبر 2010 (12 مهر 1389) در مجارستان روی داد، 150 نفر را مصدوم کرد و 40 کیلومترمربع از زمین‌های اطراف و پس از آن دریای دانوب را آلوده و قلیایی بودن باطله‌های معدنی آن آسیب زیادی به محیط‌زیست وارد کرد».

قهرمان‌نژاد در ادامه سخنرانی خود به حادثه سد «من‌پولی» در کانادا در سال (1393 خورشیدی) 2014 میلادی اشاره کرد و گفت: «مالک این سد شرکت فلزات اینفِریال بود و اتفاقی که در اوت (شهریور) آن سال رخ داد، باعث شد مقدار زیادی از این باطله‌های ذخیره‌شده در پشت سد، به دریاچه‌های اطراف معدن راه پیدا کند. این اتفاق یکی از فجایع محیط‌زیستی دوران مدرن کانادا بوده و پس از گذشت دو سال از آن همچنان تاثیر آن برقرار است. این معدن به‌دلیل آن اتفاق دادگاهی شد و ارزش سهامش تا یک‌سوم کاهش پیدا کرد».

قهرمان‌نژاد پس از حادثه سد من‌پولی کانادا به حادثه شکست سد معدن «سامارکو» در برزیل پرداخت و توضیح داد: «در سال گذشته میلادی سد باطله این معدن که دو مورد از غول‌های معدنی جهان بی‌اچ‌پی بیلتون و واله به صورت مشترک مالک آن بودند، شکست. این معدن روزانه 120هزار تن خروجی محصول داشت و 44میلیون تن سنگ‌آهن در سال تولید می‌کرد که در اثر شکسته شدن سد باطله آن در 5 نوامبر صدها نفر بی‌خانمان شدند و جریان باطله‌ها که پس از 17 روز به اقیانوس آتلانتیک رسید، بیش از 60میلیون مترمکعب باطله سنگ‌آهن رها شد و 19 نفر کشته شدند. دولت برزیل این معدن را 45میلیارد دلار جریمه کرد. نمونه‌های یادشده به خوبی نشان می‌دهد مدیریت درست باطله‌ها تا کجا می‌تواند منجر به صرفه‌جویی‌های مالی در پروژه‌های معدنی شود».

مدیر نوآوری شرکت استرالیایی اِی‌تی‌سی‌ویلیامز در جریان سخنرانی خود در 2 IMIS بیان کرد: «باطله‌ها به‌طور معمول در سطح زمین جمع می‌شوند و برای جمع‌آوری آنها روش‌های مختلفی وجود دارد و نمی‌توان یک روش کلی و همه‌جانبه برای دفع همه انواع باطله‌های معدنی تعریف کرد و هر وضعیتی راه‌حل ویژه خود را می‌طلبد».

قهرمان‌نژاد در پایان گفت: «گام اول برای نگهداری و مدیریت درست باطله‌های معدنی مطالعه درست در این مبحث و سنجش ابعاد اقتصادی کار است و بررسی اینکه در ازای هزینه‌ای که صرف این کار می‌شود، چه به‌دست می‌آید؟ و پس از آن مسأله بسیار مهم و حیاتی طراحی درست و اجرای طرح در قالب طرح تعریف شده و نظارت بر فرآیند ساخت سد باطله است».

اقدامات شرکت ملی صنایع مس ایران در زمینه دفع باطله‌ها را در لینک‌های زیر بخوانید:

رفع دغدغه‌های زیست‌محیطی با احداث یک سد

8 اقدام ماندگار محیط زیستی شرکت مس در سونگون

نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :
مس پرس
به نظر شما سایت عصر‌مس‌آنلاین بهتر است بیشتر به چه مطالبی بپردازد؟