کد مطلب : ‌10620

خانه شیشه‌ای (11)/ همه محدودیت‌های زیست‌محیطی پیش‌ روی اکتشاف در آذربایجان

ستون «خانه شیشه‌ای» قرار است نقش مسیر و پل ارتباطی را بازی کند که ذی‌نفعان شرکت مس بتوانند ازطریق آن سوال بپرسند و پاسخ بشنوند. پرسش و پاسخ یازدهم را در ادامه می‌خوانید.

  • آیا شرکت ملی صنایع مس ایران مجوز بهره‌برداری از 12 معدن در استان آذربایجان شرقی را گرفته است؟ اگر بلی؛ وضعیت اکتشاف در این معادن به چه شکل است؟

​​پاسخ‌دهنده: بابک بابایی، مدیر امور اکتشافات و مهندسی توسعه

در سال 1390 تعداد 12 محدوده (شامل درخواست ثبت، پروانه اکتشاف، گواهی اکتشاف و پـروانه بهره‌بـرداری) در اختیار شرکت ملی صنایع مس ایران بوده است ولی طی سال‌های 1391 و 1392 تعداد 7 محدوده (7 فقره پروانه اکتشاف) به‌واسطه نبود پتانسیل معدنی در آنها یا عدم تمدید مجوز آنها توسط سازمان صنعت، معدن و تجارت استان آذربایجان شرقی از حوزه کاری شرکت ملی صنایع مس ایران خارج شد و از سال 1392 تاکنـون تعداد 5 فقـره مجوز با شــرح زیر در اختیار شرکت ملی صنایع مس ایران است:

پروانه بهره‌برداری معدن سونگون: اکتشافات مورد نیاز طرح جاری و طرح توسعه معدن سونگون به‌صورت کامل صورت پذیرفتــه است و در حال حاضر عملیات حفاری‌های هیدرولوژی و ساختاری در آن در دست انجام است.

• پروانه بهره برداری معدن مزرعــه: عملیات اکتشاف کامل این معدن در سال 1393 به پایان رسیده و مطابق نتایج حاصله کانسار مزرعــه از پتانسیل قابل توجهی برخوردار  نبــوده و ذخیره آن معدن به پایان رسیده است. گزارش مطالعات انجام شده نیز تهیه و در اختیار مدیران آن معدن قرار گرفتــه است.

• گواهی کشف بخش غربی هفت‌چشمه (بالوجه): به‌رغم صدور گواهی کشف به‌واسطه ممانعت زیست‌محیطی امکان انجام هرگونه فعالیت اکتشافی در این منطقه میسر نشده است. با توجه به نیاز شرکت ملی صنایع مس ایران و برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده در این خصوص، پیگیری‌های مکرری در این ارتباط صورت گرفت که متاسفانه تاکنون به نتیجه نرسیده است.

• پروانه اکتشاف طیویل- هفت‌چشمه: این محدوده نیز جـزو اولویت‌های شرکت ملی صنایع مس ایران جهت تکمیل اطلاعات اکتشافی آن است. طرح اکتشاف تکمیلی آن نیز به سازمان صنعت، معدن و تجارت استان آذربایجان شرقی ارسال شده است ولی متاسفانه به‌واسطه ممانعت زیست‌محیطی امکان انجام عملیات اکتشافی در آن میسر نبوده و فعالیت‌های اکتشافی از سال 1389 در آن متوقف است. اخیرا سازمان صنعت، معدن و تجارت استان آذربایجان شرقی با آگاهی از ممانعت سازمان حفاظت محیط‌زیست از انجام هرگونه عملیات اکتشافی در این منطقه، اخطار ابطال پروانه اکتشاف را به این امور اعلام کرده که در دست پیگیری است.

• پـروانه اکتشاف معدن آهک گوره‌درق: کلیه فعالیت‌های اکتشافی مورد نیاز این محدوده شامل پی‌جویی، تهیه نقشه‌های سطحی، زمین‌شناسی، توپوگرافی و حفاری در آن به‌صورت کامل صورت گرفته و گزارش‌های آن به مسئولان مربوطه ارائـه شده است. در حال حاضر با مساعدت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان آذربایجان شرقی مراحل اخذ گواهی کشف آن در دست اقدام است.

• کانسار مسجدداغــی: فعالیت‌های اکتشافی مختلفی شامل مراحل پی‌جویی، تهیه نقشه‌های سطحی، زمین‌شناسی، ژئوشیمی و عملیات ژئوفیزیک و حفر تعداد 69 گمانه اکتشافی در این منطقه صورت گرفته است. مطالعات فنی و اقتصادی انجام‌شده در این اندیس توسط مجری طرح، نشان‌دهنده نرخ بازگشت سرمایه بسیار پایین و عدم توجیه‌پذیری اقتصادی طرح است (این محاسبات با در نظر گرفتن نرخ 6500 دلار بر تن مس بوده است). عدم توجیه‌پذیری اقتصادی طرح، واقع شدن در منطقه حفاظت‌شده کیامکی و عدم صدور مجوز زیست‌محیطی نسبت باطله‌برداری زیاد در این کانسار و امتناع وزارت صنعت،‌ معدن و تجارت از صدور مجوزهای قانونی این اندیس به نام شرکت ملی صنایع مس ایران سبب شد تا این کانسار در سال 1393 به سازمان صنعت، معدن و تجارت برگشت داده شود و در حال حاضر این کانسار در اختیار شرکت ملی صنایع مس نیست.

 

خانه شیشه‌ای (6)/ تشکیل شرکت مس آذربایجان در چه مرحله‌ای است؟

خانه شیشه‌ای (7)/بیش از 1200 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در مس سونگون

خانه شیشه‌ای (8)/ تشکیل هلدینگ مس در ایستگاه بورس

خانه شیشه‌ای (9)/چرا برداشت کامل ذخیره معدن سونگون امکان‌پذیر نیست؟

خانه شیشه‌ای (10)/ تولید کاتد شرکت مس بیشتر از نیاز کشور است

نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :
مس پرس
به نظر شما سایت عصر‌مس‌آنلاین بهتر است بیشتر به چه مطالبی بپردازد؟