کد مطلب : ‌10624

خانه شیشه‌ای (12)/ اقدامات موثر شرکت مس در بهبود شرایط زیست‌محیطی خاتون‌آباد

ستون «خانه شیشه‌ای» قرار است نقش مسیر و پل ارتباطی را بازی کند که ذی‌نفعان شرکت مس بتوانند ازطریق آن سوال بپرسند و پاسخ بشنوند. پرسش و پاسخ دوازدهم را در ادامه می‌خوانید.

  • گفته می‌شود میزان آلودگی‌هایی که شرکت ملی صنایع مس ایران در خاتون‌آباد ایجاد کرده، 28 برابر استاندارد جهانی  است و مقدار ذرات خروجی از دودکش‌های ذوب خاتون‌آباد نیز 30 برابر حد استاندارد. به‌طوری‌که آلایندگی کارخانه ذوب خاتون‌آباد 2000 هکتار از اراضی منطقه را غیر قابل سکونت و 60هزار راس دام را تلف کرده است. آیا صحت این ادعا را تایید می‌کنید؟

​​پاسخ‌دهنده: علیرضا بهمن آبادی، مدیر ایمنی، بهداشت و محیط‌زیست (HSE) شرکت ملی صنایع مس ایران

همان‌گونه که اطلاع دارید هر کشوری متناسب با شرایط خود، استانداردها و حدود مجاز آلایندگی مورد نیاز خود را مشخص می‌کند. در ایران نیز استانداردها و حدود مجاز آلایندگی توسط سازمان حفاظت محیط‌زیست تدوین و پس از تایید توسط دولت به همه دستگاه‌ها ابلاغ شده است. بنابراین، استانداردهای جهانی قابل طرح نیست. مطابق با الزامات موجود، طی چند سال متوالی، فرآیند پایش و سنجش آلاینده‌های زیست‌محیطی ذوب خاتون‌آباد، در قالب چند لایه برنامه پایش مدون ‌شده و در حال اجرا و پیگیری است و تمامی حوزه‌ها از قبیل هوا، آب، پساب، خاک و گیاه را دربر می‌گیرد.
درخصوص آلایندگی کارخانه ذوب خاتون‌آباد در حوزه  هوا، پایش گازها و ذرات به‌صورت منظم و ماهیانه انجام می‌شود و تلاش‌های تخصصی همه‌جانبه و سرمایه‌گذاری‌های هدفمند شرکت مس جهت کنترل و کاهش آلاینده‌های هوا طی سال‌های اخیر منجر شد تا میزان تقریبی ذرات از 13000mg/m3  در ابتدای راه‌اندازی ذوب خاتون‌آباد به میزان 108mg/m3 در خروجی دودکش درایر و 164mg/m3 در خروجی دودکش فلش کاهش یابد که این میزان از ذرات مطابق با آخرین اندازه‌گیری‌های انجام‌شده توسط آزمایشگاه معتمد سازمان حفاظت محیط‌زیست در آبان 95 ثبت شده و روند بهبود با ادامه اقدامات مؤثر شرکت مس قابل پیش‌بینی است و اندازه‌گیری‌های اعلام‌شده که به استاندارد سازمان حفاظت محیط‌زیست بسیار نزدیک است این نوید را خواهد داد که در آینده ان‌شاءالله از مرز استاندارد عبور کنیم. از طرف دیگر، اندازه‌گیری‌های انجام‌شده در بخش هوای محیطی در ایستگاه روستای خاتون‌آباد که نزدیک‌ترین تمرکز جمعیتی به کارخانه ذوب خاتون‌آباد است  و در فاصله تقریبی 8 کیلومتری در جنوب کارخانه واقع شده، ذرات pm10 را 44 میکروگرم بر مترمکعب (استاندارد 50 میکروگرم بر مترمکعب) و ذرات pm 2.5 را 9 میکروگرم بر مترمکعب (استاندارد 25 میکروگرم بر مترمکعب) ثبت کرده که خود گویای وضعیت مناسب هوای محیطی اطراف کارخانه است.
اقدامات موثر شرکت مس در بهبود شرایط زیست‌محیطی در حوزه هوا مختص به کنترل ذرات نبوده، بلکه SO2 که یکی از پارامترهای اصلی در آلایندگی ناشی از فرآیند ذوب است، را نیز شامل می‌شود. بدین ترتیب که فرآیند ذوب به‌صورت کامل با همکاری اتوتک فنلاند اصلاح، کارخانه اکسیژن با همکاری لینده آلمان راه‌اندازی و کارخانه اسید با همکاری اتوتک آلمان احداث می‌شود. قرارداد خارجی و داخلی این بخش‌ها منعقد و موثر شده است و عملیات اجرایی اصلاحات ذوب و راه‌اندازی اکسیژن در دست انجام است و مهندسی پایه کارخانه اسید بازبینی و تکمیل شده و ان‌شاءالله عملیات اجرایی آن از اواخر سه ماه چهارم سال جاری شروع خواهد شد. گفتنی است به‌رغم بازار ناپایدار مس و عدم جذابیت پارامترهای اقتصادی و تنها به‌منظور بهینه‌سازی شرایط صنعتی‌سازی منطقه و براساس احساس مسئولیت‌های  اجتماعی و زیست‌محیطی، انجام سرمایه‌گذاری بالغ بر 10000 میلیارد ریال برای اصلاح کل مجموعه خاتون‌آباد برنامه‌ریزی شده و در دست انجام است.
براساس مطالعات انجام‌شده طی سالیان گذشته و با توجه به مدلینگ تاثیرگذاری احتمالی آلاینده‌ها بر خاک و به‌تبع آن گیاهان محدوده ذوب خاتون‌آباد و براساس گزارش سال 94 مشاور پایش که دانشگاه شریف است، تاثیرگذاری مس در یک قطاع با شعاع حداکثری 5 کیلومتر و در جهت شمال شرقی و 3 کیلومتر در جهت جنوب غربی مدل شده‌اند و فراتر از آن، پارامترها در حد استانداردهای خاک قرار می‌گیرند.
در مورد تلفات دام، قطعاً تمامی تلفات در منطقه ارتباط کامل با فعالیت‌های ذوب در خاتون‌آباد نداشته و ندارد؛ زیرا اقدامات موثر انجام‌شده و در دست انجام در فرآیند و پخش مکمل‌های غذایی و دارویی که با همکاری اداره‌کل دام‌پزشکی استان کرمان انجام شده و می‌شود، بر کاهش تلفات موثر بوده و مسئولان محترم استانی نیز بر آن صحه گذاشتند و قطع به‌یقین با نزدیک شدن به مرز استاندارد و محدود شدن و کاهش شعاع تاثیرگذاری، نمی‌توان پذیرفت که تلفات خارج از نرم استاندارد دام‌پزشکی به فرآیند تولیدی در ذوب خاتون‌آباد ارتباط دارد.

 

خانه شیشه‌ای (7)/بیش از 1200 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در مس سونگون

خانه شیشه‌ای (8)/ تشکیل هلدینگ مس در ایستگاه بورس

خانه شیشه‌ای (9)/چرا برداشت کامل ذخیره معدن سونگون امکان‌پذیر نیست؟

خانه شیشه‌ای (10)/ تولید کاتد شرکت مس بیشتر از نیاز کشور است

خانه شیشه‌ای (11)/ همه محدودیت‌های زیست‌محیطی پیش‌ روی اکتشاف در آذربایجان

نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :
مس پرس
به نظر شما سایت عصر‌مس‌آنلاین بهتر است بیشتر به چه مطالبی بپردازد؟