کد مطلب : ‌10625

کارخانه تغلیظ سرچشمه نونوار شد

عصرمس آنلاین: طرح استانداردسازی فرآیندهای کارخانه تغلیظ سرچشمه که اکنون در حال اجراست از آن دست طرح‌هایی است که با به‌روزرسانی کارخانه و انطباق آن با استانداردهای کنونی صنعتی، بهره‌وری را افزایش می‌دهد.

با بالاتر رفتن هزینه‌های معدن‌کاری و فرآوری و نیز کاهش قیمت برخی فلزات پایه مانند مس، کار کردن بهینه همه مدارهای کارخانه‌های تغلیظ، ضروری به نظر می‌رسد. در کارخانه‌های تغلیظ باید بیشترین بازیابی فلز به دست آید؛ در غیر این صورت، مواد باارزش به باطله راه می‌یابند و از دست می‌روند. علاوه بر این، کارخانه‌های فرآوری در طول زمان و با پیشرفت فن‌آوری، نیازمند به‌روزرسانی و انطباق با استانداردهای کنونی صنعتی هستند. در مورد فرآیندهای مختلف، موارد اساسی و مهمی به‌عنوان اصل و پایه عملکرد بهینه تجهیزات شناسایی‌ شده و مورد تایید محققان و پرسنل صنعتی در سراسر جهان قرار گرفته است. کار کردن این واحد براساس استانداردهای نوین و ثابت‌شده فرآوری، می‌تواند تاثیر قابل ملاحظه‌ای بر میزان تولید و کیفیت محصول نهایی داشته باشد. بسیاری از این استانداردها در طراحی اولیه در نظر گرفته شده‌اند و تنها با یک هزینه ناچیز می‌توان کارآیی واحدهای مختلف را افزایش داد. فعالیت‌هایی اصلاحی یا احیای استانداردهای راهبری و تجهیزات بدون نیاز به هزینه سرمایه‌گذاری اولیه و تنها با هزینه ناچیز تعمیراتی و پایش و البته توسط پرسنل خود شرکت، می‌تواند بهترین گزینه برای افزایش کارایی در هر دو شرایط اقتصادی سخت و آسان باشند.

هدف از انجام این پروژه

پیاده‌سازی این استاندارها در کارخانه‌های پرعیارکنی مجتمع مس سرچشمه نیازمند بررسی اولیه و عیب‌یابی فرآیندها و تجهیزات و پیدا کردن مغایرت‌ها با استانداردها و فن‌آوری‌های جدید بود تا بتوان در قدم بعدی، راهکارهای اعمال این استانداردها را با همکاری پرسنل درگیر در فرآیند پیدا و موانع را برطرف کرد. این پروژه، با هدف عیب‌یابی، استانداردسازی و افزایش کارآیی واحدهای فرآوری مجتمع مس سرچشمه شروع و پس از مرحله اول (عیب‌یابی) راهکارهایی برای استانداردسازی فرآیندها و تجهیزات ارائه شد.

مجری پروژه

این پروژه توسط «مرکز تحقیقات فرآوری مواد مهندس کاشی‌گر» و با همکاری و همراهی کارکنان امور تغلیظ و امور تحقیق و توسعه مجتمع مس سرچشمه،‌ از سال 1394 و در چهار مرحله انجام شده و می‌شود. در هر مرحله، با ارائه همه فعالیت‌های انجام‌شده در جلسات ثابت و دعوت از تمام پرسنل درگیر و استفاده از نظرها و تجربه‌های ایشان، سعی در اتخاذ تصمیمات علمی در راستای استانداردسازی فرآیندهای تغلیظ شد. شش ماه اول پروژه شامل عیب‌یابی کارخانه‌ها و یافتن مغایرت‌ها با حالت استاندارها و آموزش بود. شش ماه دوم شامل ارائه راهکارها برای رفع مغایرت‌ها و استانداردسازی و آموزش بود. در شش ماه سوم به اجرای راهکارها و پایش نتایج و آموزش پرداخته شد و در شش ماه چهارم، پایش راهکارهای استانداردسازی و اصلاح ایجاد دستورالعمل برای فرآیندها و آموزش به پرسنل درگیر انجام می‌شود. 

دست‌آوردهای پروژه 

این پروژه تاکنون دست‌آوردهای مهمی داشته است. برای مثال، برخی اصلاحات انجام‌شده در بخش سنگ‌شکنی مانند راه‌اندازی حلقه کنترلی توان سنگ‌شکن‌ها، افزایش تناژ ورودی به هر سنگ‌شکن با بریدن صفحه تنظیم خاک، حذف فاصله بین سرندها و... باعث کاهش مواد برگشتی آسیاکنی اولیه و از مدار خارج کردن حداقل یک سنگ‌شکن برای تعمیرات و... شده است.

تمام مراحل یادشده در بخش‌‌های مختلف مانند مدار آسیاکنی، مدار فلوتاسیون، تیکنرهای کنسانتره مس-مولیبدن، کارخانه مولیبدن،خشک‌کنی و تیکنرهای باطله انجام شده است. 

برای آشنایی با اقدامات انجام‌شده و نتایج آنها فایل پیوست را دانلود کنید. 

فایل‌های ضمیمه
یکشنبه 12 دی ماه 1395 ساعت 22:38
با سلام و خسته نباشید این طرح با این مشخصات که آورده شده برای هر کارخانه ای بسیار ضروری و ارزشمند است و نشان از تیز بینی مسئولین دارد.
نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :
مس پرستلگرام
به نظر شما سایت عصر‌مس‌آنلاین بهتر است بیشتر به چه مطالبی بپردازد؟