کد مطلب : ‌10630

10 چالش شرکت‌های معدنی در سال 2016

عصرمس آنلاین: سال 2016 نفس‌های آخر را می‌کشد. سالی که اتفاقات زیادی در حوزه صنعت و معدن جهان روی داد. پایگاه اطلاع‌رسانی «ماینینگ گلوبال» در گزارشی 10 چالش اصلی این حوزه در سال 2016 را برشمرده است.

1- بهینه‌سازی مالی

نوسانات بازار و تغییرات غیر قابل پیش‌بینی و مداوم قیمت‌ها، نوعی عدم اطمینان ایجاد می‌کند. عدم قطعیت، به‌طور طبیعی، چالش‌زاست. تغییرات قیمت مواد معدنی در سال 2016 باعث شد شرکت‌های معدنی نتوانند برنامه‌ریزی مالی بلندمدتی داشته باشند. دید محدود درباره قیمت‌گذاری و تقاضا باعث شد این شرکت‌ها نتوانند از نظر مالی، برنامه مشخصی برای خود داشته باشند.

2- دسترسی به سرمایه

اگر نگوییم برای همه، برای بسیاری از شرکت‌های معدنی افزایش سرمایه در سال گذشته یکی از بزرگترین چالش‌ها بود. بانک‌ها تنها به شرکت‌هایی که مطمئن بودند امکان بازپرداخت بدهی‌هایشان را دارند، وام می‌دادند. شرکت‌ها در سال جدید به دنبال جایگزین کردن منابع جدید سرمایه‌ای هستند و به سمت بازارهای سرمایه کشیده می‌شوند. 

3- بهره‌وری

معضل بهره‌وری یکی از معضلات بیشتر شرکت‌های معدنی است. بهره‌وری یکی از معضلات ناشی از نگاه «تولید با هر قیمتی» است. این درحالی است که برای رسیدن به یک شرکت پایدار باید از چشم‌انداز کسب‌وکار به تولید نگاه کرد.

4- کسب گواهی‌نامه‌های اجتماعی

بهترین شرکت‌های معدنی آنهایی هستند که فعالانه در حوزه مسائل اجتماعی دخیل می‌شوند. این امر باعث خلق ارزش‌های دوطرفه برای شرکت و برای جوامع محلی که آن شرکت‌ها در آنجا فعالیت می‌کنند،‌ خواهد شد. با این حال در برخی مناطق معدن‌کاری با آسیب‌های محیط‌زیستی، منازعات اجتماعی و حتی مرگ همراه بوده است. از همین رو، کسب گواهینامه‌های اجتماعی برای رسیدن به یک شرکت معدنی پایدار یکی از مشکلات معدن‌کاری در سال گذشته بوده است.

5- شفافیت

ارائه اطلاعات شفاف درباره عملکرد شرکت به جوامع محلی، دولت‌ها و حتی مخالفان یکی از حیاتی‌ترین کارهایی است که هر شرکت معدنی باید در راستای آن قدم بردارد. این امر آن‌قدر مهم است که برخی معتقدند عمر طولانی یک شرکت معدنی تنها از رهگذر شفافیت حاصل می‌شود. تاثیری که ارائه اطلاعات شفاف بر سرمایه‌گذاران و سهامداران می‌گذارد غیرقابل چشم‌پوشی است. شفافیت، یکی از چالش‌هایی است که شرکت‌های معدنی در حال حاضر با آن روبه‌رو هستند.

6- رشد

بسیاری از شرکت‌های معدنی در حال حاضر چشم‌انداز کوتاه‌مدت دارند. این درحالی است که رشد مسأله مهمی است. این تنها بقا نیست که اهمیت دارد بلکه شرکت باید بیندیشد چگونه از سایر رقبای خود جلو بزند. 

7- دسترسی به انرژی

انرژی 15 تا 40 درصد از هزینه‌های معدن‌کاری را شامل می‌شود. از همین رو، دسترسی به انرژی ارزان و پاک اهمیت پیدا می‌کند و تبدیل به یکی از چالش‌های شرکت‌های معدنی شده است. 

8- قراردادهای جوینت ونچر

قراردادهای Joint Ventures (مشارکت انتفاعی) یکی از جذاب‌ترین قراردادها هستند. قراردادهایی که می‌توانند قابلیت‌های جدیدی را در اختیار شرکت قرار دهند. با این حال این قراردادها ریسک‌هایی هم با خود دارند که یکی از چالش‌های شرکت‌های معدنی در سال گذشته بود. گاهی عمل نکردن یکی از طرفین به وعده‌های خود باعث از دست رفتن زمان و سرمایه زیادی خواهد شد. 

9- امنیت سایبری

تکنولوژی‌های معدن‌کاری امروزه بسیار وابسته به دانش کامپیوتری است. این یعنی هر چقدر فضای سایبری یک شرکت گسترده‌تر شود،‌ احتمال حملات سایبری نیز بیشتر است. در بسیاری موارد لازم است برای ارتقای امنیت شرکت‌های معدنی در این بخش سرمایه‌گذاری کنند. 

10- نوآوری

نوآوری همیشه یکی از چالش‌های شرکت‌هاست. نوآوری، کلید رقابت و پیشی گرفتن از سایر رقباست. از همین رو، نوآوری پاشنه آشیل برخی شرکت‌های معدنی محسوب می‌شود. این درحالی است که اگر نوآوری به‌عنوان یک استراتژی در شرکت‌ها اتخاذ شود، می‌تواند منفعت بسیاری برای شرکت به دنبال داشته باشد. 

نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :
مس پرستلگرام
به نظر شما سایت عصر‌مس‌آنلاین بهتر است بیشتر به چه مطالبی بپردازد؟