کد مطلب : ‌10631

خانه شیشه‌ای (13)/ تکلیف سهام عدالت در شرکت مس چه می‌شود

ستون «خانه شیشه‌ای» قرار است نقش مسیر و پل ارتباطی را بازی کند که ذی‌نفعان شرکت مس بتوانند ازطریق آن سوال بپرسند و پاسخ بشنوند. پرسش و پاسخ سیزدهم را در ادامه می‌خوانید.

  • تکلیف سهام عدالت در شرکت ملی صنایع مس ایران چه خواهد شد؟

پاسخ‌دهنده اول: محسن بازارنوی، معاون مالی و اقتصادی شرکت ملی صنایع مس ایران

طبق اصل 44 قانون اساسی، سهام عدالت به صورت اقساط 10ساله در سال 1386 به عموم مردم و در قالب سهام عدالت واگذار شد و بخشی از سهام شرکت ملی صنایع مس ایران نیز به صورت سهام عدالت در اختیار سهامدار خصوصی قرار دارد که براساس همین قانون در طول این مدت اداره سهام عدالت در اختیار دولت (ایمیدرو) باقی خواهد ماند و در پایان 10سال که سال 1396 خواهد بود، سهام عدالت به موجب قانون آزاد و سهامداران آن امکان واگذاری سهام یا در اختیار داشتن آن را خواهند داشت؛ بنابراین، از سال 1396 (سال خاتمه سهام عدالت) اداره سهام عدالت که در حال حاضر در اختیار دولت است در اختیار بخش خصوصی قرار خواهد گرفت و سهام دولت در شرکت ملی صنایع مس ایران که در حال حاضر (اصالتاً و وکالتاً) در حدود 50درصد است، به زیر 12درصد کاهش خواهد یافت و خصوصی‌سازی واقعی در شرکت ملی صنایع مس ایران رخ خواهد داد.

پاسخ‌دهنده دوم: مهدی مجدفر، مدیر حسابداری مدیریت شرکت مس

طرح توزیع سهام عدالت در سال 1385 مصوب و راه‌اندازی شد که براساس آن قرار است در مدت 10 سال از محل سود این سهام،‌ اقساط سهام عدالت پرداخت و پس از آن آزادسازی صورت گیرد. بر این اساس، هم‌اکنون در پایان مدت زمان 10ساله هستیم که اگر لایحه آزادسازی این سهام نیز تصویب شود، فرآیند آزادسازی در سال آینده اتفاق می‌افتد.

مراحل انجام پروژه سهام عدالت را می‌توان به مرحله اصلی واگذاری (فروش اقساطی) شرکت‌های دولتی به شرکت کارگزاری سهام عدالت و واگذاری (فروش اقساطی) سهام شرکت کارگزاری مزبور به تعاونی‌های عدالت استانی و در گام آخر، توزیع سهام تعاونی‌های مذکور به مشمولان طرح تقسیم کرد. 

پرتفوی سهام عدالت مرتبط با شرکت‌های واگذاری اصل 44 است که سهام مس یکی از آن شرکت‌هاست. بنابراین، متولی سهام عدالت، شرکت ملی صنایع مس ایران نیست و هم‌اکنون توسط سازمان خصوصی‌سازی مدیریت می‌شود. 

پاسخ‌دهنده سوم: بهروز رحمتی، مدیر امور سهام، سرمایه‌گذاری و مجامع شرکت مس

در اجرای فصل ششم قانون اصلاح موادی از قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی و مطابق «آیین‌نامه اجرایی توزیع سهام عدالت» مصوب 1388/29/01 شورای عالی اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی، به‌منظور گسترش مالکیت عمومی و تأمین عدالت اجتماعی، حدود 36.93 درصد سهام این شرکت به 30 شرکت سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت واگذار شده است.
براساس مفاد 6 آیین‌نامه مذکور، بهای اقساط توزیع‌شده باید از محل سود سالانه شرکت‌های واگذارشده تسویه شود و سازمان خصوصی‌سازی مسئولیت وصول اقساط و واریز آن به حساب خزانه را بر عهده دارد. این شرکت نیز در همین راستا تاکنون کل سود سهام متعلق به سهام عدالت را به حساب معرفی‌شده از سوی سازمان خصوصی‌سازی واریز کرده است.
طبق اعلام سازمان خصوصی‌سازی، قبل از ابلاغ قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی، با تصویب ستاد مرکزی توزیع سهام عدالت، سود سال‌های 1385 و 1386 بین مشمولان مراحل اول تا سوم طرح واگذاری پرداخت شده است، ولی پس از تصویب و ابلاغ قانون مذکور و به استناد ماده 6 آیین‌نامه اجرایی توزیع سهام عدالت، با توجه به عدم پوشش اقساط با سودهای دریافتی از شرکت‌ها، پرداخت سود به مشمولان طرح واگذاری از سال 1387 تاکنون ممکن نشده است. بدیهی است که به استناد ماده مذکور، درصورتی‌که سود پرداختی شرکت‌های سرمایه‌پذیر، اقساط سهام واگذارشده را پوشش دهد، باقی‌مانده بین مشمولان توزیع می‌شود.
شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی در اجرای مفاد ماده 8  «آیین‌نامه اجرایی توزیع سهام عدالت» به‌منظور مدیریت سهام واگذارشده به این شرکت‌ها، اقدام به تشکیل «کانون شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت» کرده‌اند تا امور مربوط به حقوق سهامداری خود در مجامع عمومی شرکت‌های واگذاری شده را از طریق این کانون اعمال کنند. در همین راستا، کانون مذکور دارای دو نماینده در هیأت‌مدیره این شرکت است. (شرکت‌های سرمایه‌گذاری استان‌های هرمزگان و سیستان و بلوچستان)

 

خانه شیشه‌ای (8)/ تشکیل هلدینگ مس در ایستگاه بورس

خانه شیشه‌ای (9)/چرا برداشت کامل ذخیره معدن سونگون امکان‌پذیر نیست؟

خانه شیشه‌ای (10)/ تولید کاتد شرکت مس بیشتر از نیاز کشور است

خانه شیشه‌ای (11)/ همه محدودیت‌های زیست‌محیطی پیش‌ روی اکتشاف در آذربایجان

خانه شیشه‌ای (12)/ اقدامات موثر شرکت مس در بهبود شرایط زیست‌محیطی خاتون‌آباد

نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :
مس پرس
به نظر شما سایت عصر‌مس‌آنلاین بهتر است بیشتر به چه مطالبی بپردازد؟