کد مطلب : ‌10638
نمونه‌هایی از گردشگری معدنی در دنیا که به رونق معادن تعطیل‌شده انجامیده است

پول درآوردن از معادن متروک

عصرمس آنلاین: «نادعلی اسماعیلی»، رئیس نظام مهندسی معدن ایران می‌گوید ظرفیت‌های بالای معادن ایران به‌گونه‌ای است که باید گردشگری معدنی در کشور رونق پیدا کند. اما گردشگری معدنی یا «ژئوتوریسم» چیست؟

معادن نه‌تنها در زمان حیات خود سودآورند بلکه پس از اتمام ذخایر معدنی هم می‌توانند به محلی برای جذب سرمایه‌های اقتصادی و درآمدزایی برای مردم منطقه و سرمایه‌گذاران تبدیل شوند. راهکار، توسعه گردشگری معدنی و جذب «توریسم معدن» است. طرحی که امروزه در بیشتر کشورهای معدنی دنیا در حال اجراست. بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته جهان با گردشگری معدنی، از معادن فعال و متروک خود درآمدزایی کرده و توانسته‌اند نسبت به جذب گردشگر نیز اقدام کنند. در ایران هم مدتی است موضوع اجرای آن و بهره‌برداری از معادن متروکه به‌عنوان قطب گردشگری مطرح شده و اجرای این طرح کلید خورده است. تبدیل معادن متروکه یا حتی در حال بهره‌برداری به مناطق گردشگری، دست‌کم دو مزیت اقتصادی عمده دارد؛ یکی احیای مناطقی است که در آن معادن متروکه وجود دارد و دیگری جذب درآمد از معادنی است که مخروبه محسوب می‌شوند.

معادن اصولاً در مناطقی محروم یا دور افتاده قرار دارند. مناطقی که تا زمان حیات معدن در معرض دید و توجه قرار دارند وقتی با اتمام ذخایر معدنی، متروکه شده و به حال خود رها می‌شوند، رونق اقتصادی از این مناطق رخت برمی‌بندد. اما اجرای طرح گردشگری معدنی چندین و چند مزیت اقتصادی دارد. اول اینکه با اتمام عمر معادن، سودآوری آن به پایان نمی‌رسد و می‌تواند نقطه شروعی برای توسعه معادن و مناطق اطراف آن باشد؛ توسعه‌ای از جنس توسعه گردشگری. ایجاد سایت‌های گردشگری، به‌واسطه کارآفرینی و ایجاد اشتغال باعث احیای روستاهای خالی از سکنه می‌شود و رونق اقتصادی را به مناطق تخریب‌شده باز می‌گرداند. در این حالت  نگاه غالب که معتقد است سرمایه‌گذاران مناطق معادنی را مخروبه کرده و به حال خود رها می‌کنند از بین می‌رود. مزیت دیگر برای سرمایه‌گذارانی است که با اتمام یا همزمان با برداشت ذخایر معدنی می‌توانند با جذب گردشگر، محل درآمد جدیدی ایجاد کنند و چه بسا مانند کشورهای دیگر توسعه گردشگری معدن به‌خصوص در مناطق دارای جاذبه‌های زیست‌محیطی درآمدی مانند فروش حاصل از برداشت مواد معدنی ایجاد کند. در حال حاضر معادنی در دنیا وجود دارند که تبدیل به سایت گردشگری شده‌اند. 

پا گذاشتن جای پای معدنکاران

معدن طلای زیرزمینی «بروکن بوت» واقع در داکوتای جنوبی ایالات متحده امریکا یکی از این معادن است. گردشگری در این معدن با عنوان مرموز و هیجان انگیز «کاوش به سمت گذشته» معرفی شده و در شرح آن نوشته شده است: «در بهترین تور معدن زیرزمینی بلک‌هیل  پا بگذارید و به زمانی برگردید که ضربه‌های محکم و قدرتمند معدنکاران روی سنگ‌ها فرود می‌آمدند و غرش خروشان انفجار دینامیت را بشنوید. در مسیر ماشین‌های معدنی به سمت اعماق زمین و از چاه‌های زمان به قرن قبلی بروکن بوت حرکت کنید. پا جای پای هزاران نفر از معدنکاران ناشناخته‌ای بگذارید که بخت و اقبال خود را در فضای تاریک و با مواد منفجره سیاه و نور شمع جستجو می‌کردند و...».

تاریخچه این معدن به وقتی برمی‌گردد که در سال 1878 میل به ثروتمند شدن «اولاف سیم» و «جیمز نلسون»  را به بلک‌هیل کشاند و باعث احداث این معدن شد. این معدن که با نام معدن سیم  شناخته شده بود، طی 26 سال عمر خود حدود 15 هزار اونس طلا برای این دو مالک جوان خود تولید کرد. در واقع این دو نفر به‌طور متوسط روزی یک و نیم اونس از این فلز زرد را استخراج می‌کردند. اما طلا تنها فلزی نبود که سیم و نلسون در معدنشان پیدا کردند. آنها پیریت هم در معدن کشف کردند. خوشبختانه پیریت به‌عنوان کانسنگ آهن در آن زمان خریدار داشت زیرا در تولید اسید سولفوریک که در کانه‌آرایی کانسنگ طلا کاربرد داشت، مورد استفاده قرار می‌گرفت. کارگران معدن می‌توانستند پول مناسب و معقولی در ازای استخراج پیریت دریافت کنند. در واقع سود معدن از فروش طلای احمق‌ها (پیریت) بیشتر از فروش طلای واقعی بود. در نهایت حتی پیریت هم به اندازه کافی برای سرپا نگه داشتن معدن وجود نداشت و به ناچار در سال 1904 تعطیل شد. تنها در سال 1917 با شروع جنگ جهانی اول و تقاضای بالای آهن و گوگرد معدن مجددا راه‌اندازی شد و به سوددهی رسید اما با پایان جنگ در سال 1918 مجددا تعطیل شد.

معدن سیم 36 سال متروکه بود. در سال 1954 گروهی از سرمایه‌گذاران داکوتا به همراه دختر اولاف سیم، «سیما هربرت» تصمیم گرفتند معدن را بازسازی و مجددا فعال کنند اما این بار برای جذب گردشگر! آنها معدن را ایمن‌سازی و برای گردشگری تغییر کاربری دادند و نام آن را نیز بروکن بوت گذاشتند. این معدن در حال حاضر توسط کمیته غیردولتی معدن بروکن بوت و دفتر گردشگری اتاق بازرگانی دیدوود واقع در داکوتای جنوبی اداره می‌شود. این معدن پارکینگ کافی در اختیار دارد و برای گروه‌های گردشگری بزرگ، افراد و بازدیدکنندگان خاص تخفیف قائل می‌شود. زمان بازدید از اواسط ماه می تا اواسط سپتامبر تعیین شده است. هزینه بازدید برای افراد بزرگسال 5 دلار، برای سالمندان بالاتر از 60 سال و نظامیان 4.5 دلار، دانش‌آموزان 5-18 سال 3 دلار و برای کودکان زیر 4 سال رایگان است. در این معدن همچنین می‌توان مثل معدن‌کاران به طلاجویی پرداخت که هزینه آن 7 دلار است.

صرف ناهار با معدن‌کاران

تور تاریخی و معدنی ریفتون  در نیوزلند یکی دیگر از نمونه‌های ژئوتوریسم است. این تور گردشگری با عنوان «تورهای منحصر به فرد از گذشته طلایی ریفتون تا معدن طلای گلوب  امروز» معرفی می‌شود. در شرح آن آمده است: «بار سفر را مثل یک معدن‌کار ببندید و در اتوبوس 4WD با ما همراه شوید تا به معدن طلای روباز «اوشیانا گولد» درست در جنوب ریفتون برویم. دسترسی منحصر به فردی به کارخانه فرآوری و لبه پیت داشته باشید و به تماشای ماشین‌آلات درحال کار بزرگ معدن بنشینید که درست در قلب پارک جنگلی ویکتوریا قرار دارد و شما با جنگل راش احاطه می‌شوید و شاهد مناظر نفس‌گیر مراتع پاپاروئا  و ویکتوریا خواهید بود و...». تور معدن در این برنامه دو ساعت طول می‌کشد. تور گردشگری معدن ریفتون به شکلی طراحی شده است که بازدیدکنندگان هم با تاریخ این معدن و آغاز معدن‌کاری در دهه 1870 آشنا شوند و هم با شکل‌های جدید معدن‌کاری امروزی. تور بازدید از این معدن که هنوز هم فعال است به‌گونه‌ای طراحی شده است که بازدیدکنندگان بتوانند ناهار را با معدن‌کاران صرف کنند. بازدیدکنندگان می‌توانند در معدن از اتوبوس پیاده شوند و در سایت معدن پیاده‌روی کنند که گردشگری بسیار نادری در معادن طلا به شمار می‌رود. سپس توسط راهنماها به لبه پیت معدن برده می‌شوند تا بتواند انواع ماشین‌آلات عظیم‌الجثه را ببینید و حتی اگر خوش‌شانس باشند می‌توانند عملیات آتشباری و انفجار را هم تجربه کنید. سپس بازدیدکنندگان به کارخانه فرآوری برده می‌شوند تا ببینند چگونه از کوارتز، طلا استحصال می‌شود. برای ایمنی بازدیدکنندگان تعیین شده که آنها کفش مناسب و محکم، شلوار بلند تا مچ پا و لباس آستین بلند تا مچ دست بپوشند. همچنین کلاه ایمنی، عینک ایمنی و جلیقه مخصوص در اختیار بازدیدکنندگان قرار می‌گیرد. هزینه تور برای بزرگسالان 55 دلار، برای کودکان بالای پنج سال 30 دلار و برای خانواده‌ها (دو نفر بزرگسال و حداکثر سه نفر بچه مدرسه‌ای) 120 دلار است. این تور همچنین برای گروه‌های هشت نفری تخفیف‌های ویژه دارد. 

نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :
مس پرستلگرام
به نظر شما سایت عصر‌مس‌آنلاین بهتر است بیشتر به چه مطالبی بپردازد؟