کد مطلب : ‌10641

خانه شیشه‌ای (16)/ تداوم تولید با مدیریت هزینه‌ها در دوران رکود

ستون «خانه شیشه‌ای» قرار است نقش مسیر و پل ارتباطی را بازی کند که ذی‌نفعان شرکت مس بتوانند ازطریق آن سوال بپرسند و پاسخ بشنوند. پرسش و پاسخ شانزدهم را در ادامه می‌خوانید.

  • گفته می‌شود با وجود کاهش قیمت جهانی مس، درآمد شرکت ملی صنایع مس ایران بیشتر شده است چراکه در سال‌های اخیر قیمت دلار افزایش بی‌سابقه‌ای داشته و چون درآمد شرکت به دلار اما هزینه‌های آن به ریال است، درآمد شرکت در سال‌های گذشته افزایش داشته است. این حرف چقدر درست است؟

​پاسخ‌دهنده اول: محسن بازارنوی، معاون مالی و اقتصادی شرکت ملی صنایع مس ایران

با عنایت به گسترش تحریم‌ها از سال 1392، عدم امکان آسان صادرات محصولات و به‌تبع آن دسترسی همراه با هزینه به وجوه ناشی از صادرات،‌ کاهش فروش داخلی به علت رکود اقتصادی،‌ کاهش شدید قیمت‌های جهانی مس،‌ اخذ تسهیلات جهت نقدینگی در گردش و به‌تبع آن افزایش هزینه‌های مالی، افزایش بهای تمام‌شده تولید با توجه به افزایش هزینه‌های مرتبط مانند حقوق و دستمزد،‌ انرژی و... این شرکت نه‌تنها افزایش درآمد قابل توجهی نداشته، بلکه صرفاً با مدیریت صحیح هزینه‌ها قادر به ادامه تولید و فعالیت بوده است.

 

​پاسخ‌دهنده دوم: مهدی مجدفر، مدیر حسابداری مدیریت شرکت مس

همان‌گونه که درآمدهای شرکت به‌واسطه افزایش نرخ دلار افزایش یافته است، هزینه‌های مرتبط با ارز از قبیل خرید لوازم و تجهیزات و مواد (ازجمله قراضه و کنسانتره) و نیز هزینه‌های باطله‌برداری که نرخ آن تابعی از نرخ ارز است،‌ افزایش یافته است. ضمن آن‌که برای پروژه‌های توسعه‌ای شرکت که عموماً به ارز پرداخت می‌شود،‌ هرگونه مازاد ارز جذب پروژه‌های توسعه‌ای شده و با عنایت به تحریم و کاهش فروش، این شرکت جهت تامین ارز مورد نیاز پروژه‌ها مجبور به اخذ تسهیلات ارزی شده است.

 

خانه شیشه‌ای (11)/ همه محدودیت‌های زیست‌محیطی پیش‌ روی اکتشاف در آذربایجان

خانه شیشه‌ای (12)/ اقدامات موثر شرکت مس در بهبود شرایط زیست‌محیطی خاتون‌آباد

خانه شیشه‌ای (13)/ تکلیف سهام عدالت در شرکت مس چه می‌شود

خانه شیشه‌ای (14)/طرح تولید 700هزار تن مس کاتد،‌ سرمایه‌های ملی را هدر می‌دهد

خانه شیشه‌ای (15)/ تکمیل زنجیره تولید مس؛ از آذربایجان تا کرمان

نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :
مس پرس
به نظر شما سایت عصر‌مس‌آنلاین بهتر است بیشتر به چه مطالبی بپردازد؟