کد مطلب : ‌10642

چرخش توربین‌های بادی؛ گردش بازار مس

عصرمس آنلاین: چین تا سه سال دیگر ٣٦١ میلیارد دلار در منابع انرژی تجدیدپذیر سرمایه‌گذاری می‌کند. این خبر خوبی برای بازار مواد معدنی مخصوصاً مس است. با کاربرد مس در انرژی‌های تجدیدپذیر، بیشتر آشنا شوید.

خبرگزاری «رویترز» خبر داده است براساس اعلام اداره ملی انرژی چین، پکن طی سال‌های 2016 تا 2020 مبلغ دو و نیم تریلیون یوآن، معادل 361 میلیارد دلار در بخش تولید انرژی‌های تجدیدپذیر هزینه خواهد کرد. هدف از این سرمایه‌گذاری، جایگزینی مصرف 580 میلیون تن زغال‌سنگ با انرژی‌های تجدیدپذیر است. با اجرایی شدن طرح جایگزینی انرژی‌های تجدیدپذیر با زغال‌سنگ، پانزده درصد از کل مصرف انرژی در این کشور به‌وسیله سوخت‌های غیرفسیلی تامین خواهد شد. در سند چشم‌انداز اداره ملی انرژی چین، استفاده از انرژی‌های بادی، آبی، خورشیدی و انرژی هسته‌ای برای تولید برق تا سال 2020 مورد تاکید قرار گرفته است. این سرمایه‌گذاری خبر خوبی برای بازار فلزات مخصوصاً مس است. چراکه مس به دلیل ویژگی‌های خود در ساخت توربین‌ها، صفحات خورشیدی تولید برق و... کاربرد فراوانی دارد.

مس و انرژی‌های تجدیدپذیر

استفاده از انرژی‌های نو در قرن بیست‌ویکم سرعت بیشتری به خود گرفته است. قیمت سوخت‌های فسیلی در کنار تاثیرات زیست‌محیطی آن‌ها، کشورها را به سمت استفاده از انرژی‌های جایگزین سوق داده است. در این میان، مس نقش مهمی دارد. علاوه بر این‌که مس، رسانای حرارتی و الکتریکی بسیار عالی است، سیستم‌هایی هم که از مس استفاده می‌کنند دارای راندمان بالا و کمترین خطرات زیست‌محیطی هستند. اگرچه از مس در سایر تجهیزات تولید و انتقال انرژی نیز استفاده می‌شود، اما میزان مصرف آن در انرژی‌های تجدیدپذیر به‌مراتب بیشتر است. برای تولید یک مگاوات انرژی الکتریکی به اشکال مرسوم، به یک‌ تن مس نیاز است اما تولید همین میزان انرژی الکتریکی به‌وسیله توربین‌های بادی یا صفحات خورشیدی چهار برابر مس بیشتر می‌خواهد. به‌طور کلی، انرژی بادی و انرژی خورشیدی بیشترین نیاز به مس را دارند و از سوی دیگر، گرایش به این دو شکل تولید انرژی در سال‌های اخیر به شکل چشمگیری افزایش یافته است. امروزه حتی تمایل به تولید گرما ازطریق انرژی خورشیدی بیشتر شده است. در سیستم‌های گرمایشی-سرمایشی خورشیدی نیز مس نقش مهمی ایفا می‌کند؛ چراکه مس فلزی مقاوم دربرابر خوردگی و زنگ‌زدگی است و به همین دلیل در محیط‌های مربوط قابل استفاده است. 

مس در سیستم‌های فتو ولتاییک

فتو ولتاییک (Photovoltaics) یکی از انواع سیستم‌های تولید برق از انرژی خورشیدی است که در آن از سلول‌های خورشیدی استفاده می‌شود. به‌طور متوسط 4-5 تن مس در سیستم‌های فتو ولتاییک برای تولید یک مگاوات انرژی الکتریکی به‌کار می‌رود. عمده استفاده از مس در این سیستم‌ها به شرح زیر است: 

1- سیم‌های اتصال‌دهنده پنل و ماژول‌های صفحات خورشیدی

2- سیستم اتصال به زمین (earthing)

3- کابل‌های جریان مستقیم (DC) که ماژول‌های فتو ولتاییک را به مبدل وصل می‌کند

4- کابل‌های ولتاژ پایین و ولتاژ بالای جریان متناوب (AC)

5- مبدل‌ها

6- ترانسفورماتور (وسیله‌ای است که انرژی الکتریکی را به‌وسیله دو یا چند سیم‌پیچ و از طریق القای الکتریکی از یک مدار به مداری دیگر منتقل می‌کند)

7- تراشه‌ها

سیستم‌های فتو ولتاییک ظرفیت تولید انرژی الکتریکی در مقدارهای متفاوت را دارند. آن دسته از این سیستم‌ها که برای منازل و مجتمع‌های مسکونی استفاده می‌شوند توان تولید انرژی از 10 کیلووات تا یک مگاوات را دارند. در مزارع تولید انرژی الکتریکی میزان برقی به مراتب بیشتر تولید می‌شود. به‌عنوان مثال، بزرگترین مزرعه انرژی خورشیدی جهان قادر به تولید 550 مگاوات انرژی است که با احتساب هر مگاوات 5 تن مس، چنین مزرعه خورشیدی به دو میلیون و 750 هزار کیلوگرم مس نیاز دارد. 

مس در توربین‌های بادی

استفاده از نیروی باد برای تولید انرژی، یکی از تکنولوژی‌هایی است که رشد بسیار سریعی را در چند دهه اخیر تجربه کرده. ظرفیت تولید انرژی الکتریکی از باد در سال 1996 چیزی نزدیک به 0.6 گیگاوات بود. در سال 2009 این عدد به 160 گیگاوات رسید. ظرفیت تولید انرژی بادی در سال 2012 با 20درصد افزایش به 238 گیگاوات رسید. این در حالی است که هیچ‌یک از سایر انرژی‌های تجدیدپذیر چنین رشدی را تجربه نکرده‌اند. پیش‌بینی‌ها در این زمینه، حاکی از آن است که این رشد ادامه‌دار خواهد بود و تا سال 2020 ظرفیت تولید انرژی الکتریکی به‌وسیله توربین‌های بادی به 711 گیگاوات خواهد رسید. 

مس در توربین‌های بادی نیز نقش مهمی دارد. در سال 2011 کل مسی که در توربین‌های بادی مورد استفاده قرار گرفته، 714 کیلوتن بوده است. عمده‌ترین موارد استفاده از مس در توربین‌های بادی به شرح زیر است:

1- سیم‌پیچ‌های روتور و استاتور ژنراتور که انرژی مکانیکی را به انرژی الکتریکی تبدیل می‌کند

2- سیم‌پیچ‌های ترانسفورماتور که ولتاژ جریان متناوب (AC) را تنظیم می‌کند

3- گیربکس‌ها (Gear box) که به پره‌های روتور و شافت سرعت پایین (Low-speed shaft) وصل است. گیربکس باعث افزایش سرعت از 30 تا 60 rpm به حدود 1200 تا 1500 rpm می‌شود. این افزایش سرعت برای تولید برق توسط ژنراتور الزامی است.

4- موتورهای کمکی

5- مدار خنک‌کننده 

6- ژنراتور که وظیفه تولید برق متناوب را دارند و بسته به نوعش از مس بیشتری در ساخت آن استفاده می‌شود. ژنراتورهایی که در توربین‌های direct-drive wind مورد استفاده قرار می‌گیرند بیشترین مصرف مس را دارند. 

و...

علاوه بر این، در مزارع تولید انرژی بادی استفاده از مس در سیستم اتصال به زمین حیاتی است. اتصال‌ها و سیم‌ها در مزارع تولید انرژی باد همگی از جنس مس هستند. همچنین برای ایجاد روشنایی در این مزارع، باید از سیم‌های مسی استفاده کرد. 

اژدهای زرد به دنبال فلز سرخ

چین بزرگترین مصرف‌کننده فلز مس در دنیاست. از همین رو، رشد اقتصادی پایین این کشور در سال‌های گذشته در کنار برخی عوامل دیگر، مازاد مس و کاهش قیمت این فلز را به دنبال داشت. اما خبرهایی که از اوج‌گرفتن دوباره رشد چین در کنار آلودگی هوای گسترده این کشور منتشر می‌شود، امیدواری‌هایی را برای بازار مس زنده می‌کند. در اولین روز از سال 2017 میلادی یک موج بی‌سابقه آلودگی چین را درنوردید و آلودگی هوا در 72 شهر این کشور در مرز هشدار قرار گرفت. تصمیم دولت این کشور برای افزایش سرمایه‌گذاری‌ها در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر برای مقابله با این آلودگی هوای بی‌سابقه می‌تواند بازار مس را دوباره داغ کند. از سوی دیگر، تعهد بیش از 190 کشور جهان به کاهش آلایندگی‌های زیست‌محیطی و گازهای گلخانه‌ای به سند کنفرانس پاریس، می‌تواند بر افزایش استفاده از انرژی‌های خورشیدی و بادی و درنتیجه، افزایش مصرف مس اثرگذار باشد.

نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :
مس پرستلگرام
به نظر شما سایت عصر‌مس‌آنلاین بهتر است بیشتر به چه مطالبی بپردازد؟