کد مطلب : ‌10646
مهندس مرادعلیزاده از دیروز و امروزِ شرکت مس گفت

روایتِ سه‌سال تدبیرِ امیدآفرین در شرکت مس

«گذار از دوران سختِ رکود و تحریم»، «رسیدن به اعتبار بین‌المللی سال‌های 80 و 81»، «جلوگیری از توسعه‌ غیرمتوازن پروژه‌ها»، «سازمان‌دهی نیروی انسانی»، «کمک به استان در بستر اقتصاد مقاومتی»؛ این‌ها بخشی از عبارات کلیدیِ سخنرانی‌های مدیرعامل شرکت مس بود.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران، همراه با قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت و چند تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، به استان کرمان سفر کردند تا روز گذشته در برنامه‌هایی به میزبانیِ شهربابک و سرچشمه حضور یابند. دو سخنرانی مهندس احمد مرادعلیزاده مدیرعامل شرکت مس در این برنامه‌ها، از نکات قابل توجهی برخوردار بود که باید آن‌ها را مروری گذرا دانست بر آنچه که در سه سال گذشته، بر شرکت ملی صنایع مس ایران گذشت.
مهم‌ترین بخش‌های سخنرانی‌های یادشده را در ادامه بخوانید.

از دوران سختِ رکود و تحریم گذشتیم

در شرایط تحریم و رکود توانستیم قیمت تمام‌شده مس را کاهش دهیم و با حفظ هزینه‌های جاری و جلوگیری از ورود بی‌رویه نیروی انسانی، هزینه‌های نیروی انسانی را ثابت نگه‌داریم.


ما توانسته‌ایم با بهترین شرایط، محصولات‌مان را بفروشیم؛ همچنین توانسته‌ایم قیمت تمام‌شده مس را کاهش دهیم و با حفظ هزینه‌های جاری و جلوگیری از ورود بی‌رویه نیروی انسانی، هزینه‌های نیروی انسانی را ثابت نگه‌داریم

به گزارش مس پرس، مهندس احمد مرادعلیزاده مدیرعامل شرکت مس با بیان این مطلب و با اشاره به شرایط تحریم و رکود گفت: در سال 1392 هم‌زمان با تغییر دولت و جابه‌جایی مدیران در شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف، فلز مس تحریم شد؛ تحریم‌ به‌همراه آغاز رکود بازار و کاهش قیمت‌ مس، فشار زیاد و سختی را بر شرکت مس تحمیل کرد.
وی با بیان این‌که آخرین تحریم به‌گونه‌ای بود که همه امکانات صادرات از ما گرفته شد و کار کاملاً قفل شده بود، اظهار داشت: این شرایط، شرکت را به سمتی سوق داد که حتی در هزینه‌های امور جاری و حقوق کارمندان خود ناتوان بود و برای پرداخت حقوق، از منابع بانکی استفاده می‌کردیم.
مدیرعامل شرکت مس با تأکید بر این‌که در این شرایط باید ریسک می‌کردیم و از ابزارهای بیرونی و کمک مشاوران حرفه‌ای و باتجربه برای گذار از این دوران استفاده می‌کردیم، گفت: با حمایت مهندس نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت و معاونانش و نمایندگان مجلس، موفق به گذار از این شرایط سخت شدیم و توانستیم 1700 میلیارد تومان از بدهی‌‌های شرکت را که 700 میلیارد آن در دوره قبل اخذ شده بود و 1000 میلیارد آن در این دوره گرفته شده بود، پرداخت کنیم و تمام بدهی‌های شرکت به بانک‌ها را تسویه کنیم.
به اعتبار بین‌المللی سال‌های 80 و 81 رسیدیم
وی با بیان این‌که در زمینه فروش، هنوز بانک‌ها به‌راحتی با ایران در ارتباط نیستند، افزود: اما با این حال، ما توانسته‌ایم با بهترین شرایط محصولات‌مان را بفروشیم؛ همچنین توانسته‌ایم قیمت تمام‌شده مس را کاهش دهیم و با حفظ هزینه‌های جاری و جلوگیری از ورود بی‌رویه نیروی انسانی، هزینه‌های نیروی انسانی را ثابت نگه‌داریم.
مرادعلیزاده با اشاره به شرایط خوب شرکت مس که در نتیجه سیاست‌های سخت‌گیرانه به‌وجود آمد، گفت: با تثبیت اوضاع توانستیم سرمایه شرکت را به حدود 5000 میلیارد تومان برسانیم و اکنون شرکت مس در میان شرکت‌های بورسی، اوضاع خوبی دارد و جزو ده شرکت برتر بورس به لحاظ سوددهی هستیم.
مدیرعامل شرکت مس با بیان این‌که امروز این شرکت به اعتبار بین‌المللی سال‌های 80 و 81 رسیده است، گفت: در فروش سال 96 اکنون 150 میلیون یورو پیش‌دریافت داریم که کار کم‌نظیری است.

در طرح‌های توسعه‌ای، جلوی ضرر را گرفتیم

مرادعلیزاده اظهار داشت: به‌رغم مشکلاتی که داشتیم، با شرایط پس از برجام توانستیم پروژه‌های اصلی توسعه را در شرکت به انجام برسانیم.

مدیرعامل شرکت مس با بیان این‌که از همان ابتدای آغاز به کارم در شرکت مس دستور دادم مطالعات جامع و کاملی با هدف ارزیابی اقتصادی یا غیراقتصادی بودن درباره طرح‌های توسعه‌ای انجام شود، اظهار داشت: بیش از یک‌سال‌ونیم وقت و زمان صرف شد و شخصاً با مسئولان مختلف در دولت جلسه گذاشتم و دلایل خود را درباره غیراقتصادی بودن برخی طرح‌ها مطرح کردم تا موافقت آن‌ها را برای توقف این پروژه‌ها بگیرم.
وی افزود: با این سیاست، جلوی توسعه‌ غیرمتوازن پروژه‌های شرکت مس گرفته شد و این درحالی بود که اگر همة طرح‌های توسعه‌ای می‌خواست اجرا شود آثار زیان‌باری داشت و مطمئناً شرکت مس تا 30 سال آینده متحمل ضرر‌های زیادی می‌شد.
مرادعلیزاده با بیان این‌که اکنون با ایجاد تعادل در طرح‌های توسعه‌ای و اولویت‌سنجی طرح‌ها به شرایطی رسیده‌ایم که تولید شرکت یک روند معقول و منطقی دارد، گفت: در طی این سه سال، فاز 2 تغلیظ سرچشمه و فاز 2 تغلیظ سونگون به بهره‌برداری رسید و امسال ما از معادن شرکت در سراسر کشور 280هزار تن مس محتوا تولید خواهیم کرد.
وی تصریح کرد: همچنین، با استفاده از معادن فعلی و معادن دیگری که تا دوسه سال آینده به بهره‌برداری می‌رسند، می‌توانیم تا 30 سال آینده مستمراً تولید 400هزار تن مس محتوا را در شرکت مس تضمین کنیم.
مدیرعامل شرکت مس با تأکید بر این‌که در حال حاضر شرکت مس توانایی پیشبرد سایر طرح‌های توسعه‌ای خود را دارد، اظهار داشت: با سرمایه‌گذاری حدود 14هزار میلیارد تومان که بخشی از آن انجام شده و بخشی از آن در آینده هزینه خواهد شد، سایر پروژه‌های توسعه‌ای شرکت به بهره‌برداری خواهند رسید.
وی افزود: در حال حاضر، با تلاش کارکنان مس، نیروگاه سیکل ترکیبی سیرجان به بهره‌برداری رسیده و کارخانه ذوب فلش نیز تا پایان سال افتتاح می‌شود.

سرسختانه‌، نیروی انسانی را سازمان‌دهی کردیم

مدیرعامل شرکت مس در ادامه، به وضعیت نیروی انسانی شرکت مس اشاره کرد و گفت: متأسفانه به دلیل این‌که در سال‌های 89 و 90 نیروی انسانی زیادی جذب شرکت شد و اکنون شرکت با افزایش دوونیم‌برابری نیروی انسانی مواجه است، طی سه‌سال گذشته مقاومت سرسختانه‌ای برای ورود نیروی انسانی جدید به شرکت کردم.
وی افزود: بنابراین، در یک اقدام فوری باید جلوی جذب نیروی انسانی جدید گرفته می‌شد و از سوی دیگر، نیروی انسانی فعلی باید سازمان‌دهی می‌شد تا شاهد افزایش بهره‌وری در شرکت می‌شدیم.
مرادعلیزاده با تأکید بر این‌که وجود انواع مختلف قرارداد در شرکت، کار سازمان‌دهی کارمندان را سخت‌تر می‌‌کرد، گفت: وجود انواع قراردادها گاهی باعث بی‌عدالتی می‌شد، بنابراین از طریق سیاست‌های منطقی سعی کردیم که قراردادها یک‌دست شوند تا عدالت بیشتری میان کارمندان ایجاد شود و بهره‌وری نیروی انسانی افزایش یابد.

آلاینده‌ها را به حد استاندارد رساندیم

مرادعلیزاده در بخش دیگری از سخنانش، به آلاینده‌های خاتون‌آباد اشاره کرد و گفت: کشور ما یک کشور صنعتی نیست و وقتی که صنعت وارد یک منطقه می‌شود به‌همراه خودش تبعات مثبت و منفی زیادی دارد؛ یکی از موارد و آثار منفی صنعت مس، مربوط به آلاینده‌های خاتون‌آباد است.
وی افزود: ما به حل مشکلات بی‌توجه نیستیم و از سال 93 به بعد، پرسنل مس زحمات زیادی برای بهبود وضعیت آلایندگی خاتون‌آباد و احداث کارخانه اسید کشیده‌اند؛ به‌طوری‌که اکنون سطح آلاینده‌ها به سطح استاندارد رسیده است.
مدیرعامل شرکت مس با مهم خواندن احداث کارخانه اسید برای کنترل کامل آلاینده‌ها در خاتون‌آباد اظهار داشت: با پیگیری‌های جدی و مستمر با کمیسیون زیربنایی دولت موفق شدیم حقوق و عوارض دولتی را استمهال کنیم و از محل این بدهی، به بحث کاهش آلایندگی مس سرچشمه و خاتون‌آباد از طریق راه‌اندازی سریع‌تر کارخانه‌های اسید این دو مجتمع بپردازیم.
وی به اصلاح نژاد دام‌های شهربابک به‌عنوان یکی دیگر از اقدامات زیست‌محیطی شرکت اشاره کرد و گفت: این کار از دو سال قبل شروع شده و ما هم متعهد هستیم هزینه‌های مالی آن را پرداخت کنیم و جای هیچ نگرانی در این‌باره وجود ندارد.

و تصمیمات طلاییِ مس در مسیر اقتصاد مقاومتی

مرادعلیزاده همچنین گفت: شرکت مس، معین منطقه شش در حوزه اقتصاد مقاومتی است و با همدلی و مشارکت مردم شهربابک و رفسنجان و انار، قصد بهبود شرایط را دارد.
مدیرعامل شرکت مس با اشاره به این‌که ستاد اقتصاد مقاومتی شهربابک با حمایت شرکت مس و با هدف بهبود وضعیت اقتصادی و انجام مطالعات پایه به‌منظور استفاده از پتانسیل‌های اقتصادی شهربابک تشکیل شده است، گفت: در حال حاضر، این ستاد تمرکز خود را بر حوزه گردشگری، بازار فیروزه، اصلاح نژاد دام، اصلاح موقعیت کشاورزی، ایجاد صندوق‌های اعتباری برای کارآفرینان و احیای صنایع‌دستی -به‌ویژه فرش شهربابک- قرار داده است تا شرایط توسعه و اشتغال برای مردم شهربابک ایجاد شود.
وی افزود: با تمرکز بر این طرح‌ها و ایجاد یک ساختار، می‌توان از آن‌ها در راستای پیشرفت اقتصاد شهربابک و بالا بردن سطح رفاهی مردم این شهرستان استفاده کرد.
مدیرعامل شرکت مس با تأکید بر این‌که باید این طرح‌ها در قالب یک ساختار مشخص تعریف شوند، گفت: معتقدم اصلاحات و پروژه‌هایی که قرار است در شهربابک اجرا شود، باید در قالب یک ساختار مشخص و با حمایت و پشتیبانی شرکت مس انجام شود تا هر تغییری که در شهرستان رخ می‌دهد این کارهای اصولی و اساسی را تحت تأثیر قرار ندهد.
مرادعلیزاده با تأکید بر این‌که راه اقتصاد مقاومتی از پتانسیل‌ها و توانمندی‌های سنتی و بالقوه موجود در شهرستان‌ها می‌گذرد، گفت: در گام نخست با تشکیل ستاد اقتصاد مقاومتی در شهرستان شهربابک با حضور فرماندار، نماینده و امام جمعه و برخی از مسئولان و نخبگان تلاش کردیم تا با شناخت پتانسیل‌های اقتصادی منطقه و مردم، شرایط توسعه و اشتغال را برای مردم فراهم کنیم.
وی افزود: شرکت مس در قالب مسئولیت اجتماعی و در بستر اقتصاد مقاومتی، به کمک استان آمده است تا امکاناتی را که می‌تواند، فراهم کند تا مردم بهتر به اشتغال برسند.
مدیرعامل شرکت مس با اشاره به اهمیت آب در استان کرمان به دلیل کم‌آبی و نقش زیاد آن در رفع نیازهای کشاورزی و صنعت، گفت: ایجاد بازار آب یکی از پتانسیل‌های مهمی است که با تشکیل آن می‌توان گام مهمی در راستای اقتصاد مقاومتی برداشت.
وی افزود: امروز باید با الگوگیری از تجربه دفاع مقدس، از توانمندی‌های مردم برای تغییر وضعیت موجود استفاده شود.

نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :
مس پرس
به نظر شما سایت عصر‌مس‌آنلاین بهتر است بیشتر به چه مطالبی بپردازد؟