کد مطلب : ‌10649
درباره معادن مس در پرو

کشور معدن و طوفان

عصرمس آنلاین: پرو قصد دارد در سال جاری میلادی تولید مس خود را 20 درصد افزایش دهد. پرو یکی از معدنی‌ترین کشورهای دنیاست. با معدن‌کاری مسی این کشور بیشتر آشنا شوید.

دولت پرو اعلام کرده است که تولید مس کشورش در سال 2017 رشدی 20درصدی را تجربه خواهد کرد. به گزارش wenhua.com انتظار می‌رود با این افزایش میزان تولید مس، پرو به 2.60 تا 2.70 میلیون تن در پایان سال جاری میلادی برسد. این در حالی است که در سال 2016 تولید مس پرو 2.20 میلیون تن بوده است. بخش عمده‌ای از این افزایش را دو معدن مس بزرگ این کشور یعنی سرو ورده (Cerro Verde) و لاس بامباس (Las Bambas) تامین خواهند کرد.

معدن‌کاری در پرو، یکی از منابع اصلی درآمد ملی است. از زمانی که پدیده آب‌وهوایی ال‌نینو، کشاورزی این کشور را تحت تاثیر قرار داد، این کشور به سمت سرمایه‌گذاری بیشتر روی معادن رفت. به‌طوری‌که در سال 2006 پرو در جایگاه اول تولیدکنندگان مواد معدنی قرار گرفت. در این سال، این کشور رتبه چهارم در تولید تری‌اکسید آرسنیک، سوم در بیسموت، سوم در مس، پنجم در طلا، چهارم در سرب، چهارم در مولیبدن، چهارم در رنیوم، اول در نقره، سوم در قلع و سوم در روی را داشت. این کشور در امریکای لاتین رتبه اول را از نظر ارزش در تولید طلا، نقره، روی، سرب، قلع و تلوریم و رتبه دوم را در مس، مولیبدن و بیسموت دارد.

مس در پرو

در سال 2015 پرو رتبه سوم تولید مس در جهان را به خود اختصاص داد. تولید مس این کشور در این سال 1.6 میلیون تن بود. معادن مس این کشور از بزرگ‌ترین معادن دنیا هستند. به‌جز سرو ورده و لاس بامباس، آنتامینا (Antamina)، توکوئپالا (Toquepala)، کوآجون (Cuajone) و تینتایاما (Tintaya) از دیگر معادن این کشور هستند که از آن‌ها مس استخراج می‌شود. 

معدن مس سرو ورده در جنوب‌ شرقی شهر ارکیپا واقع شده است که از نظر ذخایر بالقوه، هفتمین معدن مس دنیا شناخته می‌شود. این معدن به‌طور روزانه ظرفیت استخراج 360هزار تن مس دارد. از سال 1976 کار استخراج مس از این معدن آغاز شده است. هلدینگ کمپانی «فریپورت مک‌موران» با دارا بودن 53/56 درصد از سهام معدن، مالک اصلی محسوب می‌شود.

معدن مس لاس بامباس در منطقه اپوریماک این کشور واقع شده است. این معدن روباز در کنار مس بسیاری از فلزات دیگر را نیز داراست. این معدن از ابتدای سال 2016 به تولید کنسانتره می‌پردازد. شرکت بزرگ معدنی «ام‌ام‌جی» (Minerals and Metals Group) با دارا بودن بیش از 62درصد از سهام این معدن مالک اصلی آن است. این معدن علاوه بر تولید مس، یکی از تولیدکنندگان اصلی مولیبدن هم هست. 

آنتامینا یکی دیگر از معادن بزرگ روباز پرو است که علاوه بر مس، مولیبدن نیز از آن استخراج می‌شود. این معدن در سال 2013، 461 هزار تن کنسانتره تولید کرد. این معدن تا سال 2022 ذخیره‌اش به اتمام خواهد رسید و بسته خواهد شد. 

معدن مس توکوئپالا یکی از بزرگ‌ترین معادن مس پورفیری دنیاست که در منطقه تاکنای پرو قرار دارد. از این معدن علاوه بر مس و مولیبدن، رنیوم، نقره و طلا نیز استخراج می‌شود. بهره‌برداری از این معدن در سال 1960 آغاز شد. این معدن در حال حاضر متعلق به شرکت مس جنوب (Southern Copper Corporation) است و 13 میلیون تن ذخیره اثبات‌شده دارد. 

کوآجون بزرگ‌ترین معدن مس در جنوب پرو است که در منطقه موکگوا واقع شده. این معدن ذخیره‌ای بالغ به 1.6 میلیارد تن مس عیار 0.57 درصد دارد. 

تینتایاما نیز واقع در منطقه کوزکو است. مالکیت این معدن در اختیار شرکت استخراج معادن و فلزات سوئیسی-بریتانیایی اکستراتا (Xstrata) است. ذخیره این معدن 1.5 میلیارد تن تخمین زده است. این معدن ظرفیت استخراج 200 هزار تن مس در هر روز دارد. 

در تصویر زیر میزان تولید مس در کشور پرو از سال 1990 تا سال 2015 را می‌بینید. در سال 1990 تولید مس این کشور نزدیک به 224هزار تن بوده است. تولید مس در طول این 25 سال همواره افزایشی بوده است. 

نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :
مس پرس
به نظر شما سایت عصر‌مس‌آنلاین بهتر است بیشتر به چه مطالبی بپردازد؟