کد مطلب : ‌10650

همه تحلیل‌ها درباره بازار مس در سال 2017

عصرمس آنلاین: در سال 2017 در میان کالاهای معدنی، مس بهترین عملکرد را از خود نشان خواهد داد. این در حالی است که در دو سال گذشته، این فلز بدترین عملکرد را در بازار فلزات داشت. در پایان سال گذشته میلادی، جهشی ناگهانی در قیمت مس همه چیز را تغییر داد.

به گزارش روزنامه «صمت»، این خیز ناگهانی پرسش‌های بسیاری را درباره سمت و سوی بازار در سال 2017 مطرح می‌کند. افزایش قیمت مس در سال گذشته با «دونالد ترامپ» و پیروزی او در انتخابات ریاست‌جمهوری کلید خورد و تا اندازه‌ای از احتمالات مربوط به طرح‌های زیرساختی 500 میلیارد دلاری رییس‌جمهوری منتخب بر تقاضای فلز، تاثیر گرفت. قیمت مس در روزهای آینده، علاوه بر ترامپ، از افزایش واردات چین هم تغذیه می‌شود که شامل حدود 50درصد از نیاز جهانی به تقاضای مس است و برای سلامتی این صنعت در سطح جهان، نشانه خوبی به نظر می‌رسد.

گلدمن‌ساکس این‌بار خوش‌بین است

حتی گلدمن‌ساکس که به‌طور معمول بدبینانه‌ترین پیش‌بینی‌ها را ارائه می‌کند، نگاه خود را به سهم مس در کوتاه‌مدت خوش‌بینانه کرده است. به نظر این بانک، سرمایه‌گذاری افزایش تقاضای چین دست‌کم تا نیمه نخست سال جدید فضای رو به رشدی را برای این فلز فراهم می‌کند. گلدمن‌ساکس پیش‌بینی می‌کند در 6ماه ابتدای سال 2017 میلادی (3ماهه ابتدای سال 1396 خورشیدی) قیمت مس به 6200 دلار در هر تن برسد.

چشم‌انداز بی‌ام‌آی ریسرچ
«مولی شات»، تحلیلگر کالا در موسسه «بی‌ام‌آی ریسرچ» نیز نسبت به چشم‌انداز مس دید مثبتی دارد. او انتظار دارد که بازار جهانی در سال 2019 میلادی (1398 خورشیدی) با کمبود جزئی روبه‌رو شود و این اتفاق را برآمده از پیش‌بینی رشد مورد انتظار و مستمر تقاضا می‌داند. بی‌ام‌آی ریسرچ همچنین چشم‌اندازی از کسادی عرضه پیش‌بینی می‌کند و آن را در درجه نخست به قطع تولید در چین به‌عنوان بزرگ‌ترین مصرف‌کننده جهان و کاهش عیار کانی در شیلی به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده فلز سرخ در جهان مربوط می‌داند. شات می‌گوید خیز تند قیمتی که به‌دنبال انتخاب شگفت‌آور دونالد ترامپ به‌عنوان رییس‌جمهور امریکا اتفاق افتاده و ناشی از طرح نوسازی زیرساخت‌هاست، موجب شکل‌گیری انتظار بی‌اساسی شده است و در این‌باره توضیح می‌دهد حتی در موفق‌ترین سناریو از طرح زیرساختی ترامپ، قدرتمندترین رشد تقاضای فلز در ایالت متحده کمترین اثر را بر توازن بازار جهانی دارد. او در ادامه، دلایل گوناگونی را برای این مسئله عنوان کرد که ابعاد کوچک بازار امریکا ازجمله آنها بود. براساس اطلاعات گروه مطالعات بین‌المللی مس، ایالات متحده امریکا تنها 7.7 درصد تقاضای مس را در سال جاری شامل می‌شود. در همین راستا بی‌ام‌آی در قیمت پیش‌بینی‌شده خود برای سال 2017 تجدیدنظر کرده و آن را از 4900 دلار در هر تن به 5150 دلار در هر تن افزایش داده است. فراتر از مس بیشتر تحلیلگران نگاه مثبتی به قیمت اقلام معدنی در افق 12 ماه آینده دارند و پیش‌بینی می‌کنند قیمت همه اقلام معدنی به‌طور میانگین سال به سال بالاتر رود. «اندرو کول»، تحلیلگر فلزات پایه اساسی در «متال‌بولتن ریسرچ» به‌تازگی از بازگشت آشکار سرمایه‌گذاران به اقلام معدنی خبر داد و در این‌باره گفت: «به نظر می‌رسد در بازار جهانی، مس به خودی خود یکی از اصلی‌ترین بازیگران باشد، هر چند در بخش زیادی از سال 2016 میلادی قیمت آن کمتر از میزان واقعی شده و ارزش آن با تضعیف چین و مازاد عرضه کاهش یافته بود».

بی‌اچ‌پی‌بیلتون و کاترپیلار هم موافق‌اند
«بی‌اچ‌پی‌بیلتون»، شرکت معدنی شماره یک جهان و «کاترپیلار» بزرگ‌ترین سازنده تجهیزات سنگین، بر بهبود قیمت مس در ماه‌های آینده شرط بسته‌اند. بی‌اچ‌پی که در حال حاضر دومین شرکت بزرگ استخراج‌کننده مس است، هزینه سالانه اکتشاف خود را تا 29درصد در امسال میلادی، افزایش و 900 میلیون دلار از بودجه خود را برای یافتن ذخایر جدید مس و نفت اختصاص داد. این شرکت که تصمیم دارد مس را به‌عنوان یکی از ستون‌های خود برای رشد در آینده تثبیت کند، به دنبال ذخایر بیشتر این فلز در شیلی، پرو، ایالات متحده امریکا، کانادا و استرالیای جنوبی و شرکای جدید برای بالا بردن جریان رشد خود است. بی‌اچ‌پی اما در کوتاه‌مدت، چندان خوش‌بین نیست. این شرکت در گزارش سالانه خود آورده که انتظار کمبود مس را دارد و این جریان را به دنبال کاهش عیارها، افزایش در هزینه‌ها و کمیابی فرصت‌های توسعه با کیفیت بالا در آینده پیش‌بینی می‌کند و احتمال می‌دهد این جریان توانمندی صنعت را برای اینکه به ارزانی با این رشد تقاضا روبه‌رو شود، محدود می‌کند. کاترپیلار شرکت شماره یک تولیدکننده ماشین‌آلات سنگین معدنی به‌تازگی گفته که به باور او استخراج‌کنندگان مس و سنگ‌آهن در این بازار پیشتاز خواهند بود و در 3 تا 5 سال آینده افزایش تقاضا را تجربه می‌کنند. در حال حاضر کاترپیلار بیشترین فروش را در بخش زغال‌سنگ، مس و سنگ‌آهن دارد. «ریوتینتو»، دیگر سنگین‌وزن صنعت معدن در جهان در دسامبر گذشته گفت: «انتظار می‌رود بازار مس تا سال 2020 میلادی (1399 خورشیدی) رو به کسری برود و این هم‌زمان با آغاز فعالیت و توسعه معدن اویوتولغوی در مغولستان است». «آرنود سیرات»، مدیر اجرایی بخش الماس و مس ریوتینتو به «رویترز» گفت در حالی که انتظار می‌رود بازار سنگ‌آهن در آینده نزدیک با مازاد عرضه روبه‌رو باشد، بخش مس با چشم‌اندازی از ذخایر در حال کاهش و افزایش تقاضا روبه‌رو خواهد بود که برآمده از نوسازی زیرساخت‌ها، رشد تولید ماشین‌آلات برقی و فن‌آوری‌های تجدیدپذیر است.

نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :
مس پرس
به نظر شما سایت عصر‌مس‌آنلاین بهتر است بیشتر به چه مطالبی بپردازد؟