کد مطلب : ‌10653

خانه شیشه‌ای (19)/ فروش کنسانتره، خام‌فروشی نیست

ستون «خانه شیشه‌ای» قرار است نقش مسیر و پل ارتباطی را بازی کند که ذی‌نفعان شرکت مس بتوانند ازطریق آن سوال بپرسند و پاسخ بشنوند. پرسش و پاسخ نوزدهم را در ادامه می‌خوانید.

  •   گفته می‌شود که شرکت مس آذربایجان، سالانه هزار میلیارد تومان خام‌فروشی دارد که تنها 100 میلیون تومان از این رقم به‌صورت رسمی ثبت و اظهارنامه تدوین می‌شود. آیا این گفته صحت دارد؟

​پاسخ‌دهنده: محسن بازارنوی، معاون مالی و اقتصادی شرکت ملی صنایع مس ایران

محصول میانی مجتمع مس سونگون، کنسانتره است که بخشی از آن برای تکمیل نهایی و جهت تبدیل به محصول کاتد و بخشی دیگر به‌عنوان محصول میانی جهت فروش صادراتی، به منطقه کرمان ارسال می‌شود. محصول کنسانتره، خام‌فروشی محسوب نمی‌شود؛ در صنعت معدن، خام‌فروشی، خاک استخراجی از معدن است که به‌هیچ‌وجه در مجتمع مس سونگون، خاک استخراجی به فروش نرسیده است.

لازم به ذکر است کل مس محتوای استخراجی از مجتمع مس سونگون در سال 1394 و شش‌ماهه اول سال 1395 به ترتیب 9،202،087،956،738 میلیارد ریال و 4،964،782،281،715 میلیارد ریال بوده که تماماً در دفاتر قانونی و اظهارنامه مالیاتی ثبت و اظهار شده است و به سازمان بورس و اوراق بهادار گزارش‌های مربوط ارسال و در سامانه کدال سازمان بورس به‌صورت شفاف افشا شده است.

 

خانه شیشه‌ای (14)/طرح تولید 700هزار تن مس کاتد،‌ سرمایه‌های ملی را هدر می‌دهد

خانه شیشه‌ای (15)/ تکمیل زنجیره تولید مس؛ از آذربایجان تا کرمان

خانه شیشه‌ای (16)/ تداوم تولید با مدیریت هزینه‌ها در دوران رکود

خانه شیشه‌ای (17)/60 درصد ظرفیت تولید اسیدسولفوریک در کشور غیرفعال است

خانه شیشه‌ای (18)/ توسعه جدید در سونگون، نیازمند اکتشاف جدید است

نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :
مس پرس
به نظر شما سایت عصر‌مس‌آنلاین بهتر است بیشتر به چه مطالبی بپردازد؟