کد مطلب : ‌10658

شبیه‌سازی به کمک معدنکاران می‌آید

عصرمس آنلاین: امروزه تکنولوژی در صنایع معدنی کاربرد وسیعی پیدا کرده است. یکی از این تکنولوژی‌ها «شبیه‌سازی» است که استفاده از آن در معدنکاری، هزینه‌های آن را به‌شدت کاهش می‌دهد.

معدن و معدنکاری همانند سایر پروژه‌های صنعتی به‌دنبال کسب سود از طریق استخراج ماده معدنی از دل زمین با صرف کمترین هزینه ممکن است. با توجه به شرایط ویژه معدن و معدنکاری، هزینه‌های بالای لازم برای احداث یک واحد معدنی و سرمایه‌گذاری برای بهره‌برداری از آن، توجه به مسیرهای کم‌هزینه‌تر اهمیت ویژه‌ای دارد. روش‌های مبتنی بر استفاده کمتر از تجهیزات و تحمیل سعی‌وخطای کمتر، مطلوب معدن و دیگر صنایع است. شبیه‌سازی نیز از جمله روش‌های جدید برای تسهیل بهره‌برداری از معدن و بهینه‌سازی شرایط و هزینه‌های مصرفی محسوب می‌شود.

به گزارش «اخبار فلزات»، در اهمیت شبیه‌سازی باید خاطرنشان کرد، به همان میزان که شبیه‌سازی منجر به کاهش هزینه‌ها در بخش‌های مختلف می‌شود، به‌مراتب در صرفه‌جویی انرژی نیز مفید و موثر واقع خواهد شد. درواقع اهمیت شبیه‌سازی در مصرف انرژی و مسائل محیط‌زیستی را می‌توان در شبیه‌سازی ترافیک نیز به‌خوبی مشاهده کرد. شبیه‌سازی ترافیک معدنی یا ترافیک شهری در تصمیم‌گیری‌ها و جایگزینی مسیرها موثر است. شبیه‌سازی درواقع عبارت است از مدل‌سازی از یک عملیات که قرار است در دنیای واقعی اتفاق بیفتد، به‌نحوی که بتوان تاثیرات آن را پیش‌بینی و تحلیل کرد. به‌عنوان مثال، یک معدن در یکی از مناطق کشور راه‌اندازی شد که کارخانه فرآوری آن در وسط معدن و روی ماده معدنی احداث شده بود و این موضوع، تجربه ناخوشایندی در معدنکاری کشور بود، درحالی‌که مسئولان معدن می‌توانستند پیش از طراحی معدن، استخراج و احداث کارخانه بر روی ماده معدنی، با شبیه‌سازی مشکلات وجود کارخانه را در چنین موقعیتی تجربه و پیش‌بینی کنند. شبیه‌سازی مسلماً از تحمیل هزینه جابه‌جایی و احداث کارخانه در موقعیت دیگر جلوگیری می‌کرد. 

شبیه‌سازی چگونه اجرا می‌شود؟

سازوکار شبیه‌سازی در معدن بدین صورت است که راه‌های مختلف معدنکاری و بهره‌برداری از آن توسط نرم‌افزارها در یک محیط مجازی شبیه‌سازی می‌شود؛ به‌عنوان مثال، در ازای ایجاد یک تونل در معدن و بررسی چگونگی دست‌یابی به مواد و ذخایر معدنی، این تونل در برنامه ایجاد می‌شود و متغیرهای لازم مطالعه می‌شود. بنابراین، این اقدام مانع از هدررفت منابع و ذخایر خواهد شد. در شبیه‌سازی همواره حالت‌ها و سناریوهای مختلف را در محیط کامپیوتری آزمایش می‌کنند تا مشکلات و آسیب‌ها از این طریق شناسایی شوند. آنالیز یک سناریو تعریف‌شده نیز بدین معنی است که یک فرضیه را در نظر می‌گیرند و سپس با اجرای سناریو، اثر آن را بر دیگر قسمت‌های مورد نظر، مشاهده و تحلیل می‌کنند.

در معدن، آموزش راننده‌های کامیون‌های (DUMP TRUCK) معدنی حمل‌ونقل مواد معدنی انجام می‌شود. علاوه بر قیمت بسیار بالا و چند میلیاردی، رانندگی با این کامیون‌های غول‌پیکر که محموله‌هایی تا بیش از 500 تنی را جابه‌جا می‌کنند، بسیار سخت است؛ به‌گونه‌ای که در صورت بروز هر نوع خطا از جانب راننده آن، خسارت‌های میلیاردی بر آن تحمیل می‌‌شود. بنابراین، آموزش رانندگی به رانندگان این ماشین‌آلات نیز با چالش‌هایی همراه خواهد بود؛ چراکه اگر صاحبان معدن در دنیای واقعی، کامیون را به راننده‌ها بسپارند، راننده باید همانند خلبان هواپیما از کارایی بالایی برخوردار باشد که از ایجاد حادثه جلوگیری کند. از این‌رو، امروزه این خودروها را به‌صورت یک اتاقک سه‌بعدی شبیه‌سازی کرده‌اند و فرد در آنجا یک رانندگی مجازی با چنین خودروهایی را تجربه می‌کند. در صورت رخ دادن اشتباه در زمان رانندگی، کل اتاقک حرکت می‌کند و فرد متوجه حادثه می‌شود. طراحی اتاقک‌ها به‌گونه‌‌ای است که فرد تصور می‌کند داخل یک کامیون واقعی نشسته است. بنابراین، با انجام شبیه‌سازی کامیون‌های کمپرسی، هم از خسارت‌ها زیاد این کامیون‌ها جلوگیری شده است و هم آموزش‌های لازم به افراد ارائه می‌شود. در حال حاضر نیز این اتاقک‌ها در برخی از کشورها، برای آموزش به افراد وجود دارد. در ایران، شبیه‌سازی در قسمت حمل‌ونقل، نسبت به دیگر بخش‌ها بیشتر انجام می‌شود. اما این شبیه‌سازی‌ها در حد بسیار مقدماتی است و در اکثر مکان‌ها استفاده نمی‌‌شود و در حال حاضر، در همان قالب پایان‌نامه‌ها و رساله‌های دکتری باقی مانده است.

نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :
مس پرس
به نظر شما سایت عصر‌مس‌آنلاین بهتر است بیشتر به چه مطالبی بپردازد؟