کد مطلب : ‌10667

بازیافت مس از زباله‌های الکتریکی

عصرمس‌ آنلاین: یک گروه پژوهشی در دانشگاه «بریتیش کلمبیا» توانسته‌اند از زباله‌های الکتریکی مانند ال‌ای‌دی‌ها، مس و نقره بازیافت کنند.

یک گروه پژوهشی در دانشگاه کانادایی بریتیش کلمبیا به این نتیجه رسیده است که فلزات بازیافتی مانند مس و عناصر نادر موجود در لامپ‌های ال‌ای‌دی می‌توانند تبدیل به راهکار اقتصادی و منبعی برای درآمدزایی شوند.

به گزارش «صمت» به نقل از «ماینینگ»، پروفسور «ماریا هُلوزکو» و «آمیت کومار»، دانشجوی مقطع دکتری در این‌باره می‌گویند که توانسته‌اند با موفقیت، مس و نقره را بازیافت کنند و همچنین در تلاش‌اند بتوانند برخی از عناصر نادر زمینی از جمله اورپیوم، سریم و لوتیتم را بدون استفاده از هیچ نوع ماده شیمیایی از لامپ‌های ال‌ای‌دی بیرون بکشند. سایت ماینینگ در ادامه این خبر، گزارش می‌دهد تا سال 1399 خورشیدی آن‌قدر زباله از ابزار الکتریکی قدیمی در جهان، موجود خواهد بود که بتواند منبع خوبی برای بازتولید مواد معدنی و همچنین تولید درآمد باشد. چنین اتفاقی به لطف محبوبیت فزآینده لامپ دی‌یود روی داده که از نظر مصرف انرژی به‌صرفه است و به‌خوبی نور را منتشر می‌کند. نمونه‌گیری‌هایی که گروه پژوهش دانشگاه بریتیش کلمبیا تاکنون انجام داده، امکان دست‌یابی به 65درصد از مس به‌کاررفته در ابزار الکتریکی را اثبات کرده که این میزان به‌طور قابل ملاحظه‌ای بیشتر از مسی است که از کانی فرآوری‌شده به‌دست می‌آید. این رقم درباره فلز روی 4/5درصد است. پروفسور هُلوزکو در ادامه در این‌باره افزود: «درنهایت، امیدواریم از این گردش کار برای پیدا کردن راهکاری که به بازیافت طلا در مقادیر زیاد منجر شود، استفاده کنیم. این پروژه، ادامه تلاش‌های مشابهی است که در دو سال گذشته در این زمینه انجام می‌شده است. ازجمله روش جدیدی برای بازیافت طلا از گجت‌های قدیمی مانند تلفن‌های همراه، تلویزیون‌ها و رایانه‌هایی است که دانشمندان اسکاتلندی در سال گذشته میلادی از آن‌ها پرده‌برداری کردند.»

براساس پژوهش پژوهشگران دانشگاه «ادینبورگ» اسکاتلند که یافته‌های خود را در نشریه «آنجه‌وانته‌کِمیه» منتشر کردند، روش استخراجی آن‌ها نه‌تنها نیاز به استفاده از مواد شیمیایی سمی مانند سیانید ندارد، بلکه از روش‌های رایج موثرتر هم هست. همچنین، یک گزارش برنامه زیست‌محیطی سازمان ملل با نام «جرایم ضایعاتی» نشان می‌دهد که حدود 50 میلیون تن زباله الکترونیکی که بیشتر آن‌ها رایانه‌ها و گوشی‌های هوشمند هستند، در امسال میلادی (2017) دور ریخته می‌شود.  این رقم در مقایسه با دو سال گذشته میلادی 20درصد رشد یافته است. در آن سال حدود 41 میلیون تن گجت بیرون ریخته شد که حجم زیادی از آن به کشورهای توسعه‌نیافته به‌عنوان مَدفَن زباله‌های الکترونیکی جهان وارد شد. در همین راستا، نوآوری‌هایی مانند آنچه در کانادا و اسکاتلند اتفاق می‌افتد، می‌تواند به کاهش میزان زباله‌های الکتریکی و نیز ممانعت از نفوذ سموم مربوط به آن، به ذخیره‌های خاکی و آبی جلوگیری کند. هرچند چنین ابتکاراتی تنها بخشی از معضل نوظهور جهانی را که افزایش حجم زباله‌های الکتریکی نام گرفته، جبران می‌کند و تنوع‌طلبی انسان در استفاده از تجهیزات فن‌آورانه الکترونیکی جدید سبب شده رفته‌رفته زباله‌های الکترونیکی به چیزی تبدیل شود که می‌توان آن را «مشکل بزرگ دنیا» نام داد. ماینینگ در خبری که اوایل سال گذشته میلادی در همین‌باره منتشر کرد توضیح داد 50 پوند (18/62 گرم) طلا و 20هزار پوند (7/464 کیلوگرم ) مس می‌تواند از یک‌میلیون تلفن همراهی که دور انداخته شده، استخراج شود؛ در صورتی که فرآوری آن‌ها به‌درستی انجام شود.  این سایت معدنی، در ادامه این خبر تاکید کرد حدود 64/5 میلیون تن زباله الکتریکی سالانه در جهان تولید می‌شود که تنها حدود 40درصد آن به‌درستی فرآوری می‌شود. این اتفاق در شرایطی می‌افتد که حجم زباله‌های الکتریکی هر روز افزایش پیدا می‌کند. بنابراین، این موضوع در حال تبدیل به یک دغدغه اساسی زیست‌محیطی است و حتی اگر افکار عمومی جهان از سهم خود در وقوع چنین رویدادی آگاه نیست، در صورتی که این روش کنترل نشود، در سال جاری میلادی حجم جهانی دوریزهای الکتریکی برابر با 200 سازه به بزرگی ساختمان «امپایر استیت» (برج 102 طبقه تجاری که در محله منهتن در شهر نیویورک در ایالات متحده امریکا قرار دارد) می‌شود. ماینینگ در ادامه می‌افزاید: «همچنین، حجم زیادی از این گجت‌های الکتریکی به زباله‌دانی می‌روند و محیط‌زیست را با مواد خطرناک آلوده می‌کنند. درواقع، تنها 30درصد از این گجت‌ها بازیافت می‌شود و 70درصد دیگر سر از زباله‌دانی درمی‌آورد. افزایش حجم زباله الکترونیکی به طمع مصرف‌کنندگانی برمی‌گردد که حتی وقتی گجت سالم و کاراست، ترجیح می‌دهند آن را با مدل جدیدتر عوض کنند.»

نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :
مس پرس
به نظر شما سایت عصر‌مس‌آنلاین بهتر است بیشتر به چه مطالبی بپردازد؟