کد مطلب : ‌10699
«سیتی‌گروپ» پیش‌بینی کرد

پایان سال 2017 مس به رکورد 7000 دلار می‌رسد

عصرمس آنلاین: نگرانی‌ها درباره کسری ذخایر مس جهان و همچنین توقعات بازار از بالا رفتن تقاضای مس در چین، قیمت مس را دوباره به اوج برمی‌گرداند. «سیتی‌گروپ» می‎گوید قیمت مس تا پایان سال 2017 به 7000 دلار در هر تن می‌رسد.

قیمت مس همین حالا هم به دلیل اعتصاب کارگران معدن «اسکوندیدا» بزرگ‌ترین معدن مس جهان و مشکلاتی که شرکت بزرگ معدنی «فریپ مک‌موران» در معدن مس «گرسبرگ» از سر گذراند، بالا رفته است. با این حال، شرکت خدمات مالی و بانکداری سیتی‌گروپ براساس آخرین بررسی خود می‌گوید این افزایش قیمت باز هم ادامه خواهد یافت و دلیل اصلی آن هم چین است.

در این گزارش که پیرامون ذخایر مس و کسری آن تهیه شده است، آمده: «تقاضای مس برای حداقل نیمی از دهه پیشِ رو از عرضه آن پیشی خواهد گرفت. همان‌طور که اقتصاد جهانی از رکود خارج می‌شود باید منتظر از رکود بیرون‌آمدن بازار مس هم بود. در چین تقاضای قدرتمندی ایجاد خواهد شد که به‌روشنی قیمت مس را تغییر خواهد داد.»

بازار مس در سال‌های اخیر روزهای تاریخی بسیاری را از سر گذرانده است. وقتی در فوریه 2011 لحظه تاریخی رکورد قیمت 10هزار دلار در هر تن برای مس زده شد، کسی فکر نمی‌کرد تنها چند سال بعد و در ژانویه 2015 به عددی نزدیک به چهار هزار دلار در هر تن برسد. در طول این سال‌ها این کاهش رشد اقتصادی چین بود که بازار مس را دستخوش تغییرات ناگهانی کرد و حالا خود چین هم قرار است قیمت‌ها را نجات دهد.

سیتی‌گروپ پیش‌بینی کرده است که تا نیمه سال جاری میلادی قیمت مس به 6000 دلار در هر تن می‌رسد و سال 2017 که به پایانش برسد قیمت‌ها به 7000 دلار خواهد رسید. این در حالی است که باید در سال 2020 انتظار قیمت 8000 دلار را داشته باشیم. براساس گزارش سیتی‌گروپ بخش عمده‌ای از این افزایش قیمت‌ها ناشی از رشد تقاضای مس چین است که تنها در سال 2016 رشدی 5.7 درصدی را تجربه کرده است. سیتی‌گروپ معتقد است در سال 2017 تقاضای مس 3 تا 4 درصد دیگر نیز افزایش خواهد یافت که ناشی از برنامه‌های زیرساختی این کشور در زمینه بهبود شبکه برق خود و همچنین ورود به حوزه خودروهای الکتریکی است.

نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :
مس پرستلگرام
به نظر شما سایت عصر‌مس‌آنلاین بهتر است بیشتر به چه مطالبی بپردازد؟