کد مطلب : ‌10722

توقف تولید 40هزار تن مس با اعتصاب کارگران پرو

عصرمس آنلاین: هنوز نتیجه اعتصاب کارگران معدن مس اسکوندیدا واقع در شیلی مشخص نشده است که جمعی از کارگران معدن مسی دیگری در همسایگی این کشور دست به اعتصاب زده‌اند.

کارگران معدن مس «سرو ورده» (Cerro Verde) واقع در پرو که جزو 10 معدن مس بزرگ دنیا و بزرگ‌ترین معدن مس این کشور است، از روز جمعه، دست به اعتصاب زده‌اند. گزارش «رویترز» در این زمینه می‌گوید با این اعتصاب تولید مس شرکت «فریپورت-مک‌موران» (Freeport-McMoRan)  که مالک اصلی این معدن است به میزان 95درصد یعنی چیزی حدود 40000 تن در ماه متوقف می‌شود. 

«زنون موخیکا» (Zenon Mujica)، دبیر کل اتحادیه کارگران این معدن درباره این اعتصاب گفت: «روز دوشنبه جلسه‌ای بین نمایندگان اتحادیه و مدیریت معدن برگزار خواهد شد که امیدواریم بتوانیم در آن بر سر مطالبات کارگران به توافق برسیم.» 

به گفته موخیکا مطالبه اصلی کارگران یک نظام سلامت جدید و بهره‌مندی کارگران از سود معدن است. این تقاضاها پس از بهبود قیمت جهانی مس و همچنین افزایش تولید مس شرکت فریپورت- مک‌موران در ماه‌های اخیر مطرح شده است. موخیکا با اشاره به این موضوع تاکید می‌کند: «در ماه‌های اخیر وضعیت کاملاً بهبود یافته است؛ تولید و قیمت مس بیشتر شده است اما تنها چیزی که به شکل سابق خود باقی مانده، منافع کارگران است.» 

در مقابل این ادعا، شرکت فریپورت با صدور بیانیه‌ای اعلام کرده است که معتقد به بحث سازنده با نمایندگان کارگران است و به خواسته‌های آن‌ها اهمیت می‌دهد. اگرچه از اظهارنظر بیشتر در این زمینه خودداری کرده است.

با پیوستن کارگران سرو ورده به جمع اعتصاب‌کنندگان، چالش‌های پیش روی تولید مس در سال 2017 بیشتر می‌شود. این چالش پس از اعتصاب کارگران معدن اسکوندیدا و همچنین مسائل معدن گراسنبرگ، سومین مانع تولید مس در سال جدید میلادی است. با این اتفاق باید منتظر افزایش قیمت مس در جهان بود. این در حالی است که همین حالا نیز کاهش عرضه مس در جهان، تغییرات زیادی در قیمت فلز سرخ ایجاد کرده است.

هم‌اکنون 1300 کارگر معدن سرو ورده در حال اعتصاب هستند و قرار است این اعتصاب تا پایان هفته ادامه پیدا کند. شرکت فریپورت برای آن‌که اثرات ناشی از این اعتصاب را کاهش دهد، در حال استفاده از حدود 500 کارگر غیرشرکتی است.

فریپورت-مک‌موران که 53.56 درصد سهام سرو ورده را دارد سال گذشته تولید خود را بیش از 500هزار تن افزایش داد. معدن مس سرو ورده در 32 کیلومتری جنوب‌غربی مرز شیلی واقع شده است و از نظر ذخایر بالقوه موجود به‌‌عنوان هفتمین معدن مس دنیا شناخته می‌شود. از سال 1976 استخراج مس از معدن سرو ورده آغاز شده است.

نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :
مس پرستلگرام
به نظر شما سایت عصر‌مس‌آنلاین بهتر است بیشتر به چه مطالبی بپردازد؟