کد مطلب : ‌10726

معادن جدید مس در راه‌اند

عصرمس آنلاین: با کاهش عیار معادن مس شناخته‌شده در جهان، معادن جدید مس بیشتر مورد توجه قرار گرفته‌اند. معادنی مثل «کوبره پاناما» که به نظر می‌رسد تا سال 2018 بتواند با تمام ظرفیت خود مس تولید کند.

در طول شش سال گذشته، امسال اولین سالی است که بازار مس با کسری روبه‌رو شده است. پیش‌بینی‌ها تا این‌جای کار حاکی از آن است که کسری مس حداقل تا سال 2020 ادامه خواهد یافت. از همین رو، چشم‌ها حالا بیشتر از این‌که به معادن شناخته‌شده و بزرگ جهان که عموماً دوران کهنسالی خود را می‌گذرانند، دوخته شده باشد، به سمت پروژه‌های تازه چرخیده است. پروژه‌هایی مثل معدن مس کوبره پاناما که به‌تازگی بازگشایی شده است اما در سال 2018 با تمام ظرفیت مس تولید خواهد کرد. 

کوبره پاناما، یک معدن روباز مس است که در 120 کیلومتری شرق «پاناماسیتی»، پایتخت کشور پاناما در امریکای مرکزی واقع شده است. این معدن در منطقه‌ای با مساحت 13هزار و 600 هکتار قرار دارد. سهام اصلی این معدن را شرکت «فرست کوانتوم مینرالز» (First Quantum Minerals) دارد. ارزش پروژه کوبره پاناما 6.4 میلیارد دلار امریکاست و یکی از بزرگترین پروژه‌های مس جهان نام گرفته. 

انتظار می‌رود از معدن کوبره پاناما 320هزار تن مس در سال استخراج شود. این در حالی است که طلا، نقره و مولیبدن محصولات جانبی این معدن هستند و سهام‌داران این معدن انتظار دارند سالانه 100هزار اونس طلا، 1.8 میلیون اونس نقره و 3500 تن مولیبدن از این معدن به‌دست بیاورند. با این حال، این معدن تاکنون با چالش‌های فراوانی روبه‌رو بوده است. به دلیل محیط‌زیست طبیعی اطراف معدن، اعتراض‌هایی نسبت به راه‌اندازی این معدن شده بود. از سوی دیگر، کاهش قیمت فلزات پایه ازجمله مس در سال‌های اخیر باعث کندی توسعه این معدن شد. 

حالا اما با افزایش قیمت مس و همچنین کاهش تولید این فلز، سرعت گرفتن بهره‌برداری از کوبره پاناما صرفه اقتصادی خواهد داشت. بلومبرگ در گزارشی نوشته است که در شش ماه اخیر قیمت مس رشدی 25درصدی داشته است که باعث جان گرفتن بسیاری از پروژه‌های مسی در سراسر دنیا شده است. بسیاری امیدوار هستند که پروژه‌هایی مسی نظیر Kamoa، Khoemacau، Resolution و... نیز با این افزایش قیمت‌ها از سر گرفته شوند. 

نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :
مس پرس
به نظر شما سایت عصر‌مس‌آنلاین بهتر است بیشتر به چه مطالبی بپردازد؟