کد مطلب : ‌10727

خبرهای خوش اقتصاد چین برای بازار مس

عصرمس آنلاین: سه‌شنبه گذشته دولت چین دست به انتشار آماری درباره وضعیت اقتصادی خود در آغاز سال جدید میلادی زد. خبرهایی که بلافاصله بازار فلزات و به‌ویژه مس را دستخوش تغییر کرد.

دولت چین با انتشار آماری در روز سه‌شنبه اعلام کرد که اقتصاد این کشور شروع قدرتمندی در سال 2017 داشته است. «یورو نیوز» با انتشار این خبر نوشت براساس این اطلاعات، وام‌های بانکی فراوان، گسترش زیرساخت‌های دولتی و تجدید حیات سرمایه‌گذاری در بخش خصوصی دلایل عمده وضعیت اقتصادی خوشبینانه چین در آغاز سال جاری بوده است. رشد اقتصادی دومین اقتصاد بزرگ جهان در سال گذشته 6.7 درصد (کمترین میزان در 26 سال گذشته) بوده است.

چین برای سال 2017 رشد اقتصادی 6.5 درصدی را در نظر دارد. رشدی که اگرچه میزان آن کم است اما سیاست‌مداران این کشور از آن دفاع می‌کنند و آن را نیروی محرکه اقتصاد جهان می‌خوانند. «لی که چیانگ»، نخست‌وزیر چین روز چهارشنبه 15 مارس برابر با 25 اسفند اعلام کرد: «رشد 6.5 درصدی اقتصادی چین در سال جاری میزان پایینی نیست و سهم چین از رشد اقتصاد جهان کاهش نخواهد یافت.» به گزارش نسخه فارسی «رادیو بین‌المللی چین» نخست‌وزیر چین در حضور خبرنگاران گفت: «درصورت تحقق هدف رشد اقتصادی چین در سال جاری میلادی، میزان افزایش رشد اقتصادی چین از سال گذشته بیشتر خواهد بود؛ چراکه اکنون حجم کل اقتصاد چین از 74 هزار میلیارد یوان برابر با حدود 11 هزار میلیارد دلار فراتر رفته است. افزون بر این، بیش از 11 میلیون شغل جدید ایجاد خواهد شد. این اهداف چین با برنامه رشد اقتصادی کشور تطابق دارد و چین در این زمینه بیشتر به کیفیت و کارآیی رشد اقتصادی اهمیت می‎دهد. در این صورت، سهم چین از رشد اقتصاد جهان کاهش نخواهد یافت و چین همچنان نیروی محرکه عمده اقتصاد جهانی خواهد بود.»

هر کدام از این خبرها باعث تغییر در قیمت جهانی فلزات می‌شود. به‌طوری‌که پایگاه اطلاع‌رسانی mining.com در روز چهارشنبه نوشت تحلیل‌های خوش‌بینانه از اقتصاد چین در کنار اعتصاب کارگران دو معدن بزرگ جهان برای سومین روز متوالی باعث جهش قیمت مس شد. در طی این مدت فلز مس با افزایش یک درصدی در قیمت مواجه بوده است و به عدد 5843 دلار در هر تن رسید. این اتفاق پس از آن روی داد که مرکز آمار چین اعلام کرد تولید صنعتی این کشور که صنعت فولاد در آن نقش اساسی دارد  6.3 درصد در ماه‌های ژانویه و فوریه 2017 رشد داشته است. یکی از شاخص‌های اثرگذار در این زمینه شاخص سرمایه‌گذاری در دارایی‌های ثابت است (fixed asset investment) که در دو ماهه ابتدایی سال 2017 در چین روندی افزایشی داشته است. براساس این گزارش سرمایه‌گذاری در دارایی ثابت در دو ماهه ابتدای سال 2017 بالغ بر 8.9 بوده است. این در حالی است که در بازه زمانی مشابه در سال 2016 این عدد 8.1 بوده است. این سرمایه‌گذاری بیش از هر چیز درنتیجه فعالیت بخش خصوصی در چین اتفاق افتاده است. اگرچه تا آن‌جایی که به بازار مس مربوط می‌شود برنامه‌های زیرساختی دولت چین هم در تغییر قیمت‌های فلز سرخ اثرگذار است. 

کسری مس به دلیل اعتصاب در معادن کشورهای شیلی و پرو و بهبود اقتصاد چین، نوید بالا رفتن قیمت در سال جاری را می‌دهد. 

نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :
مس پرستلگرام
به نظر شما سایت عصر‌مس‌آنلاین بهتر است بیشتر به چه مطالبی بپردازد؟