کد مطلب : ‌10729

دنیای انرژی در دستان ریزشبکه‌های مسی

عصرمس آنلاین: مس به دلیل قابلیت‌هایش نقشی اساسی در توزیع انرژی دارد. در یک دهه گذشته مباحث جدیدی در حوزه تولید پراکنده انرژی و استفاده از ریزشبکه‌های هوشمند مطرح شده که در آن‌ها مس جایگاه ویژه‌ای دارد.

تولید و توزیع انرژی همیشه یکی از مباحث مهم در دنیا بوده است. موضوعی چالش‌برانگیز که حتی گاهی به ایجاد مخاصمات جدی بین حکومت‌ها یا میان حکومت‌ها و فعالان اجتماعی و زیست‌محیطی منجر شده است. در این میان، بیش از هر چیز بر برخورداری همگان از انرژی ارزان بدون آسیب زدن به محیط‌زیست تاکید می‌شود. در دهه‌های اخیر برای بهره‌مندی از انرژی برقی یا حرارتی که این ویژگی‌ها را داشته باشد، راه‌حل‌های چندی پیشنهاد شده است. ازجمله این راه‌حل‌ها می‌توان به تولید پراکنده یا نامتمرکز انرژی برقی و حرارتی (Distributed Generation) اشاره کرد. در این روش، از منابع کوچک انرژی که در محل مصرف آن قرار دارند، برق تولید می‌شود. این شکل از تولید انرژی زمانی مورد توجه قرار گرفت که تولید و توزیع برق توسط نیروگاه‌های سوخت فسیلی، هسته‌ای یا برق‌آبی آثار مخربی بر محیط‌زیست ایجاد کرد. با این حال مزایای زیست‌محیطی تنها دلیل روی‌آوردن به تولید انرژی به این شکل نبود؛ بازده الکتریکی مؤثر، کاهش حجم تلفات انرژی، نیاز کمتر به خطوط قدرت و... ازجمله مهم‌ترین دلایل روی آوردن به روش تولید انرژی نامتمرکز بود. اگرچه تولید پراکنده انرژی نیز مشکلات خاص خودش را دارد اما ریزشبکه‌ها که مس در آن‌ها نقشی اساسی ایفا می‌کند، این مشکلات را تا حد زیادی از میان برداشته‌اند. 

ریزشبکه‌ها و مس

منابع تولید پراکنده انرژی باید به شبکه قدرت متصل باشند اما این اتصال باید به‌گونه‌ای باشد که در صورت بروز مشکلی در شبکه قدرت، مصرف‌کننده در تامین انرژی مورد نیاز خود با مشکل روبه‌رو نشود. این‌جاست که پای ریزشبکه‌ها یا «میکروگرید»ها به‌میان می‌آید. ریزشبکه‌ها در زمان توزیع انرژی به کمک می‌آیند و علاوه بر جلوگیری از اتلاف انرژی، امنیت شبکه را بالا می‌برند. درواقع، به قسمتی از شبکه‌های توزیع قدرت که در حالت کلی دارای بارهای الکتریکی و حرارتی و منابع انرژی پراکنده باشد به شرط قابلیت کنترل و انعطاف‌پذیر بودن «میکروگرید» گفته می‌شود. میکروگرید در شرایط عادی به شبکه قدرت متصل است و می‌تواند بخشی از انرژی مورد نیاز خود را از شبکه تامین کند اما طراحی کنترل و استراتژی‌های عملکرد آن به‌گونه‌ای است که می‌تواند در صورت نیاز جدا از شبکه قدرت با تامین حداقل بخشی از بارهای خود به صورت جزیره‌ای و خودگردان به کار خود ادامه دهد. (برگرفته از پایان‌نامه کارشناسی ارشد رشته مهندسی برق با عنوان استفاده از شبکه‌های میکرو (microgrid) در افزایش کیفیت توان شبکه‌های توزیع برق، نگارش احسان مهدوی‌منش)

موسسه تحقیقات مس (Copper Development Association) می‌گوید مس عامل کلیدی این ریزشبکه‌های مدرن است. در مقاله‌ای که توسط پایگاه اطلاع‌رسانی این موسسه و تحت عنوان Copper Connects Microgrids with Smart Grids در این زمینه منتشر شده، آمده است: «توجه به ریزشبکه‌ها در تامین انرژی استفاده از مس را افزایش داده است. اگر از نزدیک نگاهی به این شبکه‌های جدید برق داشته باشیم خواهیم دید مصرف مس در تمام سطوح آن‌ها به‌طرز چشمگیری افزایش یافته است. خوشبختانه، مسی که در این زمینه به‌کار برده می‌شود، نه توسط ژنراتورها و نه توسط توزیع‌کننده‌ها مصرف نخواهد شد؛ چراکه مس قابل بازیافت‌ترین فلز در جهان است و می‌تواند بارها بدون از دست دادن خواص خود مانند رسانایی و بهره‌وری بالا، مورد استفاده قرار گیرد. امروزه سرمایه‌گذاری در حوزه میکروگریدها و تجهیزات مسی آن‌ها به‌خاطر مزایای اقتصادی آن‌ها افزایش پیدا کرده است.» در این مقاله سپس هوشمندسازی ریزشبکه‌ها مورد توجه قرار گرفته است که با این کار بهره‌وری در تولید و توزیع برق بیشتر هم خواهد شد؛ چراکه به گفته موسسه تحقیقات مس «این تجهیزات جدید الکتریکی امن‌تر، قابل اعتمادتر و با انرژی کارآمدتر هستند و شکی نیست که در آن‌ها مقدار زیادی مس هم استفاده شده است. مس در سه قسمت اصلی این تجهیزات حضور خواهد داشت:

1- سیستم‌های سوئیچینگ و مانیتورینگ بار که با هوشمندسازی دیجیتالی می‌شوند و این توان را پیدا می‌کنند که عرضه و تقاضای جریان را متعادل کنند

2- برای تجمیع انرژی از منابع پراکنده و متعدد تولید انرژی و ایجاد نیروگاه‌های مجازی

3- در سیستم‌های ذخیره انرژی که در زمان اوج مصرف کاربرد دارند.»

منابع تولید پراکنده انرژی و ریزشبکه‌ها هنوز در سطح جهان به‌طور چشمگیری فراگیر نشده‌اند. با این حال ضرورت‌های تولید انرژی در سال‌های آینده، سرمایه‌گذاری در این حوزه را افزایش خواهد داد؛ اتفاقی که تولید و مصرف مس در جهان را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. 

 

نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :
مس پرستلگرام
به نظر شما سایت عصر‌مس‌آنلاین بهتر است بیشتر به چه مطالبی بپردازد؟