کد مطلب : ‌10730

اولین معدن مس زیردریایی، 2019 به بهره‌برداری می‌رسد

عصرمس آنلاین: با وجود همه مخالفت‌هایی که ازسوی فعالان محیط‌زیستی در زمینه معدن‌کاری زیردریایی ابراز می‌شود اما شرکت کانادایی «ناتلیس مینرالز» مجوزهای لازم برای استخراج مس از کف اقیانوس را دریافت کرده است و از سال 2019 دست به تولید می‌زند.

تصویرسازی کامپیوتری از پایگاه معدن‌کاری شناور شرکت ناتلیس مینرالز

شرکت کانادایی ناتلیس مینرالز (Nautilus Minerals) اولین شرکتی است که دست به استخراج مس، طلا و نقره از منابع زیردریا زده است. این شرکت می‌گوید اولین تولید مس خود را در سال 2019 به انجام خواهد رساند. پروژه سلوارا یک (Solwara 1) این شرکت مواد معدنی ارزشمند کف اقیانوس آرام را بیرون خواهد کشید. این پروژه که در ابتدای سال 2019 میلادی یعنی دو سال دیگر به بهره‌برداری می‌رسد در سواحل کشور پاپوآ گینه نو در قاره اقیانوسیه، اجرایی خواهد شد. با این اتفاق شرکت ناتلیس مینرالز اولین شرکتی است که معدن‌کاری زیردریایی را به مرحله تجاری می‌رساند. هم‌اکنون شرکت‌های بسیاری وارد این حوزه شده‌اند اما همه طرح‌های آن‌ها در مرحله آزمایشی است. 

پایگاه اطلاع‌رسانی mining.com در گزارشی در این زمینه می‌نویسد شرکت ناتلیس که در تورنتوی کانادا واقع است، یک پروژه زیردریایی دیگر هم در مکزیک دارد. به گفته «مایک جانستون» (Mike Johnston)، مدیر اجرایی شرکت ناتلیس، این شرکت انتظار دارد تا اواسط سال آینده تجهیزات معدن‌کاری خود را به راه اندازد تا بتواند با شروع سال 2019، اولین پروژه استخراج مس، طلا و نقره از زیر دریا را آغاز کند. 

ناتلیس پروژه سلوارا یک را از سال 2005 میلادی کلید زده است. ذخایری که ناتلیس به‌دنبال استخراج آن‌هاست همگی سولفیدی هستند. اندازه این ذخایر برابر با مساحت 15 زمین فوتبال (0.112 کیلومترمربع) است. این محدوده نخستین بار در سال 1996 توسط «سازمان تحقیقات علمی و صنعتی استرالیا» (Australia's Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation) کشف شد و پس از چندی حق اکتشاف و استخراج در آن به شرکت ناتلیس مینرالز سپرده شد. در این محدوده برای سال‌ها با زیردریایی‌های هدایت‌پذیر از دور (زهپاد) نمونه‌برداری سطحی و عمقی و حفاری برای سنجش امکان معدن‌کاری صورت گرفته است. با این حال، با شروع رکود در بازار فلزات پروژه سلوارا یک به‌کندی پیش می‌رفت تا این‌که ادامه نمونه‌برداری‌های ناتلیس نشان داد که در شمال پروژه ذخایر ارزشمندی از فلزات پایه وجود دارد. هم‌اکنون، ناتلیس مینرالز معتقد است در محدوده 250 متری از پروژه سلوارا یک ذخیره‌ای 30.1 درصدی مس، ذخیره‌ای 22.0 درصدی زینک، 26.2 گرم در تن ذخیره طلا و 580 گرم در تن ذخیره نقره وجود دارد. 

با این حال، پروژه تا سال 2014 با مشکلات چندی دست‌به‌گریبان بود. از یک‌سو شرکت ناتلیس با دولت پاپوآ گینه نو چالش‌هایی در زمینه مالکیت ذخیره معدنی داشتند و ازسوی دیگر، ممانعت‌هایی زیست‌محیطی در راه این استخراج وجود داشت. گروه‌های زیست‌محیطی معتقدند تلاش‌های شرکت ناتلیس برای استخراج این ذخایر اکوسیستم این قسمت از اقیانوس آرام را با خطر مواجه خواهد کرد. شرکت ناتلیس مینرالز البته موفق شده است در زمینه مالکیت ذخیره معدنی به توافق برسد و از سازمان بستر آب‌های بین‌المللی (International Seabed Authority) مجوز لازم برای بهره‌برداری را دریافت کند. این نهاد بین‌المللی تاکنون درمجموع به 26 کشور و شرکت چنین مجوزی اعطا کرده است. 

در اقیانوس آرام کشورهای فیجی، نیوزیلند، جزایر کوک، تونگا، وانواتو و جزایر سلیمان توانسته‌اند از سازمان بستر آب‌های بین‌المللی برای اکتشاف در این اقیانوس مجوز گرفته‌اند اما این تنها کشور پاپوآ گینه نو است که دست به اقدام برای استخراج زده است.

نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :
مس پرستلگرام
به نظر شما سایت عصر‌مس‌آنلاین بهتر است بیشتر به چه مطالبی بپردازد؟