کد مطلب : ‌10732

معادن مس شیلی به دنبال فرآوری با باکتری‌ها

عصرمس آنلاین: شیوه‌های فرآوری فلز مس از سنگ معدن در دنیا تنوع زیادی پیدا کرده است. یکی از آخرین این شیوه‌ها فرآوری ازطریق مواد فعال زیستی موجود در باکتری‌هاست که قرار است در معادن شیلی اجرا شود.

شیلی مسی‌ترین کشور دنیاست و کشورهای صاحب تکنولوژی بسیاری در معادن این کشور فعالیت می‌کنند. آلمان یکی از این کشورهاست که هم‌اکنون با همراهی دانشگاه شیلی در پروژه‌ای تحقیقاتی فعالیت می‌کند تا بتواند ازطریق مواد فعال زیستی موجود در باکتری‌ها به فرآوری مس در معادن این کشور دست بزند. مواد فعال زیستی (Bioactive compouds) واژه‌ای است که معمولاً به متابولیت‌های ثانویه تولیدشده به‌وسیله ارگانیسم‌های زنده گفته می‌شود. متابولیت‌های ثانویه ترکیبات آلی هستند که مستقیماً در رشد و نمو یا تولید مثل یک ارگانیسم زنده اثرگذار نیستند اما در درازمدت در بقای موجود زنده مؤثرند. 

استفاده از مواد فعال زیستی برای فرآوری مس باعث کاهش استفاده از مواد شیمیایی در فرآیند استحصال فلز از سنگ معدن می‌شود. از این رو، این شکل از تولید مس روشی پایدارتر و سازگارتر با محیط‌زیست است. پژوهشگران آلمانی انتظار دارند از این طریق علاوه بر یافتن راهی سازگار با محیط‌زیست برای دست‌یابی به مس، بتوانند راه‌حلی ساده‌تر و پربازده‌تر برای استحصال فلزات همراه با مس به‌ویژه مولیبدن پیدا کنند. 

این پروژه به‌صورت مشترک توسط موسسه Helmholtz Institute Freiberg for Resource Technology آلمان و مرکز معدن‌کاری و تکنولوژی دانشگاه شیلی (Advanced Mining and Technology Center at the Universidad de Chile) در فوریه سال جاری میلادی (2017) آغاز شده است و قرار است تا سال 2020 میلادی به نتیجه برسد. درصورت به نتیجه رسیدن این پروژه تحقیقاتی تغییری کاملاً محسوس در فرآوری مواد معدنی و همچنین بازیافت آن‌ها ایجاد خواهد شد. محققان آلمانی معتقدند این روش از نظر اقتصادی نیز به‌صرفه خواهد بود؛ چراکه با آن دیگر به روش‌های استحصال مس و مواد همراه که فرآیندی پرهزینه و طولانی هستند، نیازی نخواهد بود. 

سرمایه‌گذاری در این پروژه توسط وزارت فدرال آموزش و پژوهش آلمان (Federal Ministry of Education and Research) انجام گرفته است چراکه مس یکی از فلزات مهم برای صنایع آلمان است. بخشی از تقاضای مس در آلمان توسط بازیافت مس پوشش داده می‌شود. با این حال، این کشور ازجمله واردکنندگان اصلی کنسانتره و سنگ خام مس در سطح دنیاست. این کشور مس مورد نیاز برای صنایع برق و الکترونیک و خودروسازی خود را از کشورهای شیلی، پرو و برزیل وارد می‌کند. 

دکتر «مارتین رودلف» (Martin Rudolph)، رئیس بخش فرآوری موسسه Helmholtz Institute Freiberg for Resource Technology آلمان درباره این پروژه تحقیقاتی می‌گوید: «در میان کشورهای تولیدکننده مس که آلمان با آن‌ها همکاری دارد، شیلی یکی از کشورهایی است که علاقه بسیار زیادی به کارآمدتر کردن روش‌های تولید مس خود دارد و از این رو، با این کشور وارد پروژه تحقیقاتی استحصال مس ازطریق مواد فعال زیستی موجود در باکتری‌ها شدیم.» در شیلی برای استحصال مس از سنگ معدن به‌جای آب تازه از آب شور دریا استفاده می‌شود. به همین دلیل در مرحله فلوتاسیون نیاز به مواد شیمیایی بیشتری پیدا می‌شود. از این رو، پیدا کردن راه‌حلی اقتصادی‌تر و زیست‌محیطی‌تر اهمیت پیدا می‌کند. 

نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :
مس پرستلگرام
به نظر شما سایت عصر‌مس‌آنلاین بهتر است بیشتر به چه مطالبی بپردازد؟