کد مطلب : ‌10733
در کنفرانس جهانی مس مطرح شد

بیم‌ها و امیدهای قیمت مس

عصرمس آنلاین: شانزدهمین کنفرانس جهانی مس، هفته گذشته در سانتیاگوی شیلی برگزار شد. دلایل بهبود قیمت مس در سال‌های پیشِ رو، یکی از مباحث مطرح‌شده در این کنفرانس بود.

شانزدهمین کنفرانس جهانی مس هفته گذشته از چهاردهم تا شانزدهم فروردین‌ماه برگزار شد. «رویترز» در گزارش خود از این کنفرانس نوشته است بهبود قیمت مس یکی از موضوعات اصلی مطرح‌شده در این کنفرانس بود. به گفته صاحب‌نظران شرکت‌کننده در این کنفرانس، این بهبود در قیمت در پی کاهش تولید مس در جهان روی خواهد داد؛ البته چنین افزایش قیمتی به‌مرور زمان اتفاق می‌افتد و نه یک‌شبه. اگرچه در این کنفرانس می‌شد نظرات متنوعی درباره آینده بازار مس دید اما فضای کلی این کنفرانس از سال‌های پیش مثبت‌تر بود.

«آئورورا ویلیامز» (Aurora Williams)، وزیر معادن شیلی در این کنفرانس گفت: «به نظر می‌رسد بازار بدترین شرایط خود را پشت سر گذاشته است، هرچند بسیار زود است که بگویم وارد یک چرخه جدید از قیمت‌های بالا شده‌ایم.» افزایش قیمت مس در سال‌های آینده در پی نبود پروژه‌های جدید توسعه‌ای و همچنین افزایش تقاضای مس ازسوی چین اتفاق خواهد افتاد. 

«اسکار لاندرچ» (Oscar Landerretche)، رئیس کودلکو نیز در این زمینه گفت: «انتظار داریم در طول دو تا سه‌سال آینده قیمت مس در هر پوند سه‌دلار افزایش پیدا کند. این در حالی است که شاهد رشد دیوانه‌وار سرمایه‌گذاری در حوزه مس نخواهیم بود چون شرکت‌های معدنی در طول سال‌های اخیر از رکود بازار ضربه خورده‌اند و با احتیاط بیشتری نسبت به قبل عمل خواهند کرد.» قیمت مس در ماه‌های سپری‌شده از سال 2017 نسبت به سال پیش از آن 27درصد رشد داشته است. 

«آرنولد سویرت» (Arnaud Soirat)، رئیس بخش الماس و مس شرکت «ریوتینتو» هم افزایش محدودیت‌های زیست‌محیطی و کم بودن پروژه‌های معدنی سازگار با محیط‌زیست، کاهش عیار ذخایر معادن مس و به پایان رسیدن عمر برخی از معادن مس بزرگ جهان در سال‌های آینده را ازجمله دلایل اصلی افزایش قیمت مس دانست و گفت: «در سال‌های آینده، ما انتظار افزایش تقاضای مس با ظهور بازارهای جدید این محصول را داریم.» 

«ونسا دیویدسون» (Vanessa Davidson)، مدیر تحقیقات موسسه CRU که برگزارکننده کنفرانس جهانی مس است نیز در این کنفرانس روند روبه‌رشدی برای قیمت مس پیش‌بینی کرد و گفت: «اگرچه فشار هزینه‌ای برای تولید مس در سال‌های گذشته افزایش پیدا کرده است اما قیمت مس رشد سریع‌تری نسبت به هزینه‌های عملیاتی را تجربه خواهد کرد و همین، حاشیه سود تولید مس را تضمین می‌کند.» 

با این حال، برخی نیز محتاطانه‌تر دست به پیش‌بینی زدند. مهم‌ترین چالشی که متخصصان در حوزه افزایش قیمت مس پیش‌بینی می‌کنند، برنامه‌های دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور ایالات متحده امریکاست. آن‌ها معتقدند اگرچه برنامه‌های زیرساختی ترامپ تقاضای مس را در جهان افزایش خواهد داد اما تاکید او بر تولید داخلی تهدیدی جدی برای بازار مس محسوب می‌شود. از سوی دیگر، برخی افزایش بازیافت قراضه‌های مس را در قیمت آن در سال‌های آینده دخیل می‌دانند.

نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :
مس پرس
به نظر شما سایت عصر‌مس‌آنلاین بهتر است بیشتر به چه مطالبی بپردازد؟