کد مطلب : ‌10734

فلز سمی، معادن مس را نجات می‌دهد

عصرمس آنلاین: آرسنیک یکی از خطرناک‌ترین عناصر شناخته‌شده در دنیاست. با این حال، این عنصر که در ناخالصی‌های مس یافت می‌شود، می‌تواند آینده معادنی را که عمرشان به پایان رسیده است، نجات دهد.

نام آرسنیک با قتل و مسمومیت گره خورده، چراکه اکسید آن یعنی «انیدرید ارسینو» یکی از سمی‌ترین عناصر شناخته‌شده روی زمین است. با این حال، این عنصر خطرناک که جزو فرآورده‌های جانبی برخی فلزات ازجمله مس است، امروز به یکی از امیدهای صنعت مس شیلی تبدیل شده. 

عیار ماده معدنی مس در بسیاری از معادن دنیا رو به کاهش گذاشته است. این به یکی از چالش‌های اصلی برخی از شرکت‌های تولیدکننده مس دنیا تبدیل شده است. با این حال، شرکت «اکومتالز» (Ecometales)، یکی از زیرمجموعه‌های شرکت کودلکوی شیلی معتقد است که کم شدن مس در ماده معدنی به معنای افزایش میزان بعضی دیگر از عناصر همراه با مس مانند آرسنیک است و این نه‌تنها یک چالش نیست بلکه می‌تواند به بهترین فرصت برای تولید و تجاری‌سازی آرسنیک تبدیل شود. 

«رویترز» در گزارشی در این زمینه نوشته است اکومتالز به تکنولوژی‌ای دست یافته است که حین ذوب کنسانتره مس با عیار پایین می‌تواند آرسنیک استحصال کند. در این گزارش آمده: رکود بازار مس در سال‌های اخیر ضربات زیادی به صنعت مس شیلی زده است و همین باعث شده کودلکوی شیلی، بزرگ‌ترین تولیدکننده مس در جهان، به سمت راه‌های خلاقانه‌تر تولید مس برود. از سوی دیگر، رسیدن به مس ازطریق ذوب نه‌تنها با هزینه‌های بسیاری روبه‌روست بلکه از نظر زیست‌محیطی نیز چالش‌های بسیاری را پیشِ روی صنایع مس جهان قرار داده است. از همین‌روست که تولید سایر مواد همراه با مس که هم نیاز به ذوب نداشته باشند و هم سازگار با محیط‌زیست باشد، در شرایطی که عیار ماده معدنی در جهان نیز رو به کاهش است، اهمیت پیدا می‌کند؛ مخصوصاً اگر این عناصر همراه با مس از بازار خوبی برخوردار باشند. آرسنیک به‌صورت آرسنید گالیوم در تولید محصولات الکترونیکی کاربرد دارد. در LEDها آرسنیک حضور دارد و گسترش استفاده از این LEDها در زندگی روزمره افراد، بازار عنصر سی‌وسوم از جدول تناوبی را داغ می‌کند. 

اکومتالز در «کالاما» (Calama) واقع در شمال شیلی یک کارخانه فرآوری آرسنیک ایجاد کرده است. این شرکت از سال 2012 به این حوزه وارد شده و حالا به‌دنبال آن است که ازطریق ارتباط با تولیدکنندگان مس در تمام دنیا، این شیوه را در تمام دنیا تجاری کند. «کارلوس ربولدو ایباکاک» (Carlos Rebolledo Ibacache)، مدیر توسعه شرکت اکومتالز به رویترز گفته است که هم‌اکنون با یک شرکت اروپایی در حال کار هستند و طرح‌شان را به شکل پایلوت در این شرکت اجرا کرده‌اند. اگرچه او نامی از این شرکت اروپایی نبرده، اما گفته چین دومین کشوری است که با آن وارد مذاکره شده‌اند تا این تکنولوژی را به آن‌جا منتقل کنند. 

ذخایر مس در شیلی حاوی آرسنیک 0.5 درصد هستند که بسیاری از کشورهای دنیا به‌خاطر ایمن نبودن فرآوری آن، از این کار خودداری می‌کنند. گروه مطالعات بین‌المللی مس تخمین زده است استخراج آرسنیک از معادن مس به 162هزار تن در سال 2020 برسد.

نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :
مس پرستلگرام
به نظر شما سایت عصر‌مس‌آنلاین بهتر است بیشتر به چه مطالبی بپردازد؟