کد مطلب : ‌10736

با جدیدترین روش‌های هیدرومتالورژی مس آشنا شوید

عصرمس آنلاین: روش‌های هیدرومتالورژی مس هم‌اکنون در دنیا پیشرفت‌های زیادی کرده است. این روش‌ها علاوه بر این‌که سازگار با محیط‌زیست هستند، توانایی بازیابی مس با عیار پایین را هم دارند. در این‌جا با برخی از این روش‌ها آشنا می‌شوید.

روش NONOX

در سال‌های اخیر با توجه به مشکلات زیست‌محیطی ناشی از وجود ناخالصی‌های موجود در کنسانتره‌های مس همچون آرسنیک، جیوه، اورانیوم، سرب، روی و... و همچنین سخت‌گیرانه‌تر شدن قوانین برای محدود ساختن میزان این ناخالصی‌ها، روش‌های نوینی ابداع شده که به‌نوعی، هم کنسانتره را پرعیار و هم ناخالصی‌ها را تا حد ممکن حذف می‌کنند. فرایند NONOX که نام خود را از Non Oxidative گرفته، یکی از این روش‌هاست.

معمولا کنسانتره‌های مس حاوی مینرال‌های مس کالکوپیریت و بورنیت و مینرال‌های آهن و سیلیس همچون اکسید و سولفید آهن و سایر مینرال‌هاست. در این فرایند ابداعی دو مینرال ذکرشده با سولفات مس در یک اتوکلاو خاص در دمای ١٨٠ تا ٢٠٠ درجه واکنش داده و تشکیل یک مینرال جدید مس کوولین می‌دهند. نهایتاً کالکوزیت با سولفید آهن واکنش داده و به محلول وارد می‌شود. دوغاب حاصل از اتوکلاو NONOX فیلترشده، محصول جامد کنسانتره پرعیار شده و عاری از ناخالصی‌ها بوده و فیلتریت یا مایع بعد از خنثی‌سازی به سد باطله می‌رود. در صورت وجود طلا، طلا در ماده جامد باقی می‌ماند. در این روش کنسانتره مس به ٦٠-٥٥ درصد پرعیار شده و حذف ناخالصی‌های آهن وزن کنسانتره را نیز کم می‌کند.

مزایای این روش:

- کاهش هزینه حمل‌ونقل کنسانتره

- افزایش عیار کنسانتره

- کاهش ناخالصی‌ها

- کاهش جریمه‌های احتمالی ناشی از وجود ناخالصی‌های آرسنیک، جیوه و...

- کاهش آلایندگی‌های زیست‌محیطی در فرآیند ذوب

 

روش Toowong

این روش نام خود را از محله‌ای که آزمایشگاه پایلوت آن در آن‌جا قرار دارد، گرفته است. Toowong محله‌ای در استرالیاست. روش Toowong در حقیقت فرآیند لیچ قلیایی برای حذف انتخابی عناصر مزاحمی همچون آرسنیک، آنتیموان، جیوه و قلع در کنسانتره‌های مس، نیکل و سرب است. در این روش، این عناصر در کارخانه فرآوری به‌جای اسملتر حذف می‌شوند. فلوشیت مربوطه شامل یک تانک لیج قلیایی بوده که اسلاری بعد از لیچینگ فیلتر و شست‌وشو می‌شود. محلول مایع یا Filtrate در اتوکلاو Pressure Oxidation جهت حذف مرحله‌ای آرسنیک و آنتیموان به‌صورت ترسیب مورد عملیات قرار می‌گیرد. محلول نهایی بعد از مرحله تبخیر مجدد مورد استفاده قرار می‌گیرد. این فرآیند در مقیاس پایلوت توانسته بالای ٩٠درصد آرسنیک را در کنسانتره مس حاوی ٣.٣درصد آرسنیک و در کنسانتره نیکل حاوی 0.8 درصد‏ آرسنیک حذف کند.
پایلوت مربوطه با هزینه تقریبی ٤.٥ میلیون دلار موفق شده ١.٢ تن کنسانتره مس را طی ٣٤ روز فرآوری و آرسنیک نهایی در کنسانتره را به 0.1 درصد کاهش دهد. این تکنولوژی جایزه بهترین نوآوری در استرالیا در زمینه معدن و فرآوری در سال ٢٠١٥ را کسب کرده است.

مزایای این روش:

- عدم نیاز و یا نیاز کم به استفاده از سولفید سدیم

- از بین نرفتن طلا

- Low Sulphate bleed

- Low Polysulphides

 

 روش ROL

معمولاً شرکت‌های تولیدکننده مس در زمان باطله‌برداری حد عیار اقتصادی یا Cut off Grade را طوری انتخاب می‌کنند که عملاً سنگ‌های حاوی عیار پایین مس یا حاوی عناصر مزاحمی همچون آرسنیک و... را حذف کنند؛ چراکه این عناصر به‌صرفه اقتصادی نیستند یا مشکلات زیادی را در واحد فرآوری ایجاد می‌کند. فرآیند ROL یا Rapid Oxidative Leach که توسط شرکت FLS در امریکا در حال توسعه است فرآیندی است که عملاً اسملتینگ کنسانتره برای سنگ‌های با عیار پایین تا متوسط را حذف کرده و جایگزینی برای ذوب به‌وجود می‌آورد. در این روش، لیچ در دو مرحله صورت می‌گیرد:

1- Reductive Activation Stage که در این مرحله بخشی از آهن از کالکوپیریت لیچ می‌شود.
2- Oxidative Dissolution Stage در این مرحله بقیه آهن و مس لیچ شده و محصول حاصل از واکنش سولفور عنصری بوده که به‌صورت جامد به باطله منتقل می‌شود.

در این فرایند، از تلفیق Stirred Media Reactor یا SMRT و تانک‌های لیچ معمولی استفاده می‌شود. افزایش سولفات فریک، تزریق اکسیژن، دمای ٨٠ درجه و فشار اتمسفریک از پارامترهای عملیاتی این فرآیند هستند. در این روش، ریکاوری حدود ٩٩-٩٧درصد‏ در طی شش ساعت برای کالکوپیرت و طی ١٢ ساعت برای انارژیت حاصل می‌شود. بعد از فرآیند لیچ روش‌های معمولی جداسازی جامد- مایع و سپس SXEX برای استحصال مس به‌کار می‌رود. در تست‌های آزمایشگاهی حدود ٦٨درصد سولفور به‌صورت عنصری در باطله و مابقی به‌صورت سولفیت ظاهر می‌شود. طلای موجود نیز در باطله می‌ماند. پایلوت این روش سال گذشته در آمریکا شروع به‌کار کرد و شرکت BASF عهده‌دار تجاری کردن این فرآیند است. این روش چهار ماه پیش جایزه جهانی R&D (یکی از صد پروژه برتر دنیا) را کسب کرد.

مزایای این روش:

- عدم نیاز به اسملتینگ در سنگ‌های با عیار کم یا متوسط مس

- بازیابی ٩٩-٩٧درصد مس از کنسانتره‌های عیار پایین -حتی کمتر از ٥درصد‏- در کمتر از شش ساعت

- امکان بازیابی طلا و سایر فلزات باارزش از باطله لیچ

- ارزان و مقرون‌به‌صرفه بودن روش در مقایسه با سایر روش‌های موجود

 

(برگرفته از: کانال رسمی شرکت OreVenture Training & Technical Services)

نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :
مس پرس
به نظر شما سایت عصر‌مس‌آنلاین بهتر است بیشتر به چه مطالبی بپردازد؟