کد مطلب : ‌10738

ساخت اولین ربات حفاری بستر دریا برای استخراج مس

عصرمس آنلاین: اولین ربات غول‌پیکر شرکت Nautilus با وزن 200 تن در سال 2019 میلادی برای حفاری منابع مس موجود در بستر دریای بیسمارک در کشور گینه نو فرستاده خواهد شد.

خبرگزاری «ایسنا» نوشت یک شرکت کانادایی برای اولین‌بار ربات هوشمند حفاری و برداشت مواد معدنی از بستر دریا را رونمایی کرده است. به گزارش «لایو ساینس»، اولین ربات غول‌پیکر شرکت Nautilus با وزن 200 تن در سال  2019 میلادی برای حفاری منابع مس موجود در بستر دریای بیسمارک در کشور گینه نو فرستاده خواهد شد.

این ربات غول‌پیکر با شباهتی که به دایناسورها دارد قادر است با استفاده از تیغ‌های محکم موجود در مته اصلی، سنگ‌های حاوی عناصر باارزش را از بستر دریا تراشیده، آسیاب و آماده خروج  کند. میشل جانستون، مدیر شرکت سازنده اولین ربات حفاری معدن در بستر دریا گفت: «دانستن این حقیقت که بستر دریا حاوی مواد معدنی بیشتری در مقایسه با زمین است برای اکثر مردم  شگفت‌انگیز است.»

وی در ادامه افزود: «متاسفانه منابع باارزش موجود در بستر دریا و اقیانوس‌ها تا امروز قابل دسترسی نیستند و ما اولین شرکتی هستیم که با استفاده از ربات هوشمند حفاری برای اولین‌بار برداشت تجاری از بستر دریا را آغاز خواهیم کرد.»

رونمایی اولین ربات برداشت منابع معدنی از بستر دریا، با انتقادهای فراوانی از جانب طرفداران محیط‌زیست همراه شده است. بسیاری از محققان نیز معتقدند که مطالعات لازم برای شناخت تاثیر منفی برداشت منابع معدنی از بستر دریا روی محیط‌زیست و مهم‌تر از آن تاثیر آن بر زنجیره غذایی که در رأس آن‌ها انسان‌ها هستند، انجام نشده است.

با توجه به ارزش اقتصادی برداشت منابع از بستر دریا، احتمالاً در آینده نزدیک طرفداران محیط‌زیست با پروژه‌هایی از این دست به مبارزه خواهند پرداخت.

نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :
مس پرستلگرام
به نظر شما سایت عصر‌مس‌آنلاین بهتر است بیشتر به چه مطالبی بپردازد؟