کد مطلب : ‌10773

معادن مس پورفیری؛ ارزشمندتر از طلا!

عصرمس آنلاین: شرکت‌های اکتشافی، همیشه در حال جست‌وجوی ذخایر عظیم پورفیری مس هستند؛ چراکه این ذخایر نه‌تنها منابعی عالی از این فلز سرخ محسوب می‌شوند، بلکه محصولات فلزی دیگر و محصولات جانبی ارزشمندی را با خود به‌همراه خواهند داشت.

به گزارش «اخبار فلزات»، ذخایر پورفیری که از کشف آن‌ها شاید بتوان به‌عنوان انقلابی در صنعت معدن‌کاری مس جهان یاد کرد، به‌رغم عیار کم عناصر محتوی آن، حجم بالایی از مس و فلزات همراه آن را در خود جای داده است. علاوه بر این، تولید محصولات جانبی ارزشمندی در کنار استحصال مس از این ذخایر، هزینه‌های تولید واحدهای معدنی مس را کاسته است.

ذخایر پورفیری، یکی از مهم‌ترین منابع مس و مولیبدن و از منابع اصلی نقره، طلا و سرب به‌شمار می‌روند. علاوه بر این، ذخایر پورفیری، محصولات جانبی ارزشمندی چون پلاتین، پالادیوم و تنگستن نیز با خود به همراه دارند. تقریبا بین 50 تا 60درصد مس و حدود 95درصد مولیبدن در جهان، در منابع پورفیری شکل گرفته‌اند. در گذشته، ذخایر پورفیری به دلیل عیار پایین مس و مولیبدنی که با روش‌های اکتشافی و حفاری‌های رایج در آن زمان ارزیابی می‌شد، مورد استقبال شرکت‌های معدنی نبودند. درست است که عیار فلز محتوی این ذخایر کم است، اما نکته مثبت این‌جاست که ذخایر پورفیری حاوی میلیون‌ها تن کانسنگ مس و مولیبدن هستند. عیار فلزات مختلف در ذخایر پورفیری طبعا متفاوت است، اما عمدتاً کمتر از یک‌درصد هستند و گستره عیار مس در ذخایر پورفیری از این فلز، از 0.2 درصد شروع شده و در نهایت به یک‌درصد می‌رسد. همان‌طور که بیان شد، فلزات گوناگونی، محتوی ذخایر پورفیری هستند. در زمینه ذخایری که از نظر عیار و تناژ بدون صرفه اقتصادی برآورد می‌شوند، بعضاً با در نظر گرفتن ارزش حاصل از محصولات فلزی دیگر و جانبی، این ذخایر توجیه اقتصادی پیدا می‌کنند. جدول زیر، گستره‌ای از عیار برخی فلزات موجود در ذخایر پورفیری را ارائه می‌دهد.

گسترش ذخایر پورفیری در سراسر جهان، تحت کنترل روند کمربندهای کوه‌زایی بوده است. دو گونه از کمربندهای کوه‌زایی وجود دارند که حاوی ذخایر پورفیری هستند، این کمربندها در امتداد منطقه فرورانش زمین (محل تلاقی خشکی و اقیانوس) و همچنین در امتداد مجمع‌الجزایر آتش‌فشانی (محل تلاقی دو صفحه اقیانوسی زمین) یافت شده‌اند. ذخایر پورفیری در امتداد ساحل آمریکای جنوبی و آمریکای شمالی، مثالی از ذخایر شکل‌گرفته در امتداد مناطق فرورانش هستند و ذخایر پورفیری فیلیپین و پاپوآ گینه‌نو نیز از ذخایر پورفیری تشکیل‌شده امتداد مجمع‌الجزایر آتش‌فشانی به‎حساب می‌آیند. به‌طور کلی، ذخایر پورفیری مس محدودی در جهان وجود دارند که بزرگ‌ترین آن‌ها معدن گراسبرگ واقع در اندونزی است که بزرگ‌ترین معدن طلا و سومین معدن بزرگ مس در جهان به‌شمار می‌رود. این معدن هم‌اکنون تحت مالکیت اصلی شرکت فری‌پورت مک‌موران امریکایی است. با شناخت مدل ذخایر پورفیری، شرکت‌های اکتشافی، همیشه در حال جست‌وجوی ذخایر عظیم پورفیری دیگری از مس هستند؛ چراکه این ذخایر نه‌تنها منابعی عالی از این فلز سرخ محسوب می‌شوند، بلکه همان‌طور که اشاره شد، محصولات فلزی دیگر و محصولات جانبی ارزشمندی را با خود به‌همراه خواهند داشت. از دیدگاه اقتصادی، درآمد حاصل از محصولات جانبی واحدهای معدنی، عامل بسیار مثبتی در کاهش هزینه‌های تولید مس به‌شمار می‌رود. نکته مثبت دیگر در زمینه ذخایر پورفیری این است که این ذخایر قابلیت استخراج به روش روباز را دارند و این نیز به‌نوعی در کاهش هزینه‌های واحدهای معدنی مس مؤثر است. از دیگر ذخایر پورفیری مس در جهان می‌توان به معدن ال‌سالوادور واقع در شیلی، معدن بینگهام در ایالت یوتای امریکا و ذخیره عظیم چوکویی‌کاماتای شیلی اشاره کرد. دو معدن ال‌سالوادور و چوکویی‌کاماتای شیلی در اختیار شرکت دولتی کودلکو است و معدن بینگهام ایالات متحده امریکا تحت اجرای شرکت معدنی ریوتینتو است. گفتنی است که حجم ذخیره چوکویی‌کاماتا بیش از 9 میلیارد تن کانسنگ برآورد شده است.

نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :
مس پرس
به نظر شما سایت عصر‌مس‌آنلاین بهتر است بیشتر به چه مطالبی بپردازد؟