کد مطلب : ‌10799

آیا فیبر نوری با مس رقابت خواهد کرد؟

عصرمس آنلاین: تحقیقات نشان می‌دهد فیبرهای نوری به رقیبی جدی برای کابل‌های مسی در شبکه‌های مخابراتی تبدیل شده‌اند و حتی برخی، از جایگزینی این دو با هم در آینده خبر می‌دهند. با این حال، پیش‌بینی‌ها حاکی از رشد تقاضای مس درنتیجه بالا رفتن مصرف آن است.

به گزارش اخبار فلزات، رشد قابل توجه متقاضیان شبکه مخابراتی فیبر نوری خانگی (FTTH) در فصل آخر سال 2016 در سراسر جهان، حاکی از رشد جایگزینی فیبرهای نوری با شبکه‌های مخابراتی مبتنی بر مس است. با این وجود، هنوز مصرف سیم و کابل‌های مسی در شبکه‌های مخابراتی اعم از تلفن، DSL، ADSL و ADSL2+، در آسیا، آمریکا، اروپا و اقیانوسیه بیشترین سهم از بازار شبکه‌های مخابراتی را به‌خود اختصاص می‌دهند.

جهان امروز به‌طور کلی به‌دنبال رشد تکنولوژی و جایگزینی مواد مصرفی رایج با مواد جدید است.  مسائل زیست‌محیطی، عدم دسترسی، نبود منابع و ذخایر کافی و بازدهی و کاربردپذیری پایین مواد رایج از عوامل جایگزینی این مواد با مواد پیشرفته و جدید است، البته در برخی موارد، قیمت  عامل تعیین‌کننده است. درخصوص مس، به‌رغم ویژگی‌های منحصربه‌فردی که چه به صورت خالص و چه به شکل آلیاژی دارد، جایگزینی‌های بسیاری از ابتدای قرن 20 میلادی صورت گرفته که عامل بیشتر آن‌ها قیمت بالای مس بوده و بیشترین سهم جایگزینی نیز با آلومینیوم است. استفاده از مس در سیم و کابل‌های برق به‌دلیل ویژگی عالی هدایت الکتریکی باعث رونق مصرف آن در این صنعت شده است. با این وجود، آلومینیوم سهم بازار مس در بخش انتقال صنعت برق (فشار قوی) را به‌دست آورده است. در شبکه‌های مخابراتی نیز، مصارف مس با جایگزینی توسط فیبرهای نوری سهم قابل توجهی از بازار خود را در این بخش از صنعت برق و مخابرات از دست داده است. براساس آمارهای بین‌المللی، به‌طور متوسط حدود 14درصد از مصرف جهانی محصولات نیمه‌ساخته مسی و آلیاژی به صنعت برق و مخابرات تعلق دارد که تقریبا 27درصد این سهم متعلق به شبکه‌های مخابراتی در سراسر جهان است. نمودار یک، سهم هر تکنولوژی از صنعت مخابرات فصل آخر سال 2016 را به تفکیک مناطق مختلف جهان نشان می‌دهد. همان‌طور که در این نمودار مشاهده می‌شود، در مناطق آفریقا، آمریکا، اروپا و اقیانوسیه، تکنولوژی‌های بر پایه مس (تکنولوژی‌های کابلی و مسی)، همچنان سهم بیشتری از شبکه‌های مخابراتی را به‌خود اختصاص داده‌اند. با توجه به این نمودار می‌توان دریافت که شبکه‌های فیبر نوری خانگی (FTTH)، سهم چشم‌گیری از مجموعه شبکه‌های فیبری مخابرات (FTTx) حاصل کرده است. بیشترین سهم شبکه‌های فیبری در اتصال به منازل متعلق به آسیاست و کمترین آن متعلق به آفریقا. سیستم کابل‌های مسی سنتی در استفاده از خطوط تلفن نیز در منطقه امریکا بیشترین سهم از شبکه‌های مخابراتی را در دست دارد.

نمودار یک

مزایای استفاده از فیبرهای نوری، سرعت بیشتر انتقال اطلاعات در مسافت‌های طولانی است. تکنولوژی‌های DSL، ADSL و ADSL2+ و همچنین شبکه‌های کابلی تلفن، از سیم‌های مسی استفاده می‌کنند. در حالی که در شبکه‌های فیبر نوری قادر به انتقال اطلاعات با سرعت یک‌گیگابیت بر ثانیه در مسافت‌های طولانی در حدود ده‌ها کیلومتر است، کابل‌های مسی تا حداکثر 100 متر، توان پوشش چنین سرعت بالای انتقال اطلاعاتی را در اختیار دارند. با توجه به رشد سریع ارتباطات در اقصی‌نقاط جهان، افزایش سرعت انتقال اطلاعات تأثیر قابل توجهی در جایگزینی تکنولوژی‌های مبتنی بر مس با فیبر نوری داشته است. نمودار دو نیز، میزان رشد مشتریان/ کاربران شبکه‌های مختلف مخابراتی فصل آخر سال 2016 در جهان را نسبت به دوره مشابه از سال 2015 نشان می‌دهد. با توجه به این نمودار، می‌توان ادعا کرد که در فصل آخر سال 2016 نسبت به سال 2015، تقاضای کاربران خانگی شبکه‌های فیبر نوری رشد چشم‌گیری داشته است؛ در حالی که متقاضیان شبکه‌های مسی، شبکه‌های فیبری به جز اتصال به منازل و شبکه‌های بی‌سیم با کاهش روبه‌رو بودند. شایان ذکر است که شبکه‌های کابل تلفن و ماهواره‌ای نیز در این دوره مورد بررسی با افزایش میزان متقاضی اما به میزان اندکی همراه بودند.

نمودار دو

در نهایت، گفتنی است که با توجه به همه این جایگزینی‌ها که در صنایع مختلف مصرف‌کننده مس در جهان صورت می‌پذیرد، تقاضای جهانی مس با رشد همراه بوده است. این امر، دال بر ایجاد بازارهای جدید مصرف و همچنین اهمیت و سهم چشم‌گیر بازارهای غیر قابل جایگزینی مصرف مس است. علاوه بر این، همچنان سهم قابل توجهی از شبکه‌های مخابراتی در سطح جهان را شبکه‌های کابلی و تکنولوژی‌های مسی تشکیل می‌دهند.

نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :
مس پرستلگرام
به نظر شما سایت عصر‌مس‌آنلاین بهتر است بیشتر به چه مطالبی بپردازد؟