کد مطلب : ‌10811

فروش کنسانتره مس هم آنلاین شد

عصرمس آنلاین: چهارشنبه گذشته وب‌سایتی به اسم Open Mineral متولد شد که برای اولین‌بار کنسانتره مس و برخی فلزات دیگر را به‌صورت آنلاین به فروش می‌رساند. تحلیل‌گران می‌گویند این اتفاق بزرگی در بازار این فلزات خواهد بود.

جمعی از معامله‌گران سابق شرکت بزرگ گلنکور (Glencore) که جزو 10 شرکت بزرگ در مقیاس جهانی است، به‌تازگی سایتی را با نام Open Mineral راه‌اندازی کرده‌اند که کنسانتره مس و برخی فلزات دیگر ازجمله طلا، نقره و روی را به مشتریان ازجمله کارخانجات ذوب می‌فروشد.

شیوه کار نیز به این شکل است که تولیدکنندگان معدنی مناقصه مربوط کنسانتره خود را در سایت Open Mineral بارگذاری می‌کنند تا مشتری‌ها مستقیماً بتوانند آنچه را مورد نیاز است، انتخاب و خریداری کنند. «بوریس ایکر»، مدیر اجرایی Open Mineral، به خبرگزاری «رویترز» گفته است معدنچیان و مشتریان کنسانتره فلزات می‌توانند ازطریق این سایت بازگشت سرمایه‌ای چند میلیون دلاری داشته باشند؛ چراکه به این وسیله مستقیماً و بدون واسطه با یکدیگر معامله خواهند کرد. ارزش بازار کنسانتره فلزات در دنیا هم‌اکنون چیزی بالغ بر 50 میلیارد دلار است.

Open Mineral هم در سایت خود نوشته است: «هدف ما این است که  مراحل مناقصه و تجارت فلزات را بین معادن و مشتریان ماده معدنی بهینه‌سازی و ساده‌سازی کنیم.» همچنین در بیانیه ماموریت این سایت آمده است: «ما می‌خواهیم تولیدکنندگان محلی و داخلی را به بازار جهانی متصل کنیم تا بتوانند در هر زمان معامله مطلوب را شناسایی کند. ما همچنین خدماتی نظیر حمل‌ونقل، نظارت، تامین مالی، بیمه و سایر موارد مورد نیاز تجارت را تامین می‌کنیم.»

پایگاه خبری mining.com در گزارشی در این زمینه یادآور شده با توجه به این‌که معاملات مربوط به خریدوفروش کنسانتره مس و سایر فلزات به‌صورت سالیانه و از قبل هماهنگ می‌شود، به نظر می‌رسد این سایت بتواند برای سال 2018 به‌طور جدی وارد حوزه تجارت کنسانتره شود.

این پایگاه خبری همچنین نوشته است Open Mineral اولین تلاش برای فروش فلزات به شیوه آنلاین نیست. ماه گذشته نیز مدیر اجرایی سابق بورس اوراق بهادار لندن، یک پلتفرم تجارت الکترونیک برای فلزات راه‌اندازی کرده است.

Financial Times نیز در تحلیلی در این زمینه نوشته است که برای معامله فلزات تصفیه‌شده، معیار و استاندارد جهانی بورس فلزات لندن وجود دارد. این در حالی است که خریدوفروش کنسانتره، چه از نظر قیمت و چه کیفیت، معیار یکسانی ندارد. بنابراین، معامله‌گران کالا پس از خرید کنسانتره از شرکت‌های معدنی تولیدکننده و با انجام عملیات ترکیب و تصفیه بر آن، کنسانتره را به مشتریان می‌دهند. این اتفاق به معامله‌گران کنسانتره این امکان را می‌دهد که از تفاوت قیمت‌ها (افزایش آربیتراژ) به سود برسند. با راه افتادن پلتفورم‌های آنلاین، تجارت این معامله‌گران حذف خواهند شد و این به‌نفع خریدار و فروشنده کنسانتره است.

پایگاه اطلاع‌رسانی mining-journal.com نیز با انتشار خبر راه‌اندازی Open Mineral نوشته است که خریدوفروش کنسانتره جایی بود که معدن‌کاران و مشتریان مثل کارخانجات ذوب بیشترین ضرر را متحمل می‌شدند و امید است که با خریدوفروش آنلاین کنسانتره، دیگر عرضه‌کنندگان و تقاضاکنندگان کنسانتره متضرر نشوند. 

نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :
مس پرستلگرام
به نظر شما سایت عصر‌مس‌آنلاین بهتر است بیشتر به چه مطالبی بپردازد؟