کد مطلب : ‌10814

بازار مس؛ گام‌های آرام و بااحتیاط رو به جلو

عصرمس آنلاین: موسسه تحقیقاتی CRU می‌گوید شرایط آرام سیاسی جهان، برای بازار فلزات و به‌ویژه مس خوش‌یمن است. با این حال، باید ریسک‌هایی را که از سوی اقتصاد ایالات متحده امریکا در سال 2018 به بازار وارد می‌شود، مدنظر داشت و بااحتیاط پیش رفت.

در گزارش ماه آوریل چشم‌انداز صنعتی و اقتصادی جهان، موسسه تحقیقاتی CRU یادآور شد رشد اقتصادی قابل توجه در بزرگ‌ترین اقتصادهای جهان، به‌طور غیرمستقیم تاثیر مثبتی بر حجم تجارت جهانی و رشد تولید ناخالص داخلی اقتصادهای صادرات‌محور مانند آسیا داشت. این موسسه با استناد به آمار و ارقام اخیر، نسبت به تداوم این روند دیدگاه خوش‌بینانه توام با احتیاط دارد، متذکر می‌شود اقتصاد حوزه یورو با پیشتازی آلمان، به رشد قدرتمند خود ادامه خواهد داد و پیروزی امانوئل ماکرون در انتخابات فرانسه ریسک‌های سیاسی حوزه یورو را از بین برده است.

همچنین، با موافقت اعضای اوپک برای تمدید برنامه کاهش تولید نفت تا ماه مارس سال 2018 قیمت این کالا نیز افزایش خواهد یافت. با این وجود برای آن‌که صعود قیمت نفت به زیان مصرف‌کنندگان تمام نشود، رشد محدودی خواهد داشت. این موسسه بر این باور است که رشد اقتصادی جهان در آینده کوتاه‌مدت، وابستگی بیشتری به صنعت فلزات و به‌ویژه مس خواهد داشت چراکه رشد اقتصادی جهان تحت تاثیر سرمایه‌گذاری و تولید صنعتی است. با این وجود همان‌طور که در نسخه آوریل این گزارش بیان شد به نظر می‌رسد که صنعت خودروسازی در آینده کوتاه‌مدت شاهد رشد چشمگیری خواهد بود. براساس این پیش‌بینی طی پنج سال آتی تا سال 2021 رشد تولید جهانی وسایل نقلیه موتوری به‌طور متوسط سالانه 2.6درصد است. براساس پیش‌بینی موسسه CRU حدود 95 درصد از رشد تولید جهانی خودرو در دست بازارهای نوظهور است. چین به‌تنهایی بزرگ‌ترین تولیدکننده خودرو خواهد بود که بیش از 40درصد از رشد تولید را در دست خواهد داشت. کشورهای هند، اروپای شرقی و امریکای لاتین به‌علاوه مکزیک نیز هر یک سهم 15درصدی از این رشد تولید خواهند داشت.

با وجود رشد اخیر اقتصاد جهانی، ریسک‌های تاثیرگذاری در کمین هستند که غالباً از دو اقتصاد بزرگ جهان یعنی ایالات متحده امریکا و چین نشأت می‌گیرند. سیاست‌های تجاری ایالات متحده امریکا شامل بخش 232 بازرسی‌های تجاری که اخیراً بنا بر دستور ترامپ درخصوص تجارت فولاد و آلومینیوم اجرا شدند، نگرانی‌های بسیاری در میان شرکت‌های امریکایی و شرکای تجاری‌شان به‌وجود آورده است. همچنین، بررسی روابط کاخ سفید و روسیه، برنامه‌های اقتصادی و سیاسی ترامپ را که نیازمند جلب حمایت کنگره هستند به چالش کشید. سیاست‌گذاران چین نیز با توجه به عملکرد مثبت اقتصادی این کشور در فصل اول سال جاری، سیاست‌های انقباضی را پیش گرفتند. درنتیجه موسسه CRU پیش‌بینی می‌کند این عقب‌نشینی باعث می‌شود نرخ رشد اقتصادی در سال جاری کاهش پیدا کند. چنین استراتژی انقباضی باعث می‌شود تا تهدید ریسک ناشی از بدهی‌ها بیشتر شده و آینده این کشور بر سر دوراهی رشد حامیانه دولتی یا کاهش بدهی‌ها سرگردان باشد.

نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :
مس پرستلگرام
به نظر شما سایت عصر‌مس‌آنلاین بهتر است بیشتر به چه مطالبی بپردازد؟