کد مطلب : ‌10819

بازار جهانی اسید بر کدام مدار می‌چرخد؟

عصرمس آنلاین: اسید سولفوریک یکی از محصولات جانبی در تولید مس است که در صنایع دیگر کاربرد دارد. بازار این محصول پرمصرف در تولید کودهای شیمیایی در سال‌های گذشته فرازونشیب‌های بسیاری داشت، اما آخرین پیش‌بینی‌ها خبرهای خوشی برای این بازار دارد.

تجارت اسید در میان صادرکنندگان و واردکنندگان آن در سال‌های گذشته تغییرات چندی را از سر گذرانده است؛ چین، ایالات متحده امریکا، شیلی، برزیل، مراکش و هند واردکنندگان اصلی اسید، و ژاپن، مکزیک و کره جنوبی صادرکنندگان اصلی هستند.

سال 2016 برای تجارت اسید در برخی از کشورهای واردکننده آن، سال بسیار بدی بود. برای مثال، در این سال در امریکا واردات اسید کاهش هشت درصدی داشت. در شیلی واردات اسید در سال 2016 به کمترین حجم واردات اسید این کشور از سال 2007 رسید. اگرچه پیش‌بینی می‌شود به‌دلیل افزایش قیمت جهانی مس و راه‌اندازی پروژه‌های مصرف‌کننده اسید در این کشور در سال 2017 این روند تغییر کند. برزیل نیز در سال 2016 کاهش 21درصدی واردات اسید را تجربه کرد. چین، آرژانتین، مراکش و هند جزو کشورهایی بودند که در سال 2016 نرخ واردات اسیدشان افزایشی بود. در میان صادرکنندگان اصلی، کره جنوبی و مکزیک در طول سال 2016 کاهش صادرات اسید 3 و 18درصدی را تجربه کردند؛ با این حال، شیلی با رشد 8.6درصدی جهشی در صادرات خود داشت. 

دلایل چندی باعث این تغییرات شد. عواملی که به نظر می‌رسد بر چشم‌انداز بازار اسید هم اثرگذار باشد. برای مثال، پیش‌بینی می‌شود در مکزیک به‌دلیل توسعه واحدهای بوناویستا و ال‌بولئو که امسال اتفاق می‌افتد، حجم صادرات این کشور باز هم کاهش پیدا کند. در پرو نیز بر همین اساس و به‌دلیل راه افتادن پروژه تیاماریا، اسید تا سال 2021 تا حجم زیر یک میلیون تن کاهش می‌یابد. برعکس واردات اسید در شیلی با توجه به توسعه واحدهای رادومیروتومیک و چوکویی‌کاماتای شرکت کودلکو روندی افزایشی دارد. در امریکا اما شاهد تغییری در میزان واردات نخواهیم بود جز این‌که کشورهای اروپایی جایگزین کانادا و مکزیک به‌عنوان کشورهای صادرکننده به امریکا می‌شوند. 

از سوی دیگر، باید منتظر ایجاد تغییرات در قیمت مس در سال‌های پیشِ رو هم باشیم. اگرچه پیش‌بینی قیمت اسید سولفوریک موسسه CRU در میان‌مدت تا حد زیادی تحت تاثیر قیمت گوگرد در مناطق مختلف است. موسسه CRU همچنین میزان عرضه و تقاضای بازار اسید سولفوریک را مورد بررسی قرار داده تا مشخص شود در چه مناطقی واردات مورد نیاز است. همچنین، این مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته که کدام عرضه‌کننده احتمالا با کسری عرضه و با چه هزینه‌ای روبه‌رو خواهد شد. برای مثال، پیش‌بینی می‌شود بازار ایالات متحده امریکا نیازمند واردات اسید زیادی باشد. بنابراین، افزایش تقاضای واردات اسید و بهبود قیمت گوگرد باعث رشد قیمت اسید تا سال 2021 به سطح 55 دلار بر تن در این کشور خواهد شد. همچنین، بازه قیمت CFR قراردادهای شیلی در سال 2017 بین 26 تا 33 دلار بر تن است که بازتابی است از ضعف تقاضا در طول سال 2016. با این وجود پیش‌بینی می‌شود قیمت نقدی بازار اسید و میزان مصرف در سال‌های 2017 و 2018 بازیابی شود و درنتیجه قیمت قراردادی نیز افزایش یابد. حتی به نظر می‌رسد در فصل‌های بعدی 2017 بازار نقدی فعال‌تری در انتظار بازار شیلی باشد.

نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :
مس پرستلگرام
به نظر شما سایت عصر‌مس‌آنلاین بهتر است بیشتر به چه مطالبی بپردازد؟