کد مطلب : ‌10835

تب کاهش به جان غول‌های معدنی

عصرمس آنلاین: از فریپورت مک‌موران تا واله؛ اتفاقات جهان معدنی به سمتی پیش می‌رود که غول‌های معدنی را با کاهش تولید و فروش مس مواجه کرده است. کاهشی که به نظر می‌رسد بر قیمت مس در جهان اثرگذار است و آن را به بالاترین میزان در دو سال گذشته رسانده.

بسته شدن معادن کمپانی فریپورت مک‌موران به‌دلیل اعتراض کارگران و اخراج نیروی انسانی در معدن مس گراسبرگ واقع در کشور اندونزی، بر میزان فروش مس این کمپانی طی سه‌ماهه دوم سال جاری اثر منفی بر جای گذاشت. در این دوره، فروش مس در مجموع 427هزار و 284 تن گزارش شد که در مقایسه با میزان مورد هدف در آوریل سال جاری که 442هزار و 253 تن اعلام شده بود، کمتر است. فروش مس فریپورت در سه‌ماهه دوم سال 2017 حتی نسبت به دوره مشابه سال گذشته، یعنی 447هزار و 696 تن نیز کمتر است. علاوه بر مشکلات نیروی انسانی در اندونزی، کاهش سطح عیار کانه‌ها در امریکای شمالی نیز بر عملکرد فریپورت تاثیر منفی بر جای گذاشت. همچنین تولید ناشی از فرآیند لیچینگ و تولید ناشی از بازیابی در امریکای جنوبی نیز افت پیدا کرد. اما این مسأله تا حدودی توسط سطح عیار بالاتر کانه‌ها در اندونزی و فروش کنسانتره تولیدشده در سه ماهه اول سال جاری جبران شد. در طول سه‌ماهه دوم سال جاری، این کمپانی اقداماتی را برای کاهش اثرات غیبت کارگران انجام داد که از آن جمله می‌توان به تولید از ذخایر موجود معادن و واحدهای آسیا و همچنین، فروش کنسانتره تولیدشده در سه‌ماهه اول سال جاری، اشاره کرد. این کمپانی همچنین به منظور دست‌یابی به نرخ‌های عملیاتی طبیعی، نیروی کار خود را افزایش داده است. اما به نظر می‌رسد راه‌حل قطعی مشکلات فریپورت مک‌موران در مذاکرات با دولت اندونزی است. 

واله و کاهش تولید

شرکت معدنی واله اعلام کرد به‌دلیل کاهش تولید معادن سودبوری واقع در کانادا، حجم تولید مس این شرکت با کاهش 4.6درصدی در سه‌ماهه دوم سال جاری همراه بود. با توجه به عملکرد ضعیف، شرکت واله همچنین، پیش‌بینی تولید خود از سال 2017 را بازبینی کرد و کاهش داد. تولید مس شرکت واله در فصل دوم سال 2017 حدود 100هزار و 800 تن بود. درحالی‌که این رقم در دوره مشابه از سال گذشته، به 105هزار و 700 تن رسیده بود. حجم تولید واله در فصل دوم سال 2017، حتی از عملکرد تولید فصل اول این شرکت نیز کمتر بود. تولید سه‌ماهه اول سال 2017 شرکت واله به حدود 107 هزار و 500 تن رسید.

مجموع تولید مس واله از واحدهای معدنی این شرکت در کانادا در فصل دوم سال 2017، حدود  30.7 درصد کاهش یافت و به 28 هزار و 600 تن رسید. این رقم همچنین نسبت به فصل اول سال جاری نیز کاهش 28.5 درصدی داشت. در مقابل، مجموع تولید واحدهای برزیلی این شرکت با رشد 12.1 درصدی در سه‌ماهه دوم سال به حدود 72هزار و 200 تن رسید. پیش‌بینی تولید این شرکت در سال 2017 با توجه به بازبینی صورت‌گرفته به حدود 447هزار تن رسید.

آتش‌سوزی، بلای جان تولید

گسترش آتش‌سوزی در استان بریتیش کلمبیای کانادا سبب شد تا شرکت‌های معدنی تسکو و امپریال، فعالیت واحدهای معدنی خود را متوقف کنند. واحدهای معدنی این شرکت‌ها، ازجمله بزرگ‌ترین معادن کشور کانادا هستند. انتشار آتش‌سوزی در منطقه Williams Lake این استان محل اقامت کارگران معدن مس مونت پلی را مورد تهدید قرار داد. در پی این حادثه شرکت امپریال، فعالیت این معدن را متوقف کرد. فعالیت این معدن در 15 جولای متوقف شد. این در حالی بود که این معدن در خطر سرایت فوری آتش‌سوزی هم نبود. علاوه بر معدن مونت پولی شرکت امپریال، تولید معدن گیبرالتر شرکت تسکو، به‎‌عنوان دومین معدن مس روباز در کشور کانادا، متوقف شد. این معدن با ظرفیت تولید سالانه 140 میلیون پوند مس، از مهم‌ترین دارایی‌های معدنی شرکت تسکو به‌شمار می‌رود. مسئولان استان بریتیش کلمبیای کانادا در پی این آتش‌سوزی، از روز هفتم جولای وضعیت بحرانی اعلام کردند. توقف فعالیت این معادن، تولید آن‌ها را تهدید می‌کند و با ادامه توقف باید منتظر کاهش تولید کمتر بود. 

نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :
مس پرستلگرام
به نظر شما سایت عصر‌مس‌آنلاین بهتر است بیشتر به چه مطالبی بپردازد؟