کد مطلب : ‌10838

معدن مس «المپیک دام» در تنگنای انرژی

عصرمس آنلاین: بی‌اچ‌پی بیلتون، از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان مس، با مشکلات ناشی از مصرف انرژی دست‌وپنجه نرم می‌کند. معدن مس «المپیک دام» این شرکت با یک رشته قطعی برق روبه‌رو بوده است که لزوم تامین منابع جدید و بهره‌وری را برای این شرکت بیشتر کرده.

بی‌اچ‌پی بیلتون (BHP Billiton) در حال جست‌وجوی راه‌هایی برای کاهش هزینه‌های برق و راه‌اندازی منابع جدید تولید انرژی در معدن مس المپیک دام (Olympic Dam) در استرالیاست. برنامه تامین انرژی و افزایش بهره‌وری برای این معدن، پس از یک رشته قطع برق در این معدن پیشنهاد و پیگیری می‌شود.

پایگاه خبری mining.com در گزارشی در این زمینه نوشته است این معدن به‌شدت تحت‌تاثیر بحران انرژی در استرالیاست که پس از افزایش سریع استفاده از انرژی‌های بادی و بسته‌شدن نیروگاه‌های زغال‌سنگ ایجاد شده است. این تغییرات در حوزه تامین انرژی در استرالیا، شبکه ملی برق این کشور را با مسائلی روبه‌رو کرده که ازجمله مهم‌ترین آن‌ها افزایش قیمت گاز طبیعی است که تعرفه‌های برق را بالا برده است.

خاموشی‌های سال گذشته باعث شد معدن المپیک دام دوهفته کارش را متوقف کند که ضرری 105میلیون دلاری برای بی‌اچ‌پی بیلتون به‌دنبال داشت. این درحالی است که در طول سال گذشته، افزایش تعرفه‌های برق حدود 30میلیون دلار بر هزینه‌های این شرکت افزوده است. در کنار این، به گفته «ژاکوی مک‌گیل»، مدیر معدن المپیک دام، تامین امنیت، قیمت و پایداری سیستم برق مهم‌ترین چالش‌های پیشِ روی این معدن هستند. المپیک دام که در جنوب استرالیا واقع شده، بزرگ‌ترین کاربر برق در این منطقه از کشور است و حدود 125 مگاوات یعنی 8درصد از تقاضای کل کشور به انرژی الکتریکی را به خود اختصاص می‌دهد.

بی‌اچ‌پی بیلتون نیاز به انرژی بیشتر و ارزان‌تر دارد تا افزایش تولیدی را که برای خود در نظر گرفته، اقتصادی کند. این شرکت باید در سال جاری 218،000 تن مس تولید کند تا برنامه 280،000تنی که برای سال 2022 در نظر دارد، محقق شود. بنابراین، لازم است بتواند ازطریق استفاده از تکنولوژی‌های بهتر، بهره‌وری انرژی خود را نیز بالا ببرد. یکی از این پروژه‌ها، راه‌اندازی هیپ‌لیچینگ در آدلاید است. این تکنولوژی که قرار است کاتد مس تولید کند، در سال 2019 تکمیل می‌شود و در حال حاضر نتایج اولیه موفقیت‌آمیزی برای شرکت بی‌اچ‌پی بیلتون به‌همراه داشته است.

نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :
مس پرس
به نظر شما سایت عصر‌مس‌آنلاین بهتر است بیشتر به چه مطالبی بپردازد؟