کد مطلب : ‌10847

سرمایه‌گذاری 50ساله بی‌اچ‌پی بیلتون

عصرمس آنلاین: افزایش تقاضای مس در جهان، بی‌اچ‌پی بیلتون را بر آن داشته است که دست به سرمایه‌گذاری‌های میلیاردی بزند. این شرکت با 2.5میلیارد سرمایه‌گذاری روی معدن مس اسپنس خود قصد دارد برای 50 سال دیگر ازطریق این معدن مس تولید کند.

«اندرو مکنزی» (Andrew Mackenzie)، مدیرعامل بی‌اچ‌پی بیلتون در این زمینه گفته است که این سرمایه‌گذاری سودی بلندمدت را برای سهام‌داران ما به‌همراه خواهد داشت. «فایننشیال تایمز» (Financial Times) در گزارشی در این زمینه نوشته است این تصمیم درراستای استراتژی بی‌اچ‌پی گرفته شده؛ استراتژی که قصد دارد هزینه‌های تولید خود را با دقت مدیریت کند که در زمان پایان رونق اقتصادی چین، شرکت بتواند دوام بیاورد. بی‌اچ‌پی بیلتون انتظار دارد این سرمایه‌گذاری پس از 4.5 سال پس از اولین تولید به سوددهی برسد.

معدن مس اسپنس که پیش‌تر تولید مس داشت با این سرمایه‌گذاری توانایی تولید تا 50 سال دیگر را نیز دارد. براساس برنامه بی‌اچ‌پی بیلتون معدن مس اسپنس در 10 سال اول عملیات پس از این سرمایه‌گذاری حدود 185هزار تن کنسانتره خام تولید خواهد کرد. اولین تولید این معدن نیز در سال 2021 اتفاق خواهد افتاد. برآورد می‌شود که پروژه اسپنس در طول توسعه خود 5 هزار شغل ایجاد کند. توسعه معدن اسپنس شامل ساخت یک کارخانه آب‌شیرین‌کن با خط لوله‌ای 154 کیلومتری است که آب دریا را از ساحل به معدن می‌رساند. به گفته مکنزی بی‌اچ‌پی انتظار افزایش تقاضای مس به‌خاطر رشد استفاده از خودروهای الکتریکی و انرژی‌های تجدیدپذیر را دارد. از اواخر سال 2016، قیمت مس به این دلایل شروع به افزایش کرد و تحلیل‌گران پیش‌بینی می‌کند تا اوایل سال 2020 با کمبود عرضه مس مواجه خواهیم شد. همه این‌ها دلایل خوبی به بی‌اچ‌پی برای توسعه بیشتر می‌دهد. 

معدن مس اسپنس در کویر آتاکاما در شمال شیلی قرار دارد. مطالعات امکان‌سنجی این معدن در سال 2002 آغاز شد و در سال 2004 ذخیره قطعی آن تایید شد. در سال 2007 هدف رسیدن به میزان تولید سالانه 200هزار تن در سال برای معدن اسپنس تعیین شد. در سال 2009 این معدن 172،685 تن تولید داشت. پروژه اسپنس یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های تولید کاتد مس در دنیاست. 

بی‌اچ‌پی که هم‌اکنون دومین شرکت معدن‌کاری بزرگ جهان است، سال گذشته تصمیم گرفت سرمایه‌گذاری اکتشافی سالیانه‌اش را تا 29درصد افزایش دهد و تقریباً تمام بودجه 900 میلیون دلاری‌اش را به کشف معادن جدید نفت و مس اختصاص داد. این غول معدن‌کاری دنیا قصد دارد با این دو کالای معدنی رشد آینده خود تضمین کند. 

نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :
مس پرستلگرام
به نظر شما سایت عصر‌مس‌آنلاین بهتر است بیشتر به چه مطالبی بپردازد؟