کد مطلب : ‌10861

فراز و فرودهای واردات مس چین

عصرمس آنلاین: طبق آمار اولیه ارائه‌شده توسط اداره گمرک چین، واردات مس کارنشده و نیز محصولات ساخته‌شده مسیِ کشور چین در ماه آگوست نسبت به دوره مشابه سال قبل 11درصد بیشتر شده. با این‌حال، فعالیت‌های تجاری در بازار فیزیکی این کشور با کندی روبه‌روست.

واردات مس کارنشده و نیز محصولات ساخته‌شده مسیِ کشور چین در ماه آگوست در مقایسه با ماه پیش از آن بدون تغییر باقی ماند. این درحالی است که واردات هشت‌ماهه اول سال میلادی کاهش 12درصدی را تجربه کرد. طبق آمار اولیه ارائه شده توسط اداره گمرک چین در 8 سپتامبر سال جاری، واردات مس کارنشده و نیز محصولات ساخته‌شده مسیِ کشور چین در ماه آگوست 390 هزار تن گزارش شد که این مقدار مشابه عدد مربوط به ماه جولای است، اما نسبت به دوره مشابه سال قبل 11درصد بیشتر است. این آمار همچنین نشان می‌دهد کل محموله وارداتی طی دوره ژانویه تا آگوست 3.01 میلیون تن بوده که نسبت به سال گذشته کاهش 12.7 درصدی را نشان می‌دهد.

به‌رغم این‌که حجم واردات ماه آگوست نسبت به ماه پیش از آن تقریباً ثابت بوده است، اما فعالیت‌های تجاری در بازار فیزیکی طی این دوره با کندی همراه شد که مهمترین دلیل آن کاهش تقاضای بخش‌های عمده مصرفی عنوان شده. این در حالی است که قیمت فلز سرخ همچنان در حال نزدیک شدن به بالاترین مقادیر ثبت شده در طول سه سال گذشته است. از ماه جولای نشانه‌هایی در مورد کاهش سطح تقاضا در بخش‌های عمده مصرفی مانند بخش مسکن و خودروسازی مشاهده شده است که این موضوع سلامت تقاضای مس در کشور چین را با شک و تردیدهای بیشتری مواجه می‌کند.

طی هفت‌ماه نخست سال جاری، سرمایه‌گذاری دارایی‌های ثابت چین 8.3درصد افزایش یافت که انتظارات و پیش‌بینی‌های قبلی که رشد 8.6 درصدی را در نظر داشت، محقق نکرد. این در حالی است که بازار خرده‌فروشی در ماه جولای به میزان 10.4 درصد افزایش یافت که از مقدار 11 درصد افزایش ماه ژوئن کمتر است.

پریمیوم‌ها در بازار فیزیکی نیز بیانگر کاهش فعالیت‌های خرید است. موسسه متال بولتن پریمیوم‌های مس در شانگهای را طی ماه آگوست به طور میانگین 62 دلار بر تن ارزیابی کرد، درحالی‌که این شاخص برای ماه جولای 67.33 دلار بر تن گزارش شده بود. همچنین در طول این ماه امکان آربیتراژ بین بورس شانگهای و بورس فلزات لندن وجود نداشت که این موضوع به دلیل بهبود قیمت مس در بورس فلزات لندن بوده است.

قیمت سه ماهه مس حدود 6هزار و 900 دلار بر تن ارزش‌گذاری شده است و اخیراً به مقدار 7هزار دلار بر تن نیز در حال پیشروی است. بر اساس داده‌های گمرکی، واردات کنسانتره و کانه مس در ماه آگوست 1.44 میلیون تن گزارش شد که نسبت به ماه قبل 3.1 درصد رشد داشته ولی نسبت به دوره مشابه سال گذشته، کاهش 0.7 درصدی را نشان می‌دهد. تعرفه ذوب و پالایش کنسانتره مسِ موسسه متال بولتن از رقم 82.5  دلار به ازای هر تن کنسانتره و 8.25 سنت به ازای هر پوند در دو هفته گذشته به رقم 79.7 دلار بر تن کنسانتره و 79.9 سنت بر پوند رسیده است. واردات کنسانتره و کانه مس در 8 ماه اول سال 2017 در مجموع 11.11 میلیون تن بوده است که نسبت به مقدار مشابه سال قبل 2درصد رشد را نشان می‌دهد.

نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :
مس پرستلگرام
به نظر شما سایت عصر‌مس‌آنلاین بهتر است بیشتر به چه مطالبی بپردازد؟