کد مطلب : ‌10875

زمین‌لرزه در شیلی، زلزله در بازار مس

عصرمس آنلاین: قیمت فلز مس که طی هفته‌های گذشته روند نزولی به خود گرفته بود، بار دیگر و در پی وقوع زلزله در شمال شیلی، مرکز اصلی تولید مس این کشور اوج گرفت.

پنجشنبه گذشته و در پی وقوع زلزله در شمال شیلی، قیمت مس به بیش از 6700 دلار در تن رسید. ماه گذشته قیمت مس به بیشترین میزان در سه سال گذشته رسید تا مرز 7000 دلار در تن نزدیک شد. با این حال و در پی اخباری جدیدی از چین درباره وضع قانون ممنوعیت واردات قراضه به این کشور، قیمت مس افت کرد. حالا اما با وقوع زلزله در شیلی، نگرانی‌ها درباره کاهش عرضه مس در جهان، قیمت مس را بالا برده است.

شیلی قریب به 30 درصد از تولید مس در جهان را دارد و برخی از بزرگ‌ترین معادن این کشور در نزدیکی شهر کالاما (Calama) در منطقه آنتوفاگاستا واقع شده‌اند که زمین‌لرزه‌ای به بزرگی 5.4 ریشتر در آن رخ داده است. اگرچه کودلکو، بزرگ‌ترین تولیدکننده مس جهان که معادن Radomiro Tomic و Ministro Hales را در این منطقه اداره می‌کند و گروه معدنی آنتوفاگاستا که صاحب معدن Centinela در این منطقه است، اعلام کرده‌اند هیچ‌گونه صدمات قابل‌توجهی به دارایی‌ها یا فعالیت‌های عملیاتی آن‌ها وارد نشده و فعالیت‌های آن‌ها طبق معمول ادامه دارد ولی بازار به نفع قیمت مس به لرزه درآمده است.

براساس برآورد گروه تحقیقات بین‌المللی مس (ISCG) تولید مس در شیلی در نیمه اول سال 9 درصد یا 245 هزار تن کاهش یافته که عمدتاً به علت اعتصاب گسترده در معدن اسکوندیدا است که بهره‌برداری از آن را بی‌اچ‌پی بیلتون برعهده دارد. این معدن بزرگترین عملیات تولید مس در جهان و یکی از معادل اصلی کودلکو است. معدن اسکوندیدا خالص سود خود در شش ماهه نخست امسال را برابر با 50 میلیون دلار گزارش کرد؛ در حالی که خالص سود معدن مذکور طی دوره مشابه سال گذشته در سطح 527 میلیون دلار گزارش شده بود. این کمپانی طی شش ماهه نخست سال جاری 327 هزار و 863 تن مس تولید کرد که در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته افت 39 درصدی را نشان می‌دهد. کنسانتره مس، 237 هزار و 891 تن از این مقدار را به خود اختصاص داده و مابقی آن متعلق به تولید کاتد بوده است.

نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :
مس پرستلگرام
به نظر شما سایت عصر‌مس‌آنلاین بهتر است بیشتر به چه مطالبی بپردازد؟