کد مطلب : ‌10899
در آخرین کنفرانس بین‌المللی مس مطرح شد

معدنی‌ها مردد برای سرمایه‌گذاری مسی

عصرمس آنلاین: پانزدهمین کنفرانس بین‌المللی مس که 18-20 اکتبر در چین برگزار شد، فرصتی بود برای تحلیل آخرین وضعیت بازار مس. تحلیل‌ها می‌گوید شرکت‌های معدنی به‌رغم افزایش قیمت مس هنوز برای سرمایه‌گذاری‌های جدید تصمیم نگرفته‌اند.

Robin Bhar، متخصص تحقیقات فلز در این کنفرانس گفت تنها در صورتی که قیمت مس بالاتر از هفت‌هزار دلار بر تن باشد، هزینه‌های سرمایه‌ای جدید برای فعالیت‌های معدنی صورت خواهد گرفت. با وجود رشد 63درصدی مس از ژانویه 2016 کمپانی‌های معدنی هنوز به‌اندازه کافی برای ساخت ظرفیت جدید و یا شروع به‌کار ظرفیت‌هایی که به‌تازگی به‌وجود آمده‌اند، مطمئن نیستند و این به‌دلیل کاهش قیمت‌ها در چندسال گذشته بوده است. به گفته Bhar، هفت‌هزار دلار بر تن، حداقل قیمت لازم برای ایجاد سرمایه‌گذاری‌های جدید است.

قیمت سه‌ماهه مس در بورس فلزات لندن در اوایل هفته گذشته برای نخستین مرتبه در بیش از سه‌سال گذشته به 7177 دلار در هر تن رسید و سپس به رقم 7035 دلار بر تن عقب‎‌نشینی کرد. شاخص کنسانتره مس موسسه متال‌بولتن در ماه مارس سال جاری به 73.90 دلار بر تن کاهش یافت که کمترین قیمت چهارسال گذشته پس از وقفه در معادن اصلی اسکوندیدا و گراسبرگ است.

در سال 2016 نسبت هزینه‌های سرمایه‌ای به استهلاک در صنعت جهانی معدن به کمترین مقدار تاریخی خود یعنی 1.1 رسید که در مقایسه با مقدار 2.4 متعلق به سال 2008 کاهش چشمگیری را نشان می‌دهد. در بازه سال‌های 2005 تا 2008 این نسبت بیش از دوبرابر بوده است.

نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :
مس پرس
به نظر شما سایت عصر‌مس‌آنلاین بهتر است بیشتر به چه مطالبی بپردازد؟