کد مطلب : ‌10901

پیش‌بینی‌های ICSG درباره بازار مس 2018

عصرمس آنلاین: گروه مطالعات بین‌المللی مس (International Copper Study Group) می‌گوید مطالعات نشان می‌دهد حجم تولید سال 2017، به‌دلیل وقفه‌های تولیدی متعدد در سال جاری، حدود 3درصد کاهش می‌یابد اما تولید مس در سال 2018 رشد 2.5درصدی را تجربه می‌کند.

با پشت سر گذاشتن رشد 6درصدی تولید جهانی مس معدنی در سال 2016، انتظار می‌رود حجم تولید سال 2017، به‌دلیل وقفه‌های تولیدی متعدد در سال جاری، حدود 3درصد کاهش یابد اما تولید مس در سال 2018 رشد 2.5درصدی را تجربه می‌کند. دلیل افزایش تولید جهانی مس معدنی در سال 2016، بهره‌برداری از پروژه‌های جدید و توسعه‌ای بود که عمدتاً در کشورهای مکزیک و پرو واقع شدند. علاوه بر این، حداقل شدن شاخص وقفه‌های تولیدی ناشی از اعتصابات، حوادث و شرایط نامناسب جوی به رشد تولید سال گذشته کمک شایانی کرد.

در مقابل، تولید مس معدنی در سال 2017، تحت تأثیر وقفه‌های تولید عمدتاً در اندونزی و شیلی، در بیشتر کشورهای تولیدکننده مس در جهان کاهش یافت. علاوه بر این، نبود پروژه‌های جدید و توسعه‌ای با ظرفیت قابل توجه در کنار کاهش عیار مس در برخی کشورها، باعث افت حجم تولید شد. با توجه به این مطالب، انتظار می‌رود تولید جهانی مس تصفیه در سال جاری به میزان 3درصد کاهش یابد که به‌صورت تفکیک‌شده، تولید کنسانتره مس کاهش 2.5درصدی و تولید کاتد SX-EW افت 3.5درصدی خواهد داشت.

در سال 2018، بهبود قیمت مس در بازارهای جهانی، علت آغاز به‌کار مجدد واحدهایی در جمهوری دموکراتیک کنگو و زامبیا می‌شود که به‌دلیل افت قیمت دچار کاهش تولید یا تعطیلی شده بودند. در نهایت، افزایش تولید حاصل از پروژه‌های جدید و توسعه‌ای در کنار سایر عوامل فوق، سبب می‌شود تولید جهانی مس معدنی در سال آتی، 2.5درصد افزایش پیدا کند. اگرچه با توجه به رشد پیش‌بینی‌شده برای تولید مس در سال 2018، حجم تولید این سال به حدود 20 میلیون و 300هزار تن مس خواهد رسید، این رقم تقریباً برابر با حجم تولید سال 2016 خواهد بود.

تولید جهانی مس تصفیه‌شده نیز براساس آخرین گزارش گروه بین‌المللی مطالعات مس در سال جاری شاهد رشد یک‌درصدی خواهد بود در حالی که در سال 2018 نزدیک به 4درصد افزایش می‌یابد. در سال 2017، خاموشی‌های برنامه‌ریزی‌شده و نشده بسیاری از واحدهای ذوب و همچنین کاهش تولید کاتد SX-EW، باعث افت تولید مس تصفیه‌شده در کشورهای تولیدکننده مس نظیر شیلی، ژاپن و ایالات متحده امریکا شده است. بخشی از کاهش حجم تولید مس تصفیه‌شده در کشورهای تولیدکننده مس، با افزایش ظرفیت تولید کاتد در چین و بهبود نرخ بازیابی در سایر کشورها، جبران می‌شود.

بر اساس این گزارش، پیش‌بینی می‌شود تولید مس تصفیه‌شده از کنسانتره و تولید کاتد SX-EW با رشد تنها 0.6 درصدی همراه خواهد بود که عمدتاً تحت تأثیر افت 3درصدی تولید کاتد SX-EW است. تولید مس تصفیه‌شده از قراضه نیز به دلیل افزایش دسترس‌پذیری ضایعات در سال 2017، با رشد 4 درصدی همراه خواهد بود. در سال 2018، بهبود قیمت مس به بازگشایی واحدهای الکترولیتی و SX-EW که پیش‌تر دچار کاهش تولید یا تعطیلی شدند، می‌انجامد. افزایش ظرفیت تولید کاتد در چین نیز به روند روبه‌رشد خود ادامه خواهد داد. تمامی این عوامل، سبب رشد 4درصدی تولید جهانی مس تصفیه شده در سال 2018 خواهد شد.

نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :
مس پرس
به نظر شما سایت عصر‌مس‌آنلاین بهتر است بیشتر به چه مطالبی بپردازد؟